дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford Focus - 2018 > Краток опис за моделот
Ford Focus - 2018 Ford Focus - 2018
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 18400
веќе од 306 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

НИВОА НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | TREND

 • 16" челични фелни со 195/60/R16 гуми,
 • Ел.подесиви и загревани странични ретровизори во боја на каросерија,
 • Заден споилер во боја на каросерија (5 врати),
 • Преден и заден браник делумно во боја на каросерија,
 • Предни LED дневни светла,
 • Скриени прскалки за шофершајбна,
 • Мануелен клима уред,
 • Предна црна решетка со хромирана рамка,
 • Кожен волан и менувач,
 • Ел. на предни и задни прозори,
 • ICE Pack 46 - 
  • Радио, 
  • 8" екран осетлив на допир со Навигација, 
  • SYNC и
  • Bluetooth, 
  • команди за радиото на волан, 
  • 6 Звучници, 
  • гласовни команди за радиото, 
  • Аpp Link Android Auto/Apple CarPlay, 
  • 2 USB приклучока
 • Централно далечинско заклучување со 2 преклопливи клуча,
 • My Key Gen 2 функција на патниот компјутер,
 • 4.2" TFT монохроматски екран на инструмент табла,
 • Ел.серво управувач подесив во 4 правци,
 • Патен компјутер,
 • LED светла во кабина,
 • Задна деллива клупа 60/40,
 • 12V приклучок во багажен простор (кај караван),
 • Предни патосници,
 • Мануелно подесиво возачко седиште во 4 правци,
 • Лумбарна подршка на возачкото седиште,
 • Џебови во задниот дел од предните седиште,
 • ABS сопирачки,
 • ESP - Систем против пролизгување,
 • HLA - Помош при тргнување во нагорнина,
 • EBA - Ел. помош при сопирање,
 • Предни и странични воздушни перници за возач и совозач, 
 • Воздушни завеси,
 • Сензор за следење на притисокот во гуми,
 • Мало резервно тркало,
 • ISOFIX на задните седишта,
 • Активна предна решетка,
 • Менувач поставен на волан (само кај автоматик),
 • Опција за избор на стил на возење (Normal, Eco, Sport)
 • Куќишта на фаровите - Aliminium

 

2-ро ниво | TREND EDITION
Содржи се што има TREND, плус:

 • 16" алуминиумски фелни со 195/65/R16 гуми,
 • Хромирани лајсни на вратите,
 • Предни светла за магла активни во свиоци,
 • ICE Pack 46 -
  • Радио, 8" екран осетлив на допир со Навигација,
  • SYNC и Bluetooth,
  • команди за радиото на волан,
  • 6 Звучници,
  • гласовни команди за радиото,
  • Аpp Link Android Auto/Apple CarPlay,
  • 2 USB приклучока
 • Електронска рачка сопирачка,
 • Централна конзола со наслон за рака,
 • Спортси предни седишта

 

3-то ниво | TREND EDITION BUSINESS
Содржи се што има TREND EDITION, плус:

 • 16" алуминиумски фелни со 195/65/R16 гуми (205/60R16 гуми кај 1.5 EcoBoost and 2.0l EcoBlue моторите),
 • Предни и задни паркинг сензори,
 • Ел.преклопливи ретровизори,
 • ICE Pack 46 -
  • Радио, 8" екран осетлив на допир со Навигација,
  • SYNC и Bluetooth,
  • команди за радиото на волан,
  • 6 Звучници,
  • гласовни команди за радиото,
  • Аpp Link Android Auto/Apple CarPlay,
  • 2 USB приклучока
 • Темпомат со можност за ограничување на брзината,
 • 4.2" TFT екран во боја на инструмент табла 

 

4-то ниво | ST-LINE
Содржи се што има TREND EDITION, плус:

 • 17" Алуминиумски фелни ST- Line sport style со 215/50R17 гуми,
 • Продолжен преден и заден браник,
 • Уникатна предна решетка ST-Line,
 • Уникатен заден дифузер ST-Line,
 • Предни LED магленки активни во свиоци,
 • Црни лајсни на вратите,
 • Куќиште на фарови во црна боја,
 • Продолжени лакови над тркалата,
 • Двоен заден хромиран издув,
 • Црни надолжни кровни носачи (кај караван),
 • Централна конзола со држач за чаши,
 • Стартување на возилото без клуч,
 • Прагови на предните врати со ST-Line лого,
 • Уникатен ST-Line кожен волан и менувач,
 • Тапацир на кровот во црна боја,
 • Алуминиумски педали,
 • Темпомат со можност за
 • ограничување на брзината,
 • Сропртска суспензија,
 • Уникатен ST - Line тапацир на
 • седиштата со црвен пораб,
 • Централна конзола со наслон за рака

 

5-то ниво | ST-LINE BUSINESS
Содржи се што има ST-LINE, плус:

 • Предни и задни паркинг сензори,
 • ICE Pack 46 - 
  • Радио, 
  • 8" екран осетлив на допир со Навигација, 
  • SYNC и
  • Bluetooth, 
  • команди за радиото на волан, 
  • 6 Звучници, 
  • гласовни команди за радиото, 
  • Аpp Link Android Auto/Apple CarPlay, 
  • 2 USB приклучока
 • Ел.преклопливи ретровизори,
 • 4.2" TFT екран во боја на инструмент табла

 

6-то ниво | TITANIUM 
Содржи се што има TREND EDITION, плус:

 • 16" алуминиумски фелни - Titanium style со 205/60R16 гуми,
 • Предна хромирана рамка,
 • Хромирани рамки на вратите,
 • Предни светла за магла активни во свиоци,
 • Задни LED светла,
 • Влегување и стартување на возилото без клуч,
 • Прагови на предните врати со Ford лого,
 • Предни и задни патосници,
 • Titanium уникатен ентериер,
 • Темпомат со можност за ограничување на брзината,
 • Автоматска двозонска клима,
 • Амбиентално LED осветлување во кабина,
 • Штитници за сонце за возач/совозач со осветлено огледало,
 • Сензор за дожд,
 • Електрохоматски самозатемнуван внатрешен ретровизор,
 • Мануелно подесување на совозачко седиште во 4 правци,
 • Централна конзола со наслон за рака,
 • Лумбарна подршка на совозачко седиште,
 • Ел.преклопливи ретровизори,
 • Автоматски светла,
 • Folow me home предни светла

 

7-мо ниво | TITANIUM BUSINESS 
Содржи се што има TITANIUM, плус:

 

 • 16" алуминиумски фелни со 195/65/R16 гуми (205/60R16 гуми кај 1.5 EcoBoost and 2.0l EcoBlue моторите),
 • Предни и задни паркинг сензори,
 • Ел.преклопливи ретровизори,
 • ICE Pack 46 - 
  • Радио, 
  • 8" екран осетлив на допир со Навигација, 
  • SYNC и
  • Bluetooth, 
  • команди за радиото на волан, 
  • 6 Звучници, 
  • гласовни команди за радиото, 
  • Аpp Link Android Auto/Apple CarPlay, 
  • 2 USB приклучока
 • Темпомат со можност за ограничување на брзината,
 • 4.2" TFT екран во боја на инструмент табла

 

8-мо ниво | ACTIVЕ 
Содржи се што има TREND EDITION, плус:

 • 17" Алуминиумски фелни - Active style со 215/50R17 гуми,
 • Продолжен преден и заден браник - Active дизајн,
 • Уникатна предна горна и долна решетка - Active дизајн,
 • Проширени странични крила над тркала - Active дизајн,
 • Предни LED магленки активни во свиоци,
 • Куќиште на фарови во црна боја,
 • Заштитен преден и заден подбраник,
 • Заден дифузер,
 • Црни лајсни на вратите,
 • Хромиран заден издув,
 • Зголемено растојание од земја (+30mm напред и 34mm назад),
 • Црни надолжни кровни носачи,
 • Мануелен клима уред,
 • Стартување на возилото без клуч,
 • Прагови на предните врати со Active лого,
 • Алуминиумски педали,
 • Темпомат со можност за ограниување на брзината,
 • Спортска суспензија,
 • Црвен пораб на седиштата

 

9-то ниво | ACTIVЕ BUSINESS 
Содржи се што има ACTIVE, плус:

 • Предни и задни паркинг сензори,
 • Ел.преклопливи ретровизори

 

10-то ниво | VIGNALE 
Содржи се што има TITANIUM, плус:

 • 17" алуминиумски фелни Vignale design со 215/50R17 гуми,
 • Адаптивни (автоматски) предни LED светла,
 • LED предни магленки активни во свиоци,
 • Автоматско нивелирање на фарови,
 • Задни LED светла,
 • Уникатна Vignale надворешност (преден и заден браник, предна решетка),
 • Хромирана рамка и лајсни на вратите,
 • Ел. преклопливи ретровизори,
 • Систем за полуавтоматско паркирање,
 • Систем за автоматско паркирање (кај автоматски менувач),
 • Vignale уникатен издув,
 • Светли надолжни кровни носачи (само кај караван),
 • Хромирана лајсна на задната - Vignale,
 • 4.2" TFT екран во боја на инструмент табла,
 • Кожни наслони за рака на вратите и на централната конзола,
 • Висок сјај елементи на инструмент таблата,
 • Прагови на вратите со Vignale натпис,
 • Предни и задни патосници,
 • Head-Up Display - Приказ на предна шофершајбна,
 • Амбиентално LED светло во кабина,
 • Кожни седишта,
 • Загревани предни седишта,
 • Ел.задвижување на возачко седиште,
 • Подесување на совозачко седиште по височина,
 • Лумбарна подршка на совозачкото седиште,
 • Заден наслон за рака со остава
ПРЕДНОСТИ
НЕДОСТАТОЦИ


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford Focus - 2018  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Focus - 2018
 
Ford Focus - 2018
18400 - 39000
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
19996 - 50626
Renault Megane
 
Renault Megane
16990 - 37990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C413990 €
Fiat Tipo - 201713000 €
Ford Focus13990 €
Honda Civic - 201723990 €
Hyundai i30 - 201814500 €
KIA Ceed - 201813990 €
Mazda 316980 €
Mazda 3 - 2019 *16980 €
Opel Astra17413 €
Peugeot 30817020 €
Renault Megane16990 €
Seat Leon18080 €
Toyota Auris17050 €
Toyota Corolla Hatchback - 201917990 €
Volkswagen Golf VII19996 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta - 2018 Fiesta ST
Fiesta Van Focus
Focus - 2018 Focus ST
Galaxy Kuga MCA
Mondeo Mustang
Ranger S-MAX
Tourneo Connect 2009 Transit Chassis Cab
Transit Connect Transit Custom
Transit Minibus Transit Van

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook