дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Toyota > Toyota IQ > Краток опис за моделот
Toyota IQ Toyota IQ
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 16690
веќе од 278 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Луксуз во минијатурно пакување

Иновативното размислување на Toyota на свет го донесе најмалиот четирисед, автомобил кој во само 2,96 метри должина, може да смести три возрасни патници и едно дете. Иако најмал, iQ е премиум модел на јапонската компанија, епитет кој се препознава по квалитетната внатрешност, луксузната опрема, високата цена и радикалните решенија за зголемување на просторот.


 
На предните седишта дури и не се чувствува колку iQ е мал, бидејќи тој е широк речиси исто колку што е и долг! Малите димензии се чувствуваат само доколку се погледне назад. Тогаш, возачот открива дека овој автомобил ќе може да го паркира каде ќе посака! Единствено Smart би влегол на потесни паркинг места, но iQ е поуправлив во градски услови, бидејќи има најмал круг на свртување од неверојатно ниски 3,9 метри!
 
Но, има ли навистина простор и во задниот дел? Поради асиметричната предна конзола и уште неколку радикални техники за зголемување на просторот во внатрешноста, зад совозачот, навистина може да се смести трет возрасен патник. Единствено патникот зад возачот ќе има проблеми со комфорот.
 
Заради отворање на поголем простор во внатрешноста, настрада багажникот, кој, да речеме и не постои. Со сигурност, таму можете да го смесите вашиот мобилен, доколку имате потреба од тоа. Сепак, од автомобил со вака минијатурни димензии е изваден максимумот. Висока оценка и за квалитетот на ентериерот – материјалите и обработката се како од средната класа!
 
Во возење, Toyota iQ се однесува како многу поголем автомобил. Многу е тивок, рафиниран и изненадувачки удобен, а има и солидни возни својства. Некои можеби ќе се разочараат од помалку директното управување или перформансите на основниот бензинец, но овој малечок и не е направен за брзање. Споредбено со главниот конкурент, Smart, iQ вози многу поудобно и постабилно.
 
Секако, сите тие радикални решенија, премиум епитетот и чувството на поголем автомобил, имаат своја цена. За 13-тина илјади евра, колку што чини основниот iQ со 1,0 мотор на нашиот пазар, може да се купи и компактен автомобил со 20-тина КС повеќе. Сепак, ниту еден од нив нема да понуди толку богата опрема, како 9 воздушни перничиња, алуминиумски тркала, клима уред итн.
 
Ако се гледа по дизајнот, интелигенцијата и високата цена, на iQ сигурно може да му се предвиди успешна иднина каква што има еден друг убав, интелигентен и скап производ, со сличен предзнак – iPod, на Apple. Трендсетери, што чекате?
ПРЕДНОСТИ
• Максимално искористен простор
• Комфорно сместување за тројца патници
• Супер квалитетен, премиум ентериер
• Во возење се однесува како голем автомобил – удобен е и стабилен
• Може да се паркира секаде – мали димензии и најмал круг на свртување
• Многу ниска потрошувачка
• Исклучително богата опрема
• Безбедност
НЕДОСТАТОЦИ
• Многу висока цена
• Слаби перформанси од основниот бензинец
• Нема багажник
• Четвртото седиште зад возачот е скоро неупотребливо


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Toyota IQ  

OVA MOZE SUPER
Напишан од OVA MOZE SUPER  пред  околу 95 месеци
OVA SE PRAVI SAMO VO JAPONIJA NO SKAPO E ZA ORZUVANJE
Напишан од ANALIZIRAM JAPONSKI RABOTI  пред  околу 99 месеци
OVA SE PRAVI SAMO VO JAPONIJA NO SKAPO E ZA ORZUVANJE
Напишан од ANALIZIRAM JAPONSKI RABOTI  пред  околу 99 месеци
OVA SE PRAVI SAMO VO JAPONIJA NO SKAPO E ZA ORZUVANJE
Напишан од ANALIZIRAM JAPONSKI RABOTI  пред  околу 99 месеци
OVA SE PRAVI SAMO VO JAPONIJA NO SKAPO E ZA ORZUVANJE
Напишан од ANALIZIRAM JAPONSKI RABOTI  пред  околу 99 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A1
 
Audi A1
17362 - 23913
MINI Cooper Coupe
 
MINI Cooper Coupe
22900 - 36900
Citroën DS3
 
Citroën DS3
15690 - 20690
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум мали
 
Alfa Romeo Mi.To15500 €
Audi A117362 €
Citroën DS315690 €
Fiat 5009950 €
Lancia Ypsilon13500 €
MINI Cooper Coupe22900 €
Opel Adam12458 €
Opel Adam Rocks *15851 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Toyota

www.toyota.com.mk

Импортер за Македонија
Тојота Авто Центар

Тел: 02 / 3088 - 800

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00 (сервис до 16:00)
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Toyota модели
Auris Aygo
Camry - 2019 C-HR
C-HR - Hybrid Corolla Hatchback - 2019
Corolla Hatchback Hybrid - 2019 Corolla Sedan - 2019
Corolla Sedan Hybrid - 2019 Corolla Touring Hybrid- 2019
Corolla Touring Sports - 2019 Hilux - 2016
Land Cruiser - 2018 Prius Hybrid
Proace RAV4 - 2019
RAV4 Hybrid - 2019 Yaris
Yaris Hybrid

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook