дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford B-MAX > Краток опис за моделот
Ford B-MAX Ford B-MAX
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 1500
веќе од 25 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.5
Изглед
4.5
Перформанси
2
Возна динамика
3.7
Зад управувачот
4.7
Удобност
2.5
Простор и практичност
5.5
Квалитет и доверливост
4
Цена/Опрема
4.5
Трошоци за користење
5
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Далеку од перфектен семеен автомобил

На хартија, новиот B-Max, со страничните лизгачки врати и новата EcoBoost моторизација, изгледа како одличен избор за семејниот купувач, но многу пати досега сме докажале дека тоа не е доволно за еден автомобил да биде добар. Напротив.


Страничните врати навистина придонесуваат за подобрената употребливост на возилото. Отворот за влегување е поголем, особено во тесните паркинзи, каде излегувањето од автомобил со нормални врати е отежнато. Во внатрешноста има и доволно комфор за четири возрасни патници и многу простор за ситници, но и неимпресивен багажник од само 318 литри. Исто така, како кај многу од ривалите, задните седишта не се лизгаат напред назад, што значително ја намалува функционалноста. Зад воланот, седењето е солидно и командите се добро распоредени и лесно читливи.

На пат, B-Max се однесува прилично агилно за ваков автомобил, со не преголемо навалување во кривините. Моторизацијата, а особено малите EcoBoost бензинци, нудат и солидни перформанси од семафор до семафор. Но, реално, кој од сопствениците на ова возило ќе бара да биде агилно? Особено ако е на сметка на комфорот? B-Max е на границата на некомфорен автомобил и пренесува многу вибрации во внатрешноста, а згора на тоа моторите се бучни, особено при повисоки брзини (сите менувачи се со пет брзини). EcoBoost моторите дури и произведуваат непријатни вибрации, кои се чувствуваат во кабината.
 
Во поглед на квалитетот, кај Ford има видлив напредок, но, само кај поскапо опремените модели. Интересно, поевтините модели имаат на многу делови исклучително неквалитетна пластика, додека поскапите се со мека, поквалитетна на допир. Штета, зошто основната цена и така не е доволно ниска, а опремата сиромашна. Исто така, Ford не поминува најдобро на испитувањата за квалитет, а сервисот во нашата земја не го бие најдобар глас.
 
Моторите, особено новите EcoBoost се штеливи, но само ако не се претерува со педалата за гас, додека дизелите, стандардно, поминуваат со многу малку гориво. Во реалниот свет, потрошувачката нормално не е како фабричката (5,1 за бензинецот, 4,1 за дизелот), односно е повисока за околу литар до литар и пол, зависно од агресивноста, што и натаму, не е лош резултат.
 
За повисоката цена, можеби оправдување се поскапите лизгачки странични врати, но купувачот секако треба да се запраша – дали би платил скоро 14.000 евра за семеен автомобил што нема клима и е претерано тврд за нашите патишта? Повозете, уверете се сами!
ПРЕДНОСТИ
• Странични лизгачки врати
• Пространа внатрешност
• Динамични EcoBoost мотори
• Ниска потрошувачка
• Солидни возни својства
НЕДОСТАТОЦИ
• Многу тврдо возење
• Бучава и слаба рафинираност
• Мал багажник
• Висока цена
• Сиромашна опрема


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford B-MAX  

kolku e cenata na ovoj avtomobil
Напишан од Shpendi  пред  околу 42 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford B-MAX
 
Ford B-MAX
1500 - 18400
Fiat 500L
 
Fiat 500L
14500 - 17600
Honda Jazz
 
Honda Jazz
15990 - 18990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Mоноволумени мали
 
Fiat 500L14500 €
Honda Jazz15990 €
Hyundai ix2013616 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МОНОВОЛУМЕНИ - МАЛИ       МОНОВОЛУМЕНИ - КОМПАКТИ       МОНОВОЛУМЕНИ - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta - 2018 Fiesta ST
Fiesta Van Focus
Focus - 2018 Focus ST
Galaxy Kuga MCA
Mondeo Mustang
Ranger S-MAX
Tourneo Connect 2009 Transit Chassis Cab
Transit Connect Transit Custom
Transit Minibus Transit Van

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook