дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mazda > Mazda 3 old > Краток опис за моделот
Mazda 3 old Mazda 3 old
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 15490
веќе од 258 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.6
Изглед
4.5
Перформанси
5
Возна динамика
6.3
Зад управувачот
6.7
Удобност
4.5
Простор и практичност
4.5
Квалитет и доверливост
6.5
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
7.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Модерен компакт за помладата популација

Иако од надвор не изгледа така, новата Mazda 3, исто како Golf, лежи на платформата од претходникот. Но, дека во Mazda ништо не се остава на случајот, говори уште поголемиот квалитет на материјалите и уште подобрите возни својства.


Агилната шасија, која ја дели со Focus, овозможува големи брзини во свиоците, како да се работи за спортски автомобил. Управувањето е хируршки прецизно и директно, а за менувачите во јапонските возила веќе имаме потрошено доволно пофални зборови. Со еден збор – перфектно.
 
Моторите ја надополнуваат добрата слика, од основниот 1,6 литарски бензинец до MPS верзијата со 260 КС. Поекономични се од претходниците, иако се уште малку заостануваат зад конкуренцијата. Препорака се одличните дизел мотори, кои добро потегнуваат и од ниските вртежи.
 
Голем напредок во однос на претходникот, се чувствува кога ќе се влезе во внатрешноста. Целиот ентериер е обложен со квалитетни материјали, а завршната обработка е најдобра во класата. Рамо до рамо со Golf во оваа категорија!
 
Зголемен е и просторот за патниците, но во Mazda 3 и натаму е тесно на задната клупа, посебно ако се спореди со некои од конкурентите. Багажникот повторно разочарува со својата големина, и покрај големите надворешни димензии на 3-ката.
Потврдо подесеното подвозје е проблем за нашите патишта и ударите од подлогата се пренесуваат во кабината. Од друга страна, голем напредок е постигнат кај звучната изолација – пaтниците лесно ќе се слушаат дури и на повисоки брзини.
 
Затоа, Mazda 3 е препорака за помладата популација, која сака модерен дизајн и ќе го цени квалитетот. Доказ за тоа е и исфрлањето на слабиот 1,4 литарски бензинец, кој беше наменет за постарите купувачи. Поради тоа и малку порасна стартната цена, но во автомобил со толку добри возни својства, навистина ќе биде штета да се вградува толку слаб мотор.
 
   
 
ПРЕДНОСТИ
• Врвни возни својства
• Извонредно квалитетна внатрешност
• Одлични дизел мотори
• Ергономија
• Прецизно управување
• Одлични менувачи
• Дизајн
НЕДОСТАТОЦИ
• Недоволно удобно возење
• Тесна задна клупа
• Послаби бензински мотори
• Багажник


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mazda 3 old  

jebote reno megan
Напишан од cicko stoilko  пред  околу 91 месеци
JAPONECOT NE GLUPAV DA KRADE TEHNOLOGIJA
Напишан од EPTEN SKAPO ZA ODRZUVANJE  пред  околу 92 месеци
RENAULT MEGANE E KOPIJA NA OVA
Напишан од RENAULT MEGANE E KOPIJA NA OVA  пред  околу 99 месеци
RENAULT MEGANE E KOPIJA NA OVA
Напишан од RENAULT MEGANE E KOPIJA NA OVA  пред  околу 99 месеци
RENAULT MEGANE E KOPIJA NA OVA
Напишан од RENAULT MEGANE E KOPIJA NA OVA  пред  околу 99 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 32
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Focus - 2018
 
Ford Focus - 2018
18400 - 39000
Renault Megane
 
Renault Megane
16990 - 37990
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
19996 - 50626
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C413990 €
Fiat Tipo - 201713000 €
Ford Focus13990 €
Ford Focus - 201818400 €
Honda Civic - 201723990 €
Hyundai i30 - 201814500 €
KIA Ceed - 201813990 €
Mazda 316980 €
Mazda 3 - 2019 *16980 €
Opel Astra17413 €
Peugeot 30817020 €
Renault Megane16990 €
Seat Leon18080 €
Toyota Auris17050 €
Toyota Corolla Hatchback - 201917990 €
Volkswagen Golf VII19996 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Mazda

www.mazda-mk.mk

Импортер за Македонија
Стар Моторс

Тел: 02 / 3070 - 166

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mazda модели
2 3
3 - 2019 * 3 Sedan
3 Sedan - 2019 6
6 Adventure 4x4 6 Sport Combi - 2017
CX-3 CX-5
CX-9 - 2015 MX-5

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook