дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volvo > Volvo C30 > Краток опис за моделот
Volvo C30 Volvo C30
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 19880
веќе од 331 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.9
Изглед
6.5
Перформанси
6
Возна динамика
5
Зад управувачот
5.7
Удобност
5.5
Простор и практичност
3.5
Квалитет и доверливост
7
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Скоро перфектен купе – компакт

Спортски и шик однадвор, но крајно рафиниран и смирен однатре, Volvo C30 е вистинскиот избор за оние кои сакаат да бидат видени, но не можат да се откажат од удобноста и рафинираноста во возењето


Достапен со два бензинци и три дизели, C30, освен основниот дизел со 115 КС, нуди врвни перформанси, особено на отворен пат. Најмалиот дизел исто така е солиден и изненадува со еластичноста, а за спортски расположените, тука е и T5 моделот со 230 КС. Најдобар избор се чини е дизелот со 150 КС, кој нуди одличен баланс меѓу потрошувачката и перформансите. Возењето е пред се удобно,тивко и рафинирано, како во класа повисоко, но ниту поагресивните возачи нема да останат разочарани, бидејќи стабилноста и динамичноста се на високо ниво. Малку разочарува управувањето, кое не е доволно директно и не враќа информации од подлогата.

Внатрешноста е облечена во исклучително квалитетни материјали, а завршната обработка е на многу високо ниво, но затоа место има само на предните седишта. На задните, не е тесно како во некои спортски купеа, но и натаму, просторот не е како кај конкурентите во компактната класа. Згора на тоа, место има само за двајца. Багажникот разочарува уште повеќе – брои само 251 литар, што е помалку и од некои модели од ниската класа. Затоа, возачката позиција е перфектна, со идеална поставеност зад воланот, како и команди кои се секогаш на дофат на раката. 

Опремата и цената се коректни, барем споредено со класата во која се наоѓа C30, а мотрите се многу штедливи. На пример, дизелот со 115 КС реално троши 5 литри дизел гориво, што е одличен резултат. Нормално, безбедноста е на највисоко ниво, со понудена богата безбедносна опрема уште во основниот модел, за што доказ се и чистите пет ѕвездички на EuroNCAP. 

Навистина, разумот вели дека С30 е недоволно практичен и малку скап за просторот и функционалноста што ги нуди, но, како што велат постарите, понекогаш послушајте го срцето, тоа знае најдобро! А со ова Volvo, ако го направите тоа, ќе ви се исплати, гарантирано! 

ПРЕДНОСТИ
• Солидна удобност
• Стабилност при повисоки брзини
• Исклучителна рафинираност и звучна изолација
• Извонредна ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Тесна задна клупа (регистрирана само за двајца)
• Многу мал багажник
• Непрецизно управување


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volvo C30  

zakon imperatorsko samo steta sto kina zema da go Raboti SVEDSKA ZGRESI STO IM GO PRODADE
Напишан од VOLVO ZAKON  пред  околу 106 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A3
 
Audi A3
23156 - 37183
Audi A3 Sedane
 
Audi A3 Sedane
24567 - 39003
Mercedes-Benz A-Class
 
Mercedes-Benz A-Class
25490 - 52760
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум компактни
 
Alfa Romeo Giulietta 201919500 €
Audi A323156 €
Audi A3 Sedane24567 €
Citroën DS421490 €
Lancia Delta20900 €
Mercedes-Benz A-Class25490 €
Mercedes-Benz B-Class24930 €
Volvo V4027200 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Volvo

www.midavolvo.mk

Импортер за Македонија
ДТПУ МИ-ДА АУТО ДООЕЛ

Тел: 02 / 3064 - 056

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volvo модели
S60 - 2019 S90
V40 V40 Cross Coutry
V60 V60 - 2019
V60 Cross County - 2019 V90 - 2019
V90 Cross Country XC40
XC60 - 2017 XC90

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook