дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Fiat > Fiat 500 > Краток опис за моделот
Fiat 500 Fiat 500
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 9950
веќе од 165 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.1
Изглед
8.5
Перформанси
4
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
5
Удобност
3.5
Простор и практичност
2.5
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Осмо светско чудо

Сите што ќе помислат дека Fiat 500 е само уште еден мал автомобил, со сигурност ќе згрешат. Забавата во возењето, прекрасниот ретро дизајн, но и супер квалитетната внатрешност ги нема кај ниту еден друг мал автомобил. Освен Mini секако, но тој е скоро двојно поскап!


За тие што не веруваат како вози 500-ката, нека ги погледнат сопствениците на овој автомобил. Сите се насмеани! Управувањето е супер прецизно, менувачот лесно лизга низ степените на пренос, моторите се енергични, а држењето на патот врвно. Навистина, не постојат зборови со кои ќе се опише искуството да се вози ваков вистински мал болид. Има тука нешто посебно, нешто магично... 

Можеби е тоа поради дизајнот на предната конзола. Ниту еден друг мал автомобил не нуди толку разиграна и весела внатрешност, со толку внимание посветено на деталите, но и со толку многу ретро - елементи, кои го прават овој автомобил единствено, но и кои будат носталгични чувства.

И покрај големиот шарм кој го поседува, 500 сепак не нуди многу на полето на просторот и функционалноста. Напред има многу простор, но на задната клупа секој возрасен патник ќе има проблеми со простор за главата и колената, а и багажникот е минијатурен. 

Затоа, пак, тој најбезбеден автомобил во својата класа, со освоени пет ѕвездички на краш тестот на Euro NCAP, резултат кој го немаат постигнато ниту некои понови мали автомобили. Тоа само покажува дека Италијанецот не е шминка, дека тука при неговиот развој е употребена и врвна, модерна технологија. Тоа најдобро се забележува кај моторите, кои се меѓу најекономичните во класата, а нудат и одлични перформанси.

Можеби, за толку мало возило, некому цената и би му изгледала малку висока. Но, изборот на дополнителна опрема е скоро бесконечен и моментно нема ниту еден друг автомобил, (освен Mini) кој нуди толку високо ниво на персонализација како Fiat 500. А во споредба со него, Fiat 500 е многу поевтин. 

Се поставува прашањето, што да се одбере? Европа веќе го одбра Италијанецот! Овој мал убавец од автомобил е најпродаван во својата класа... пред фактите и боговите молчат.

 

НИВО НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | POP

 • Електрично регулирани ретровизори (Само кај POP)
 • FPS - Систем за заштита од пожар 
 • Браници во боја на каросерија 
 • Атермички стакла 
 • Патен компјутер 
 • ISOFIX конектори за детско седиште 
 • Електрично задвижувани предни прозори 
 • Далечинско отклучување и заклучување на вратите 
 • ABS+EBD 
 • Серво управувач- Dualdrive® со висинско прилагодување 
 • Мануелен клима уред 
 • Електрично регулирани ретровизори
 • VDC (ASR/MSR+HBA+Hill Holder) - Систем за динамичка стабилчност 
 • Предни ел.подигнувачи на стакла со автоматика и сензор за пречки,ценнтрално заклучување и отклучување
 • Радио команди на управувач 
 • TMPS систем за контрола на притисок во пневматици 
 • Воздушно перниче за возачот 
 • Воздушно перниче за совозачот 
 • Странични воздушни перничиња во седиштата 
 • Воздушни завеси 
 • Кит за пушачи

 

2-ро ниво | LOUNGE
Содржи се што има POP, плус:

 • Управувач обложен со кожа со команди(+4J3)
 • Задниџебови на предни седишта
 • Хромиран кит:
  • хромиран профил на бочни стакла, 
  • хромирана издувна цевка, 
  • хромирани внатрешни рачки, 
  • хромирани делови на браници, 
  • хромирана рачка од менувач
ПРЕДНОСТИ
• Најубав во класата, и внатре и надвор
• Квалитетен и одлично изработен ентериер
• Добри возни својства
• Прецизно управување и добар менувач
• Енергични мотори
• Високо ниво на персонализација со дополнителна опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Мал багажник
• Тесна задна клупа
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Fiat 500  

ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ
Напишан од ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ  пред  околу 95 месеци
ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ
Напишан од ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ  пред  околу 95 месеци
ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ
Напишан од ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ  пред  околу 95 месеци
ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ
Напишан од ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ  пред  околу 95 месеци
ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ
Напишан од ОВА ЛИЧИ НА ЖЕЛКА САМО Е ТЕСНО ВНАТРЕ  пред  околу 95 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 9
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A1
 
Audi A1
17362 - 23913
MINI Cooper Coupe
 
MINI Cooper Coupe
22900 - 36900
Citroën DS3
 
Citroën DS3
15690 - 20690
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум мали
 
Alfa Romeo Mi.To15500 €
Audi A117362 €
Citroën DS315690 €
Lancia Ypsilon13500 €
MINI Cooper Coupe22900 €
Opel Adam12458 €
Opel Adam Rocks *15851 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Fiat

www.fiat.com.mk

Импортер за Македонија
Аутомобиле СК

Тел: 02 / 3093 - 100

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 – 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Fiat модели
500 500L
500L Cross - 2017 500X CityLook
500X Off Road Look Doblo
Doblo Cargo Ducato Conversion
Ducato Goods Transport Ducato Passenger Transport
Panda Panda 4x4
Punto Tipo - 2017
Tipo Sedan Tipo Station Wagon - 2017

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook