дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Suzuki > Suzuki Swift - old > Краток опис за моделот
Suzuki Swift - old Suzuki Swift - old
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 11390
веќе од 189 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Одличен, само во градски услови

Некогаш не е се во функционалноста и пространоста. Некои луѓе бараат забава. Таков е Swift. На возачот ќе му биде пред се забавно, бидејќи возните својства се меѓу најдобрите во класата.


Секако, тоа оди на сметка на помалку удобното возење – Swift често потскокнува на нашите неквалитетни патишта.

Секако, Јапонецот не е без маани. Денес излегоа многу конкуренти со повеќе простор во внатрешноста, а багажникот брои екстремно мали 201 литар. Забелешки можат да се дадат и на тврдата пластика во внатрешноста, но затоа се е добро склопено и ергономијата е на високо ниво.

Данокот за просторот е платен со допадливиот надворешен дизајн. Иако покривот со предните столбови е украден од Mini, Swift го има задржано јапонскиот стил во него, посебно препознатлив по минималистички дизајнираната внатрешност.

И возните својства, исто како во Mini, импресионираат. Swift е агилен, одлично кочи и беспрекорно се однесува во кривините. Сепак, иако со 92 КС, 1,3 литарскиот бензинец не овозможува којзнае какви перформанси, прилично е тромав, па препорака е одличниот и супер економичен 1,3 дизел од Fiat.

Освен во поглед на удобноста и просторот, Swift многу заостанува зад конкуренцијата и во поглед на безбедноста. Има само 4 ѕвездички за заштита на возрасните патници и три за заштита на деца. Затоа, дебелиот преден дел на Јапонецот е милозлив кон пешаците – тука Swift има три ѕвездички од можни четири.

Бидејќи главен недостаток му е малиот багажен простор, Swift е препорака за оние кои најчесто ќе возат во град,. Малите димензии и агилните возни својства, како да се измислени за нашите улици. Сепак, послабата удобност е големо ограничување за подолго патување, каде поголемиот дел од конкуренцијата е навистина подобра. Цената е коректна – Swift  не е најевтин во класата, но има добра гаранција и солидна опрема. 

ПРЕДНОСТИ
• Дизајн
• Возни својства
• Квалитетна и чисто изведена внатрешност
• Економичност
• Опрема
• Цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Мал багажник
• Тврда пластика на ентериерот
• Моторите се силни само на хартија
• Тврда пластика во кабината
• Само 4**** ѕвездички за возрасни и три*** за деца на EuroNCAP
• Тесна внатрешност
• Послаба практичност


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Suzuki Swift - old  

Jas imam i povelete kade sakate niz grad, na avtopat , sekade, ova so ste go pisele e bez vrska
Напишан од Tome  пред  околу 114 месеци
site delovi se japonski samo se montira vo INDIA
Напишан од ATANASOV LJUPCO  пред  околу 121 месеци
jas mislam deka ova nema vrka so swiftot i iam i vozeno mozam slobodno da kazam deka me voodushevi so ogled na toa deka iam vozeno mn novi avtomobili..... mn e brz so osnovniot motor i stabilen e......a deka pisi suzuki osnovniot motor e tromav toa ne e tocno.........eden avtomobil najdete do 1.4 kubuci sho ima performansi kako swiftot........
Напишан од hristijan mitrevski  пред  околу 128 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
15435 - 20497
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
9550 - 14500
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мали хечбек модели
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero9550 €
Dacia Sandero Stepway10450 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta - 201814000 €
KIA Rio10990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa10435 €
Peugeot 20812639 €
Renault Clio12190 €
Seat Ibiza - 201815370 €
Škoda Fabia9940 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift11290 €
Toyota Yaris11690 €
Volkswagen Polo15435 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Suzuki

www.mirkat.com.mk

Импортер за Македонија
Миркат

Тел: 02 / 3089 - 089

Адр: Скупи br1.

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Suzuki модели
Baleno Ignis
Jimny - 2019 S-Cross
Swift Swift Sport
Vitara

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook