дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volkswagen > Volkswagen Up! > Краток опис за моделот
Volkswagen Up! Volkswagen Up!
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 11062
веќе од 184 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.5
Изглед
3.5
Перформанси
2
Возна динамика
4.3
Зад управувачот
4.7
Удобност
3
Простор и практичност
4
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
7.7
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Најскапиот од одличното трио

Кога велиме одличното, мислиме на тројката на концернот VW, и тоа Up, Mii на Seat и Citigo на Skoda. Браќата се исти под кожата, слични однадвор, но и тоа како различни кога е во прашање цената.


Моторизацијата ја сочинуваат два бензинци, односно, истиот 1,0 литарски со три цилиндари и две изведби, од 60 и 75 КС. И двата се доволни за во градски услови, но имаат потешкотии со перформансите при повисоки брзини и бараат високи вртежи за да ги испорачаат. Нормално, доколку патувате барем малку повеќе надвор од градот, изборот треба да падне на посилната изведба. 

 
Во возење, тројката Up, Mii и Citigo се најрафинираните градски автомобили, а тоа особено важи за моторите, кои работат со помалку вибрации не толку карактеристичен звук, како конкуренцијата со три цилиндари. Единствено, кабината е малку побучна при повисоки брзини, но прифатливо во рамките на класата. Динамиката во возењето е солидна и автомобилите се држат добро на патот, а добра е удобноста. Во превод, постигнат е одличен компромис.
 
Внатрешноста е најпространа во класата на супер малечки, а и багажникот брои солидни 251 литри. Практичноста ја намалува високиот праг на товарење, но од друга страна, задната клупа се лизга напред назад. Зад управувачот лесно е да се најде идеалната позиција, додека командите се логично распоредени и лесни за користење. 
 
Онаму каде најмногу се разликуваат трите малечки е опремата. Up! Е богато опремен, но затоа има убедливо највисока цена од тројката, дури и ако се изедначи опремата. Двете изведби на бензинецот ги карактеризира ниска потрошувачка и тоа во просек околу 5,5 литри, односно во град околу 6,5 литри. Затоа, во понудата и нема дизел мотор – не е потребен!
 
Во поглед на квалитетот, сите три автомобили ја делат истата механика, па доверливоста треба да биде иста. Сепак, внатрешноста на Up е најлуксузна, односно е облечена во по скапи материјали, кои делумно ја оправдуваат повисоката цена. Безбедноста е иста кај сите модели и сите имаат пет ѕвездички на краш тестот на EuroNCAP.
 
Навистина, Up! можеби има најквалитетна кабина од триото, но има многу повисока цена, која е тешко да се оправда, особено со оглед на тоа што Citigo и Mii се во пракса истите автомобили. Наша препорака, изберете еден од нив!
 
 
 
 
НИВОА НА ОПРЕМА
 
 
 
1-во ниво | MOVE UP!
 • Челични тркала 5J x 14  пневматици 165/70 R14
 • Браници во боја на каросеријата 
 • Колор пакет (рачки и ретровизори во боја)
 • Куќиштата на надворешните ретровизори и рачките на вратите во боја на каросеријата 
 • Зелени термоизолациони стакла 
 • Халогени фарови  трепкачи со одделни LED светла за дневно возење 
 • Светла за магла напред  статичко осветлување во свиоци
 • Обложување на седиштата во штоф, "Fusion" 
 • 3 крак пластичен волан
 • Возачко седиште подесиво по висина
 • Панел на инструмент таблата "Black cube"
 • Амбиентно осветлување во внатрешноста, бело
 • ESP Електронска програма за стабилизација вкл. ABS, BAS, ASR, EBD 
 • Вентилирани диск пирачки напред, барабан пирачки назад 
 • Електронска заштита со Имобилизатор 
 • Воздушни перничиња за возач и возач 
 • Комбинирани странични и воздушни перничиња за глава напред  2 Наслони за глава позади, подесиви по висина 
 • Подготовка за прицврстување на 2 детски седишта на задната клупа 
 • Задна клупа неподелена, заден наслон 60/40 % поделен и преклоплив 
 • Изведба за пушачи
 • Светла за магла напред
 • Светло за магла назад 
 • Централно заклучување со далечинско управување 
 • Електрично подигнување на прозорите (напред) 
 • Приклучок USB, компатибилен со iPhone
 
 
 
2-ро ниво | HIGH UP!
Содржи се што има MOVE UP, плус:
 • Радио Composition, SD, Aux in, 2 x 20 W, 2 звучници
 • Тркала од лесна легура 5.5J x 15 "Radial"  пневматици 185/55 R15
 • Хромирана лајсна на поклопецот од багажникот
 • Обложување на седиштата во штоф, "Beam", рабовите на преслеките како и грбот на предните седишта  изглед на кожа 
 • кожен волан, мултифункционален
 • Надворешните ретровизори  електрично подесување и греење
 • Светла за магла напред
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина и багажник
• Добар компромис меѓу динамиката и удобноста
• Солидна рафинираност
• Богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Спор основен мотор
• Висока цена
• Бучава при повисоки брзини


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volkswagen Up!  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Up!
 
Volkswagen Up!
11062 - 13669
Toyota Aygo
 
Toyota Aygo
9990 - 93900
Mitsubishi Space Star
 
Mitsubishi Space Star
8690 - 10990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мини автомобили
 
Citroën C110490 €
Fiat Panda9690 €
Fiat Panda 4x412900 €
Mitsubishi Space Star8690 €
Renault Twingo - 20189900 €
Škoda Citigo9150 €
Toyota Aygo9990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Volkswagen

www.vw.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volkswagen модели
Amarok Arteon
Caddy Caddy Combi
Caddy Furgon Caddy Maxi
Carravelle Crafter
e-Up! Golf 8 - 2019 *
Golf 8 GTE - 2018 Golf GTD
Golf GTE Golf GTI
Golf R Golf VII
Multivan Passat
Passat Alltrack Passat Variant
Polo Polo GTI
T-Cross - 2018 Tiguan
Tiguan Allspace Touareg - 2019
Touran Transporter Furgon
Transporter Комби Transporter Патар
Transporter Шасија T-Roc - 2018
Up!

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook