дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Toyota > Toyota Land Cruiser - 2018 > Краток опис за моделот
Toyota Land Cruiser - 2018 Toyota Land Cruiser - 2018
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 52900
веќе од 881 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

НИВОА НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | COMFORT

 • Постојано задвижување на сите тркала Н4 (Full time 4x4) со изборна 2 режима: H4 и L4:
 • Големи брзини со отклучен или блокиран централен диференцијал: (1) H4 F - High 4WD Free или (2) H4 L - High 4WD Lock
 • Мали брзини со отклучен или блокиран централен диференцијал: (3) L4 F - Low 4WD Free или (4) L4 L - Low 4WD Lock
 • Режим за тежок off road (L4 - Low 4WD), кој се активира со копче на инструменталната табла
 • Блокирање на централен диференцијал (50:50) - во движење со копче (При големи брзини - режим H4L / При мали брзини - режим L4L)
 • При различни услови на возење, централниот диференцијал автоматски го распределува вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала ( од стандардно 40:60 до 50:50 или 30:70 ) и на тој начин гарантира оптимална тракција и управливост.
 • 6-степена механичка трансмисија или 6-степена автоматска трансмисија
 • Систем за контрола на стабилноста на автомобилот (VSC, Vehicle Stability Control) со копче за исклучување (VSC / TRC OFF)
 • Анти-блокирачки систем за сопирање + Електронска распределба на силата на сопирање + Систем за помош при сопирање (ABS+EBD+BAS)
 • Систем за активна контрола на пролизгувањето на четирите тркала (TRC / A-TRC, Active Traction Control)
 • Предупредувачки систем, за следење на притисок во гумите (TPWS, Tyre Pressure Warning System)
 • Система за контрола на стабилноста на приколка (TSC, Trailer Stability Control)
 • Хидрауличен серво управувач, чувствителен на брзина (VFC- Variable Flow Control)
 • Стандарден пакет од 7 воздушни перничиња, интегрирани во системот за пасивна безбедност:
  • 2 Фронтални, въздушни перничиња за предните места (двостепени за возачот, двокоморни за патникот), со можност за деактивирање на совозачкото
  • 2 Странични, воздушни перничиња за предните места
  • 2 Странични воздушни завеси по целата должина на прв, втор и трет ред седишта
  • 1 Воздушно перниче за колената на возачот
 • Предни сигурносни појаси со автоматско регулирање на затегнувањето и височината
 • Сигурносни појаси за вториот ред седишта(3 појаси) и третиот ред седишта (2 појаси)
 • Звучен и визуелен сигнал за непоставени предни сигурносни појаси
 • Регулирање во височина на потпирачите за глава на сите7 места
 • Isofix систем за поставување на детско седиште на двете, задни, крајни места на вториот ред седишта
 • Заштита од отварање на задните врати(child-lock)
 • Фабрички алармен систем со вграден имобилајзер
 • 17" алуминиумски тркала со гуми 265/65 R17
 • Резервна гума во полна големина со алуминиумско тркало, поставено под подот на автомобилот
 • Двојни, мултирефлектирачки, халогени фарови со електрично регулирање на височината, со сензор за светло (автоматско)
 • Фарови за магла, вградени во предниот браник
 • Активни стоп светла, автоматско пулсирачки при ненадејно сопирање (EBS, Emergency Brake Light Signal)
 • LED задно, трето, стоп светло, интегрирано во задниот спојлер
 • Странични ретровизори во боја на каросерија со вградени LED трепкачи, електрично регулирани, греени со автоматско собирање со копче
 • Предни брисачи со програмиран интервал
 • Заден брисач, интегриран во задниот спојлер
 • Врата на багажникот со класично, странично отварање и одделно, отварање на стаклото на задната врата
 • Систем за одмрзнување на задното стакло со тајмер за автоматско исклучување
 • Антена
 • Хромирана предна решетка
 • Рачки на вратите во боја на каросерија
 • Предни и задни браници во боја на каросерија
 • Багажни шини на кровот
 • Странични скалила (црни)
 • Предни и задни калници
 • Странични стакла на сите врати и задно стакло - тонирани, ламинирани, со UV заштита
 • Ламинирано предно стакло, затемнетоо во горниот дел, со греење на брисачите
 • Дополнителна офроуд заштита на резервоарот
 • Автоматски клима уред
 • Темпомат (Cruise Control)
 • Електрика на предни и задни прозорци (автоматски)
 • Кожен мултифункционален управувач со четири краци и вградени контроли на аудиосистемот, телефонот и милтифункционалниот дисплеј
 • Регулација на висината и длабичината (телескопски) на управувачот
 • Кожен менувач и рачна сопирачка
 • Централно заклучување со далечинско управување, вграден во клучот на автомобилот и копче во кабината за заклучување
 • Систем за лесен пристап до автомобилот:
 • Систем за автоматско отклучување / заклучување со допир на рачките на предните врати (и отклучување на горниот стаклен прозор на багажникотсо копче)
 • Стартување и гасење на моторот со копче
 • Текстилен тапацир на седиштата
 • Инструментална табла и централна конзола во црна боја
 • Штитници од сонце со вградени огледала и осветлување на предните седишта
 • Внатрешно осветлување (2 светла на првиот ред, 1 светло на вториот ред седишта) и осветлување на багажниот простор (светло на таванот)
 • Осветлување при влегување и излегување од автомобилот
 • Автоматско исклучување на заборавено внатрешно светло 20 минути по гасење на моторот
 • Рачно прилагодување на возачкото седиште во 6 насоки: напред-назад (2), висинско (2) и агол на потпирачот (2)
 • Рачно прилагодување на совозачкото седиште во 4 насоки: напред-назад (2) и агол на потпирачот (2)
 • Конфигурација со 7 места за седење- 2 предни седишта , 3 седишта во вториот ред и 2 седишта во третиот ред
 • Систем за лесена достапност до местата на третиот ред - со лизгање на напред на вториот ред седишта
 • Лизгање по должина напред - назад на вториот ред седишта
 • Прилагодување на аголот на потпирачите за грб на вториот ред седишта (60:40)
 • Преклопување на втор ред седишта - рамен под (40:20:40)
 • Преклопување на трет ред седишта - рамен под (50:50) - како во кабината така и во багажникот
 • Подвижна, ролетна, покривка во багажникот на ниво на горниот раб на задните седишта
 • Потпирач за раце меѓу предните седишта со лизгачки мек капак
 • Кутија за складирање на предмети во потпирачот за раце
 • Подвижен потпирач за раце меѓу двете задни седишта на вториот ред
 • Подвижен пепелник со капак
 • Држачи за чаши - 2 отпред, 2 на втори ред и 2 на трети ред седалки
 • Приклучок AC 220V/100W во багажник и два приклучока DC 12V/120W - напред во инструмент табла и назад кај втор ред на седишта
 • Мултимедија систем Toyota Touch 2:
 • НОВО 8" колор VGA екран чувствителен на допир со интуитивен интерфејс за прилагодување и движење низ менито по принцип на мобилен телефон
 • 20 Европски јазици
 • Задна, колор камера за помош при паркирање со видео приказ 8" екран со графички насоки за паркирање
 • Аудиосистем со 9 звучници
 • Радио/CD со FM / AM тјунер
 • USB и аудио приклучоци за поврзување со iPod® и други преносни MP3 плеери
 • Потполна контрола на iPod и MP3 плеер преку 8" екран
 • Bluetooth 3® поврзување со мобилни телефони за разговори со слободни раце, за репродуцирање на музика и за користење на телефонскиот именик
 • Mirror Link интеграција со смартфон: визуелизација на апикациите од смартфонот на 8"" централен дисплеј (важи само за некои модели на смартфони)
 • Мулти информациски дисплеј во инструмент таблата

 

 

2-ро ниво | EXECUTIVE
Содржи се што има COMFORT, плус:

 • Систем за кинетичко динамичко потпирање (KDSS, Kinetic Dynamic Suspension System) - Електро хидраулична контрола на стабилизаторите за безбедно управување без странично навалување во свиоците и неспоредливи теренски способности со голем од на секое тркало во однос на подлогата.
 • Блокирање на задниот диференцијал преку преклопник на иструмент табла (Дополнително над стандартното блокирање на централниот диференцијал)
 • Систем за помош при спуштање по стрмен терен (НАС)
 • Систем за искачување по стрмен терен (DАС)
 • Избор меѓу 3 режима на движење - Normal / Eco / Sport S - кои го менуваат режимот на работа на педалата на гас и трансмисијата соодветно на нормален режим, еко режим (по-бавно стартување и намалена потрошувачка на гориво), и спортски режим (побрза реакција на педалот за при стартување)
 • 18" бандаши од лесна легура со пневматици 265/60 R18
 • НОВО Странични огледала во боја на каросерија со LED трепкачи, електрично прилагодливи и преклопливи, греени, со прилагодување на аголот при движење кон назад за подобра прегледност
 • Автоматска активација на предните бришачи преку сензор за дожд
 • LED фарови со проектирачки леќи (средни светла)
 • Автоматомаско вклучување/исклучување на фаровите (сензор за светло)
 • Функција "следи ме до дома" и предупредување за заборавени фарови
 • Автоматско регулирање на висината на фаровите
 • Прскалки за чистење на фаровите под висок притисок, интегрирани во предниот браник
 • LED автоматски, дневни светлини - при стартување на моторот (Daytime Running Lights)
 • Предни и задни паркинг сензори
 • Предна решетка пред ладилникот, обрабена во хром
 • Странични скали
 • Осветлување на скалите, вратите, интериерот и просторот за раце кај предните седишта места при влегување во автомобилот
 • Затемнети странични стакла на задните врати и задно стакло (темно сиво)
 • 2-зонски автоматски клима уред, со независна контрола за возачот и совозачот
 • Електрохромен внатрешен ретровизор (автоматско затемнување)
 • Електрично регулирање на воланот по височина и длабочина
 • Систем за лесен влез во автомобилот преку автоматско прибирање на воланот при излегување и влегување
 • Кожен волан со греење
 • Греење на предните седишта со регулирање на интензитетот
 • Електрично прилагодување на позицијата на предните седишта:
 • На возачот во 8 насоки: по должина (2), висина (2), агол на седечкиот дел (2), агол на наслонот (2) и електрично регулирање на лумбарната поддршка
 • На совозачот во 4 насоки: по должинс (2) и агол на наслонот (2)
 • Луксузни, текстилно тапацирани седишта, опшиени со двобојни декоративни шавови
 • Хромирани внатрешни рачки на вратите
 • Внатрешни декорации во боја на дрво на централната конзола, инструмент таблата и вратите
 • Индивидуални светла за читање кај втор (2) и трет ред (2) задни седишта
 • LED, амбиентално, ентериерно осветлување на вратите (држачи, џебови и тапацир), централната конзола и просторот околу рачката на менувач
 • Инструменти Optitron со тродимензионален приказ
 • Колор 4.2" TFT мулти-информациски дисплеј во инструмент таблата со команди на воланот и визуализација на:
 • Графички приказ во боја за страничниот агол на автомобила, со предупредување при наклон од 25° (Off Road Body Angle Monitoring)
 • Графички приказ во боја, кој прикажува во реално време: аголот на вртење на предните колела, кое од четирите тркала прилизгуваат (соодветно се контролираат со A-TRC системот) и кои од двата диференцијала се блокирани во моментот (Off Road Traction Monitoring)
 • Податоци за автомобилот: отворени врати, парктроник, дигитален брзиномер, моментална и просечна потрошувачка, автономија, време на патувањето, надворешна температура, показни стрелки од навигацијата (зависно дали е опремено возилото со навигација)
 • Надворешна температура (предупредување за поледица), компас, активација на cruise control системот
 • Информација за избран степен на брзина
 • Информација за парцијална и вкупна километража

 

 

3-то ниво | LUXURY PREMIUM
Содржи се што има EXECUTIVE, ПЛУС:

 • Нов Torsen LSD заден диференцијал со ограничено пролизгување. При сопирање и вртење на автомобилот во свиок, уредот го распределува вртежниот момент, генериран од моторното сопирање, од внатрешното кон надворешното задно тркало. Така се создава разлика во брзината на вртење на двете тркала при што се подобрува стабилноста. При забрзување во свиок, Torsen LSD диференцијалот го намалува вртежниот момент на внатрешното задно тркало, во случај на пролизгување, и го распределува кон надворешното задно тркало за подобра тракција. Таа функција на задниот Torsen LSD диференцијал му овозможува на возачот значително подобрена тракција на песок и друга лизгава подлога.
 • Систем Crawl Control (Ползење) - Офроуд автономен систем, кој помага при движењето на лош терен, при искачување и симнување на стрмен терен, при преминување на река или при извлекување од длабоки бразди. Системот автономно ја контролира гаста, сопирањето, движењето на 4-те тркала, одржувајќи константна брзина (5 брзини, по избор на возачот) при искачување или спуштање, нанапред или наназад - возачот единствено треба да управува со воланот, без да ги користи педалите. Системот Crawl Control функционира само во режимот на бавни брзини (L4) - до 25 км/ч. Системот Crawl Control ги заменува и надградува системите HAC (Hill-start Assist Control) и DAC (Downhill Assist Control).
 • Multi-Terrain Select (MTS) сега со опција AUTO за автоматски избор на режим: Офроуд системот за избор на терен во режим бавни брзини (L4). Системот интелигентно управува со степенот на пролизгување на тркалата при движење или сопиране преку системите A-TRC/ABS за оптимална тракција на забразден/лизгав терен и при стрмно искачување. Системот овозможува избор меѓу 5 различни офроуд терени: 1) Кал & песок 2) Чакал 3) Дупки 4) Камења & земја 5) Скали.
 • Контрола на системот Crawl Control (брзина) и системот Multi-Terrain Select (избор на терен) преку прекинувачи на централната конзола
 • Кожно поставување* на предните седишта, вториот и третиот ред задни седишта, опшиени со двобојни декоративен шав
 • Електрично прилагодување на предните седишта (кај возачот во 8 насоки, кај совозач во 4 насоки) и греење на предните седишта со регулирање на интензитетот
 • Тапацир на вратите, обложени со синтетичка кожа
 • Греење на крајните две седишта на вториот ред седишта со два степени на прилгодување
 • Електрично преклопување на третиот ред задни седишта преку прекинувач
 • Кутија за ладење во централниот потпирач за раце со индивидуален испарувач што лади пијалоци на ниски температури
 • Електричен сончев кров
 • Систем за анимирање на патниците назад со 9" TFT монитор, преклоплив во таванот, далечинско управување и Blu-ray плеер (RSE, Rear Seat Entertainment)
 • Греење на волан и рачка од менувач, украсени со декорација од кожа и дрво, и идентична декорација на центарлната конзола, инструмент таблата и вратите
 • 2 позиции на меморија при прилагодување на седиштето, воланот и страничните ретровизори
 • Multi-Terrain Monitor (MTM) сега и со приказ на теренот под подот на автомобилот, панорамски приказ и широкоаглен заден приказ. Системот од 4 колор камери со команди на воланот, осигурува 360o приказ на 8" дисплеј: задна камера со активно насочување, предна широкоаголна камера и 2 странични камери во надворешните ретровизори
 • Системот за следење на мртов агол со индикатор во страничните ретровизори (BSM, Blind Spot Monitor)
 • Системот за следење на простoрот зад автомобилот при излегување од паркинг наназад, со звучно предупредување и индикација вo страничните ретровизори (RCTA, Rear Cross Traffic Alert)
 • Куќишта на странични ретровизори во боја на каросерија со вградени LED трепкачи, електрично регулирани, греени и ел. преклопливи, се прилагодуваат под агол при движење наназад за подобар увид, и осветлување на просторот под ретровизорите при отворање на врата.
 • Карти за Европа и Македонија и адреси на основните европски јазици, вкл. на кирилица
 • Приказ на 8" колор, колор VGA екран чувствителен на допир со интуитивен интерфејс за прилагодување и движење низ менито по принцип на мобилен телефон
 • Aудиосистем JBL® 5.1-канален Premium Surround со 14 звучници:
 • Вграден CD-плеер (MP3/WMA/AAC) и радио со FM / AM / DAB тјунер
 • Bluetooth® безжично поврзување со мобилен телефон за разговори со слободни раце
 • USB и аудио приклучоци за поврзување на iPod® и други преносни MP3 плеери
 • Предниот дел од сите седишта е опшиен во вистинска кожа. Долната (странична и задна) површина на седиштата, која не е во контакт со телото на патниците е тапицирана со синтетизирана кожа.
 • AVS + KDSS комбинирано потпирање на четирите тркала за супериорно и уверливо управување, како на патот, така и надвор од него:
 • Адаптивно променливо потпирање (AVS, Adaptive Variable Suspension) со режими: Sport / Normal / Comfort. Системот овозможува регулирање на крутоста на 4-те амортизери преку прекинувач. Дополнително, во режим SPORT сервоуправување на воланот се вкрутува, за да осигура подиректно управување и подобра повратна информација од патот.
 • Системот за кинетичко динамично потпирање (KDSS, Kinetic Dynamic Suspension System) - Електро хидраулична контрола на стабилизаторите за стабилно управување без странично навалување во свиоци и и неспоредливи теренски способности со голем од на секое тркало во однос на подлогата.
 • Воздушно потпирање на задната оска со 3 режими на прилагодување на висината Low (-20 mm), Normal, High (+30 mm). Дополнително, системот автоматски ја задржува висината во идеална рамнина без оглед на товарот.
 • Избор меѓу 5 режими на движење - Normal / Eco / Comfort / Sport S / Sport S+ - кои го менуваат одзивот на педалот за гас и ја прилагодуваат трансмисијата соодветно на нормален режим, еко режим (побавно забрзување и намалена потрошувачка на гориво), комфорен режим, спортски режим (побрза реакција при забрзување) и супер спортски режим
ПРЕДНОСТИ
НЕДОСТАТОЦИ


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Toyota Land Cruiser - 2018  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ssang Yong Rexton II
 
Ssang Yong Rexton II
23000 - 34730
Mercedes-Benz G-Class
 
Mercedes-Benz G-Class
118230 - 190240
Toyota Land Cruiser - 2018
 
Toyota Land Cruiser - 2018
52900 - 75900
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Големи теренци
 
Mercedes-Benz G-Class118230 €
Ssang Yong Rexton II23000 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Toyota

www.toyota.com.mk

Импортер за Македонија
Тојота Авто Центар

Тел: 02 / 3088 - 800

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00 (сервис до 16:00)
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Toyota модели
Auris Aygo
Camry - 2019 C-HR
C-HR - Hybrid Corolla Hatchback - 2019
Corolla Hatchback Hybrid - 2019 Corolla Sedan - 2019
Corolla Sedan Hybrid - 2019 Corolla Touring Hybrid- 2019
Corolla Touring Sports - 2019 Hilux - 2016
Land Cruiser - 2018 Prius Hybrid
Proace RAV4 - 2019
RAV4 Hybrid - 2019 Yaris
Yaris Hybrid

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook