дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > KIA > KIA Sportage - 2017 > Краток опис за моделот
KIA Sportage - 2017 KIA Sportage - 2017
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 16950
веќе од 282 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Kia Sportage: Евтин и супер практичен – ова е еден од најисплатливите компактни SUV автомобили

Уште во претходната генерација, Sportage беше супер голем хит на нашиот пазар. Причината беше едноставна – нудеше простор на возило од повисоката класа, по цена на возило од компактната. Новиот модел донесува низа подобрувања, но го задржува основниот концепт – ниска цена и многу простор во ентериерот.


Всушност, новиот Sportage не само што е евтина алтернатива на конкурентите во неговиот сегмент, туку во многу работи е и подобар автомобил, особено во делот на практичноста на ентериерот, која е многу важна во овој сегмент на возила.

Многу простор во кабината, флексибилност во местењето на седиштата и голем багажник

Додека скоро секој модел во оваа класа може да се пофали со добра просторна понуда и на предната и на задната клупа, Sportage ги носи работите на едно ново ниво, на кое досега не имаа навикнато само моделите од средната SUV класа. Тука, задната клупа има наслони кои се навалуваат и кои возењето на подолг пат го прават многу, многу поудобно. Како споредба, на задната клупа во Ateca има исто толку простор, но се седи премногу исправено – таму не сакате да поминете многу километри.

Воедно, задната клупа многу лесно се спушта за отворање на голем, рамен товарен простор, а со кренати седишта, багажникот има одлични 503 литри зафатнина. Да, ова не е рекорд во класата, но се сомневаме дека на купувачите на возило од оваа класа ќе им биде малку. Голема пофалба заслужува и добро обмислената кабина, низ која има многу места за одлагање на ситници и пијалаци.

Зад воланот, седењето е исто така мошне удобно. Седиштата имаат солидна странична поддршка, додека сите команди се секогаш на дофат на раката. Средната конзола е исто така лесна за користење, но мултимедијалниот систем со дисплеј на допир сепак се добива само со доплата. Тој е пак лесен за користење, со јасно означени команди, но разочарува тоа што нема поддршка за Android Auto и Apple CarPlay.

Удобно возење, расипано од малку побучни дизел мотори

Sportage можеби има “Sport” во името, но се работи за модел кој е наменет пред се за фамилии и затоа е направен да биде пред се удобен. Динамиката во возењето делумно страда тука, но ние нема да се буниме – подобро удобен автомобил за фамилијата, отколку тврд и малку подинамичен. Рака на срце, ниту еден SUV не вози како спортски автомобил и ние сметаме дека тоа е непотребно.

Како и да е, еден дел каде Sportage е послаб од главните конкуренти е во рафинираноста. 1,7 литарскиот дизел е особено бучен и работи со повеќе вибрации, што е разочарување, бидејќи нуди многу солидни перформанси и ниска потрошувачка. И покрај тоа што е побучен, ние мислиме дека е најдобар избор од гамата – полесно ја придвижува тешката каросерија од 1,6 литарскиот бензинец, кој можеби нуди подобро забрзување, но треба редовно да се „мачи“ до високите вртежи.

Воедно, дизелот троши околу 7-7,5 литри во град, наспроти 10,5-11 за бензинецот, односно околу 6 литри на отворен пат, наспроти 8 литри. Посилните 2,0 литарски бензинец и дизел пак доаѓаат со погон на сите четири тркала, но не нудат особено подобри возни својства на терен, а трошат и многу повеќе гориво, што особено важи за бензинецот.

Ниска цена и многу солидна опрема

Kia Sportage е еден од најевтините модели во својата класа, а тоа особено важи за основните мотори. Ние би го избрале нивото на опрема Leather Edition, кое нуди кожна внатрешност и го покачува квалитетот на ентериерот – основниот модел делува малку поевтино и помалку квалитетно во внатрешноста. Исто така, моделот Leather Edition доаѓа со 7 инчен дисплеј со навигација, за разлика од основниот модел, кој има „обично радио“.

Во споредба со конкурентите, цената е пониска скоро од сите, особено кога Sportage ќе се израмни со опремата. Воедно, Kia не крати на безбедносната опрема, што значи дека и најевтиниот модел ќе понуди задоволителна безбедност на патниците, што е за пофалба.

Одлична комбинација на вистински квалитети и цена, но избегнете го 1,6 бензинецот

Особено поради пониската цена, Kia Sportage е еден од најисплатливите модели во класата. Подобри конкуренти секако има – Peugeot 3008 е подобар автомобил во скоро секој поглед, но цената на Sportage е многу пониска, а според нас корејскиот модел има доволно квалитети за да задоволи широка група на купувачи – простран ентериер, голем багажник, удобно возење и економичен дизел мотор. 

 

Ако можете да замижите на буката и нерафинираноста на дизел моторите, како и послабата динамика во возењето, ние топло го препорачуваме Sportage, со една мала задршка – да не го изберете бензинецот, кој троши премногу гориво, особено во градски услови, а не нуди којзнае колку добри перформанси.

 

НИВОA НА ОПРЕМА 

 

 

1-во ниво | VISION

 • ESC-систем за контрола на стабилизација на возилото со вклучени: 
 • EBD-ABS-контрола на силата на сопирање и спречување на блокирање на тркалата при ненадејно сопирање  
 • BAS - обезбедува максимална сила на кочење при ненадејно сопирање 
 • CBC- контрола на сопирање во кривини TCS-контрола на пролизгување на тркалата 
 • ESS-уред за вклучување на сите трепкачи при ненадејно сопирање DBCконтрола на сопирање при спуштање на стрмна надолнина HAC-помош при тргнување на нагорнина VSM-систем за стабилизација на возилото TPMS-контрола на притисок во пневматиците 
 • 6 воздушни перничиња далечинско централно заклучување со аларм 
 • Задни сензори за паркирање 
 • Задна камера за паркирање 
 • Сигурносна брава на задни врати
 • Автоматски двозонски клима уред
 • Аудио систем со 7“ LCD дисплеј осетлив на допир со поддршка за Android Auto и Apple CarPlay
 • USB + 6 звучника
 • Аудио команди на управувач
 • Автоматска контрола на светла 
 • Темпомат
 • Bluetooth
 • Ограничувач на брзина
 • USB полнач
 • возачко седиште подесиво по висина
 • инструмент табла со 35“ дисплеј 
 • патен компјутер
 • управувач подесив по висина и длабочина
 • управувач и рачка на менувач обложени со кожа
 • електрика на прозори напред и назад
 • електрика на ретровизори со греење
 • сензор за дожд
 • метална декорација во внатрешноста
 • потпирач за рака на централна конзола со кутија
 • подесиви потпирачи за глава
 • напред и назад
 • потпирач за рака на задна клупа
 • делива задна клупа 60:40
 • сет за брза поправка на пневматици 
 • LED дневни светла 
 • предни светла за магла 
 • ретровизори со трепкачи и електрично склопување 
 • заден спојлер 
 • кровни
 • носачи алуминиумски тркала 215/70R16.


2--ро ниво | ADVANCE
Содржи се што има VISION, плус:
 • Предни сензори за паркирање
 • Навигација со 8“ дисплеј во боја осетлив на допир 
 • JBL аудио систем со активен „subwoofer“ и централен звучник 
 • електрична паркирна сопирачка 
 • греење на предни и задни седишта
 • LED задни светла 
 • дополнително затемнети стакла назад 
 • полухромирани рачки на вратите 
 • предни и задни хромирани
 • лајсни хромирани странични лајснипредни и задни заштитни плочи алуминиумски тркала 225/60R17.
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина и напред и назад
• Задната клупа има наслони кои се спуштаат и е супер комфорна за долги патувања
• Голем багажник од 503 литри
• Удобно возење – суспензијата добро ги впива дупките
• Ниска цена и богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Бучен и нерафиниран 1,7 дизел мотор
• Бензинците трошат премногу гориво и не нудат којзнае колку добри перформанси
• Динамиката во кривините не е како кај најдобрите во сегментот


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за KIA Sportage - 2017  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Nissan Qashqai
 
Nissan Qashqai
21590 - 36590
Ford Kuga MCA
 
Ford Kuga MCA
23300 - 48300
Hyundai Tucson
 
Hyundai Tucson
17777 - 17777
 
Најпопуларни автомобили
 
 
SUV Компактни
 
Citroën C5 Aircross - 201921990 €
Ford Kuga MCA23300 €
Great Wall Hover H5 12034 €
Hyundai Tucson17777 €
Hyundai Tuscon - 201818990 €
Jeep Compass - 201725000 €
Jeep Renegade23000 €
Mitsubishi Eclipse Cross23980 €
Nissan Qashqai21590 €
Opel Grandland X - 201823525 €
Peugeot 300822490 €
Renault Koleos - 201734500 €
Seat Ateca - 201720041 €
Ssang Yong Korando17200 €
Volkswagen Tiguan30443 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
SUV - МАЛИ       SUV - КОМПАКТИ       SUV - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

KIA

www.kiamotors.com.mk

Импортер за Македонија
Киа Моторс Македонија

Тел: 02 / 2 580 - 300

Адр: ул. Перо Наков бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други KIA модели
Ceed - 2018 Ceed SW - 2018
NIRO HEV - 2018 Optima
Rio Sorento
Sportage - 2017 Stinger - 2018
Stonic - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook