дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > BMW > BMW X5 > Краток опис за моделот
BMW X5 BMW X5
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 64000
веќе од 1066 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

BMW X5 – Во сенка на поновите конкуренти

BMW X5 беше еден од првите големи премиум SUV модели на пазарот и секако се уште еден од најпопуларните, но последната генерација се соочува со многу посилна конкуренција, која во многу сегменти го надмина баварскиот модел.


Сето ова не значи дека X5 е лош автомобил. Напротив, тој има многу адути за да привлече голем број на купувачи, но според нас веќе не е најдобриот избор во премиум класата на големи SUV модели.

 
Пространа внатрешност со огромен багажник, но визуелно не остава впечаток на квалитет
Кабината на X5 има кралски комфор и на предните и на задните седишта, дури и за патници од 1,9 метри. Во овој поглед, таа е една од најдобрите во сегментот, а низ неа има и многу места за одлагање на ситници и пијалаци. 
 
Багажникот пак брои извонредни 650 литри, што е одлична вест за оние кои носат многу товар на летните или зимските одмори. Исто така, задната клупа е делива во сооднос од 40:20:40, што значи дека во X5 може кралски да се сместат четири возрасни патници, а низ средното седиште да се стави и некој подолг багаж, како на пример скии. Како и да е, препорачуваме за се избегнат моделите со трет ред на седишта, бидејќи истиот е многу тесен за сите освен за мали деца, а во третиот ред и нема странична воздушна завеса за заштита при судир. Volvo XC90 и Audi Q7 се подобар избор доколку ви требаат 7 седишта.
 
Функционалноста настрана, кабината на X5 заостанува зад конкуренцијата кога е во прашање визуелниот впечаток. Дизајнот е малку застарен, а материјалите употребени во долниот дел од кабината едноставно не се на нивото на конкурентите, а особено Audi Q7, Volvo XC90 и Lexus RX, кои ќе понудат полуксузно чувство на патниците.
 
Динамичен за возење, но со малку послаба удобност и рафинираност
Ако максимално удобно возење и тивка кабина се на врвот на листата на вашите приоритети, препорачуваме да го избегнете X5. Баварскиот SUV не е тврд, далеку од тоа (адаптивната суспензија е помека), но конкурентите се помеки и пренесуваат помалку од нерамнините во внатрешноста. Исто така, дизел моторите се бучни при забрзување и работат со повеќе вибрации од вообичаеното, што не е случај кај Audi Q7 на пример.
 
Од друга страна, динамиката во возењето е извонредна. Ако вашиот SUV го замислувате и како спортски автомобил, X5 е еден од најдобрите автомобили во класата, веројатно надминат само од Porsche Cayenne. Всушност, единствената разлика во однос на Cayenne е што воланот кај X5 не е толку прецизен и директен, но тоа е веќе барање игла во сено.
 
Сите мотори нудат високи перформанси и се релативно економични
Дури и најмалите мотори со четири цилиндри немаат проблем да ја придвижат тешката каросерија на X5. Автоматските менувачи исто така заслужуваат висока оценка – брзо ги менуваат степените, но мазно и рафинирано. Наша препорака е дизелот со 231 КС, кој иако бучен и нерафиниран, нуди одлични забрзувања и ниска потрошувачка од просечни 8  литри на 100 km. Од бензинците, изведбата со 306 КС нуди вистински добро лепење за седиштето при забрзувањата, но троши над 11 литри во просек. Како и да е, бензинците се многу потивки и порафинирани.
 
Најдобар мултимедијален систем во сегментот
Возачот во X5 нема да има проблем со наоѓање на идеалната позиција – седиштето и воланот се подесуваат во сите насоки, а сите команди легнуваат природно на раката. Покрај тоа, iDrive мултимедијалниот систем е најлесниот за користење од сите возила во сегментот, благодарение на централно поставениот вртлив контролер (кај менувачот) и одлично изведениот кориснички интерфејс. Не помалку важно, X5 има и одлична прегледност надвор благодарение на високото седење.
 
Коректен однос меѓу опремата и цената
Во оваа класа скоро и да нема евтин автомобил и секако, за X5 ќе треба да издвоите поприлично многу пари. Сепак, опремата во основниот SE пакет е многу солидна и ја препорачуваме, со неколку мали доплати (доколку е потребно). M Sport пакетот сепак треба да биде изборот на оние кои сакаат нивниот X5 да изгледа попривлечно однадвор и однатре, но тој чини доста повеќе пари. Доплатите се стандардно скапи, но не повисоки од оние во Audi или Mercedes-Benz.
 
Со оглед на сето тоа, BMW X5 е повторно одличен SUV автомобил, но само во изолација. Конкуренцијата сега не само што е силна, туку во многу сегменти го надмина баварскиот модел, особено во делот на квалитетот на кабината и целосната рафинираност во возењето. Како и да е, доколку барате голем SUV кој ќе понуди високо ниво на комфор во внатрешноста и одличен сооднос меѓу возните својства и удобноста, со X5 нема да згрешите. Само, бидете сигурни дека претходно ќе ги повозите сите останати модели во класата.

 

ПРЕДНОСТИ
• Многу простор и на предните и на задните седишта
• Практична кабина и огромен багажник од 650 литри
• Врвна динамика во возењето
• Брзи и штедливи мотори
• Одлични автоматски менувачи
• Најдобар iDrive мултимедијален систем во сегментот
НЕДОСТАТОЦИ
• Бучни и нерафинирани дизел мотори
• Кабината не остава луксузен впечаток како кај конкурентите
• Моделот со 7 седишта има тесна трета клупа


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за BMW X5  

najunav vo site avtomobilli
Напишан од bobi  пред  околу 34 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Land Rover Range Rover Velar
 
Land Rover Range Rover Velar
74500 - 113500
BMW X5
 
BMW X5
64000 - 105000
Porsche Cayenne
 
Porsche Cayenne
76969 - 112891
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Луксузен SUV
 
Audi Q780098 €
Audi Q891094 €
Land Rover Range Rover Velar74500 €
Mercedes-Benz GLS94860 €
Porsche Cayenne76969 €
Volvo XC9090000 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

BMW

www.bmw.com.mk

Импортер за Македонија
Маккар

Тел: 02 / 3096 - 600

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  09:00 - 19:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други BMW модели
M3 Sedan M4
M4 Convertible * M5 Sedan
M6 Cabrio M6 Coupe
M6 Gran Coupe X1
X2 X2 M
X3 X3 M
X4 X4 M
X5 X5 M
X6 Z4 Roadster
Серија 1 Серија 2 Convertible
Серија 2 Coupe Серија 3
Серија 3 - 2018 * Серија 3 Gran Turismo
Серија 3 Touring Серија 4 Coupe
Серија 4 Gran Coupe Серија 5
Серија 5 Gran Turisimo Серија 5 Touring
Серија 6 Cabrio Серија 6 Gran Coupe
Серија 7 - 2019

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook