дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mazda > Mazda 3 - 2019 * > Краток опис за моделот
Mazda 3 - 2019 * Mazda 3 - 2019 *
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 16980
веќе од 283 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

НИВОA НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | EMOTION

 • SKYACTIV BODY – лесна и истовремено здрава структура која што користи челик со голема јачина од 1800 Мpa и револуционен метод на поврзување и заварување
 • 8 воздушни перничиња – предни,странични и завеси за сите места
 • DSC/TCS – системи за динамичка контрола на движењето и пролизгувањето на погонските тркала на возилото
 • ABS/EBD/EBA – систем против блокирање на тркалата при кочење,систем за кочење со распределување на силата при кочење и асистент за кочење при екстремно кочење
 • ESS (Emergency Stop Signal) – автоматско вклучување на стоп светлата при нагло кочење
 • TPMS – систем за следење на притисокот во гумите
 • ISOFIX – систем за монтирање на детско седиште на задните седишта
 • Активни предни перничиња, кои штитат од повреди при удар со ремен
 • Автоматски заштитни ремени со ограничувачи на силата на затегнување на сите места
 • Можност за деактивирање на совозачката предна воздушна перница
 • SCRS – реактивен систем кој го спречува ударот после удар со ременот
 • Централно заклучување со далечинско управување од клучот
 • Клуч кој се собира со вграден имобилајзер
 • STI – активирање на трепкачите со лесен допир на копчето за вклучување и автоматско исклучување после три такта
 • HHA – систем за помош при поаѓање
 • Клима со рециркулација и поленов филтер
 • Предни и задни стакла со електронско движење и автоматска функција “one touch”
 • Start/stop систем стартирање без клуч и сопирање на моторот со копче од таблата
 • Електромагнетно засилување на воланот во зависност од брзината на движење
 • DRL дневни светла (согласно барањата на ЕУ)
 • Основни фарови со регулирање на нивото на таблата
 • Штитници за сонце со вградено огледало
 • Аудио систем Мазда со радио AM/FM/USB и AUX влез, 
 • 4 звучници и управување на системот од воланот
 • MID мултифункционален инфо дисплеј, кој вклучува борд компјутер и индикатор за гориво
 • Регулирање на седиштето на возачот по височина
 • Декоративни панели во пиано лак
 • Хромирани рачки на вратите
 • Хромирана конзола на менувачот
 • Прегради на позадината на предните седишта
 • Деллива задна клупа 60/40 (за хечбек)
 • Внатрешно осветлување со непречено гаснење
 • Надворешни ретровизори кои електронски се управуваат
 • Вградени трепкачи во ретровизорите
 • 16 бандажи од челик Мазда со раткапни и гуми 205/60 R 16
 • Хромиран краен дел на ауспухот (важи само за хечбек)
 • Предни бришачи со регулирана брзина и интервал
 • Вградена антена во задното стакло (кај седан)
 • Антена на покривот типперка на ајкула (кај хечбек)
 • Спортски заден спојлер (кај хечбек)
 • Странични заштитни лајсни 
 

 

2-ро ниво | CHALLENGE
Содржи се што има Emotion, плус:

 • SCBS систем кој го намалува ризикот од удар при движење во градски услови во градска средина и прзина до 30км/час
 • Климаторик – двозонски автоматски клима уред
 • Cruise Control – систем за одржување на постојана брзина, со управување од воланот и систем за ограничување на брзината
 • Auto Cruise
 • Затемнување со вградено огледало и осветлување
 • Фиока за наочари над огледалото за гледање назад
 • Висинска регулација на совозачкото седиште
 • Кожен пакет – кожен волан, кожна надлактица на пределот кај рачната, кожа на менувачот со декоративен хромиран прстен и основа со пиано лак.
 • HMI – копче за управување на системите, кој се наоѓа до менувачот
 • Премиум аудио систем  Мазда со радио AM/FM/CD/MP3/USB
 • и AUX влез, 6 звучници
 • 7“ TFT мултифункционален дисплеј
 • Bluetooth систем  слободни раце со управување на функциите на телефонот преку мултимедијален систем
 • Лумбарен регулатор на предното седиште на возачот
 • Електохроматичко огледало за гледање назад
 • Внатрешно осветлување со вградени светилки напред и назад
 • Делив наслонувач кој се собира на задното седиште 60:40
 • Централен наслонувач со место за две чаши на задното седиште
 • Регулирање на седиштето на совозачот по височина
 • Касета со осветлување и непречено отварање
 • Странични ретровизори кои електронски се собираат и загреваат
 • Фарови за магла
 • Надворешни огледала во боја на каросеријата
 • Хромирана лајсна околу страничните ретровизори
 • Алуминиумски 16“ бандажи Мазда со гуми 205/60R16


 

3-то ниво | REVOLUTION
Содржи се што има Challenge, плус:

 • RVM (Rear Vehicle Monitoring) – радарен систем за следење на објект од мртва зона кој се адаптира во зависност од брзината на движење
 • Заден парктроник со визуализација на основниот дисплеј систем со 4 сензори кој помага при паркирање  DAB (Digital Audio Broadcasting)
 • Загревње на предните седишта – електронско управување с 3 степени
 • DAB (Digital Audio Broadcasting
 • BIXENON – кратки и долги ксенон светла со автоматско регулирање на височината и систем за миење под притисок
 • DEVIL’S LOOK – 6 сегментни LED дневни светла околу основните фарови
 • DEVIL’S LOOK – 6 сегментни LED дневни светла околу задните фарови
 • Сензор за осветлување – автоматско вклучување на фаровите при намалување на дневната светлина
 • Сензор за дожд – автоматско вклучување на бришачите
 • Високотонирани задни стакла 70% со УВ заштита

 

 

4-то ниво | EVOLUTION
Содржи се што има  REVOLUTION, плус:

 • Преден и заден парктроник со визуализација на основниот дисплеј – систем со 8 сензори кој помага при паркирање
 • Mazda Head Up Display
 • Систем за навигација Cruise Control
 • Систем за сигурност
 • Брзина на движење Smart key – интелигентен клуч кој овозможува отклучување и автоматско заклучување од далечина на автомобилот без воспоставување на контакт HiFi аудиосистем BOSE Sound Sistem со: Дигитално појачало и 9 звучници AudioPilot 2 систем за компензирање на звукот Centerpoint 2 систем кој го подобрува звукот SurroundStage систем кој го подобрува Surround ефектот Камера во боја за маневрирање наназад со проектирање на траекторијата на движење при маневрирањето
 • Централен дел со хромирани елементи
 • Хромирани внатрешни рачки на вратите
 • Предна решетка во црн бисер Фарови за магла со хромирани прстени
 • Алуминиумски бандажи 18” Мазда со гуми 215/45R18

 

 

5-то ниво | ULTIMATE
Содржи се што има EVOLUTION, плус:

 • AFLS – предни светла кои се адаптираат и кои ја следат траекторијата на патот
 • MRCC – систем кој се адаптира за оптимално одржување и регулирање на дадена брзина од 30 км//час до 200км/час. Во доплонување се следи и одржува определена дистанца до предното превозно средство, при што се применува процес на кочење доколку тоа е потребно.
 • SBS – систем кој го намалува ризикот од удар при брзина од 30км/час до 200км/час
 • LDWS – систем кој го следи отклонувањето на автомобилот од лентата на движење
 • HBC – систем за автоматско управување на долги светла
 • Кожен ентериер (црн или крем) со префорирана кожа во срединатa
 • Електронско регулирање на предното седиште на возачот – 4 функции и лумбарно прилагодување
 • Камера во боја за маневрирање наназад со проектирање на траекторијата на движење при маневрирањето

ПРЕДНОСТИ
НЕДОСТАТОЦИ


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mazda 3 - 2019 *  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Focus - 2018
 
Ford Focus - 2018
18400 - 39000
Renault Megane
 
Renault Megane
16990 - 37990
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
19996 - 50626
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C413990 €
Fiat Tipo - 201713000 €
Ford Focus13990 €
Ford Focus - 201818400 €
Honda Civic - 201723990 €
Hyundai i30 - 201814500 €
KIA Ceed - 201813990 €
Mazda 316980 €
Opel Astra17413 €
Peugeot 30817020 €
Renault Megane16990 €
Seat Leon18080 €
Toyota Auris17050 €
Toyota Corolla Hatchback - 201917990 €
Volkswagen Golf VII19996 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Mazda

www.mazda-mk.mk

Импортер за Македонија
Стар Моторс

Тел: 02 / 3070 - 166

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mazda модели
2 3
3 - 2019 * 3 Sedan
3 Sedan - 2019 6
6 Adventure 4x4 6 Sport Combi - 2017
CX-3 CX-5
CX-9 - 2015 MX-5

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook