дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Toyota > Toyota RAV 4 - Hybrid 2012 > Краток опис за моделот
Toyota RAV 4 - Hybrid 2012 Toyota RAV 4 - Hybrid 2012
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 20990
веќе од 349 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.9
Изглед
4.5
Перформанси
6
Возна динамика
4.7
Зад управувачот
6
Удобност
5
Простор и практичност
6.5
Квалитет и доверливост
7
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
7.3
Безбедност и сигурност
7
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Пионерот не се симнува од врвот

Моделот кој го започна лудилото за компактните теренци, во последната генерација делува посериозно, но не оддалечувајќи се од авантуристичките корења...


Со стандардната понуда на мотори, која вклучува еден бензинец и два дизели, RAV4 ќе се обиде да го задоволи сечиј вкус. Сите мотори задоволуваат со перформансите, но на бензинецот му требаат многу вртежи за добро да потегне, па за порелаксирано и поефективно возење, препорака се дизелите.

Всушност, подвозјето дозволува динамично возење – RAV4 е меѓу најдобрите модели во класата тука, а и дополнително благодарение на напредниот погон на сите тркала кој автоматски се вклучува по потреба. Овој погон овозможува и изненадувачки добри својства на терен, се чини како ниту еден друг модел во класата (освен шампионот на терен, Grand Vitara). Од друга страна, изненадувачки за Toyota, удобноста не е на највисоко ниво – не е неудобно, но поголемите дупки се чувствуваат внатре. Рафинираноста на моторите и подвозјето, како и звучната изолација пак се на високо ниво.

RAV4 е очекувано простран и напред и назад, дури и за 5 возрасни патници (рамен под позади), но тоа и не е главната приказна – јапонскиот SUV брилира токму кога е во прашање практичноста. Задната клупа се лизга напред – назад, се навалуваат и наслоните на задните седишта, со спуштањето на седиштата се добива рамен под, багажникот има низок раб на товарање и двојно дно (410 литри), низ кабината има многу отвори за ситници... Единствено замерки може да се упатат на задната врата, која се отвора на страна, што е лошо за тесни паркинзи, но и подобро од друга страна, бидејќи не мора секогаш да се подигнува тешката врата нагоре.

Возачот лесно ќе ја најде идеалната позиција, а сите команди се на вистинското место. Особено воодушевува централната конзола, која е јасно поделена на два дела (клима и аудио) и има гигантски копчиња за денешни стандарди, кои се исклучително лесни и интуитивни за користење.

Стандардната опрема е исклучително солидна и вклучува клима, целосна електрика, радио со CD+MP3 и менувач за пет дискови, цел сет контроли на стабилноста, 9 воздушни перничиња... Сепак, цената е меѓу највисоките во класата, нешто кое Toyota се обидува да го оправда со високата гаранција и познатата доверливост и издржливост. Впрочем, дека е квалитетна покажува и внатрешноста, каде е посветено големо внимание на деталите... Потрошувачката кај сите мотори е солидна, па така дизелот со 150 КС ќе се задоволи со 7 литри во просек, односно 8,3 литри во град и 5,6 на отворено, додека бензинецот со 158 КС се задоволува со 9,3 литри гориво во просек.

И покрај повисоката цена во однос на конкурентите, RAV4 и натаму е автомобил кој лесно добива препорака. Вози исклучително добро и на асфалт и на терен, има добри мотори и е многу практичен и функционален... Дефинитивно, малку потврдото возење му ги покажува годините, но спојот на погоре споменатите карактеристики е доволен се уште да го држи во шлагерот на класата.

ПРЕДНОСТИ
• Исклучително функционална, практична и пространа внатрешност
• Одлична ергономија
• Одлични возни својства на асфалт и на терен
• Високо ниво на рафинираност, тивка кабина дури и при високи брзини
• Солидни перформанси од дизелите
• Ниска потрошувачка
• Квалитетна кабина, одлична завршна обработка
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку послаба удобност (од она што сме навикнале кај Toyota)
• Бензинецот е анемичен на пониски вртежи
• Задната врата се отвора настрана, лошо за тесни паркинзи
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Toyota RAV 4 - Hybrid 2012  

haha podobar e chevrolet captiva od ovoj
Напишан од sime  пред  околу 89 месеци
haha podobar e chevrolet captiva od ovoj
Напишан од sime  пред  околу 89 месеци
haha podobar e chevrolet captiva od ovoj
Напишан од sime  пред  околу 89 месеци
haha podobar e chevrolet captiva od ovoj
Напишан од sime  пред  околу 89 месеци
odlicen jeep za ovie pari tesko deka ke najdes vakov jeep a i ne e so golema potrosuvacka
Напишан од stefan  пред  околу 95 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Toyota Corolla Hatchback Hybrid - 2019
 
Toyota Corolla Hatchback Hybrid - 2019
20990 - 32490
Toyota RAV4 Hybrid - 2019
 
Toyota RAV4 Hybrid - 2019
31990 - 46990
Toyota Corolla Sedan Hybrid - 2019
 
Toyota Corolla Sedan Hybrid - 2019
20990 - 24190
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Хибриди
 
Hyundai Ioniq23900 €
Mitsubishi Outlander PHEV42980 €
Toyota Corolla Hatchback Hybrid - 201920990 €
Toyota Corolla Sedan Hybrid - 201920990 €
Toyota Prius Hybrid26990 €
Toyota RAV4 Hybrid - 201931990 €
Toyota Yaris Hybrid17290 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
ХИБРИДИ       ПРЕМИУМ - ХИБРИДИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Toyota

www.toyota.com.mk

Импортер за Македонија
Тојота Авто Центар

Тел: 02 / 3088 - 800

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00 (сервис до 16:00)
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Toyota модели
Auris Aygo
Camry - 2019 C-HR
C-HR - Hybrid Corolla Hatchback - 2019
Corolla Hatchback Hybrid - 2019 Corolla Sedan - 2019
Corolla Sedan Hybrid - 2019 Corolla Touring Hybrid- 2019
Corolla Touring Sports - 2019 Hilux - 2016
Land Cruiser - 2018 Prius Hybrid
Proace RAV4 - 2019
RAV4 Hybrid - 2019 Yaris
Yaris Hybrid

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook