дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volvo > Volvo XC90 > Краток опис за моделот
Volvo XC90 Volvo XC90
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 90000
веќе од 1500 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
7.4
Изглед
8
Перформанси
8.5
Возна динамика
6.3
Зад управувачот
7
Удобност
7
Простор и практичност
9.5
Квалитет и доверливост
8
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
10
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Скандинавска перфекција

Најновиот луксузен SUV на Volvo донесува нова свежина во гамата на шведскиот бренд. Лежи на целосно нова платформа, има дизајн кој доловува само воздишки и најважно од се, кабина која ќе ги задоволи и најпребирливите за простор, практичност, комфор и луксуз.


Навистина, внатрешноста на XC90 е толку добро изведена што е тешко да се објасни. Минималистичкиот дизајн придонесува за чувство на вистински луксуз, а не на претеран кич кој го има кај некој од конкурентите. Комфорот е совршен – простор има и на предните и на задните седишта, а тука и третата клупа може да смести возрасни патници.

Седиштата пак се веројатно најдобрите во автомобилската индустрија во моментов, додека мултимедијалниот систем со дисплеј на допир е најинтуитивен и најлесен за користење во премиум класата и работи течно и брзо, како iPad. Со еден збор, перфекција.

Во возење, XC90 е исклучително рафиниран. Звук не се слуша ниту од моторот, ниту од ветерот, ниту од тркалата. Вистински премиум карактеристики. Сепак, за оние кои сакаат максимум удобност, препорака е да ја изберат воздушната суспензија – обичната е малку потврда и го нарушува целосниот мир во кабината...  Динамиката од друга страна е како кај многу понизок автомобил – XC90 добро се однесува при брзи промени на правецот, стабилен е на повисоки брзини и лесен за контролирање во граничните услови.

Сепак, за максумум перформанси препорака е да се избере некој помоќен агрегат од основниот дизел со 220 КС, поточно турбо бензинецот со 320 КС или хибридот со 407 КС, кои се драматично побрзи. XC90 со основниот мотор не е бавен автомобил, но нема да ве залепи за седиштето. Исто така, автоматскиот менувач малку побавно ги менува брзините, барем споредено со менувачите со две спојки. Сепак, сето ова има бенефит кога е потрошувачката во прашање - во град може да се помине со околу 10 литри, додека на отворено може да се спушти на околу 7 литри, односно на автопат околу 9 литри.

Volvo ни вети дека XC90 е автомобилот кој ќе сврти нова страница за шведскиот производител, и после неколку дневното дружење, можеме да потврдиме дека тоа е така. Секако, не постои перфектен автомобил, но XC90 е ѓаволски блиску до тоа. Има супер пространа и функционална кабина, каква што само може да посака еден семеен купувач, вози како многу понизок и полесен автомобил, исклучително е тивок и рафиниран и е максимално безбеден. За чиста десетка препорачуваме купувачите да ја одберат воздушната суспензија, која ја подобрува удобноста и со која XC90 е веројатно и најдобриот автомобил во сегментот.

ПРЕДНОСТИ
• Исклучително пространа кабина
• Огромен багажник
• Најдобра функционалност во класата
• Извонредни седишта
• Високо ниво на рафинираност
• Одлична динамика во возењето
• Луксузна кабина
• Безбедност
НЕДОСТАТОЦИ
• Недоволно удобно возење
• Менувачот е малку побавен во менувањето брзини


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volvo XC90  

Modelot 2014 izgleda prekrasno .seuste nema informacii za cena I oprema.bi trebalo volvo malku poveke da bide prisutna kaj nas , no sepak toa zavisi od uvoznikot dali ke bide realen so cenite ili ke ocekuva so 10 prodadeni vozila so golemi marzi vo edna godina da se zadovoli, kako na primer markata jeep .eden jeep kojsto vo amerika kosta 48000 dolari = 35000 evra kaj nas se prodava po cena od 75000 evra no imaat popust za seriozni I istiot ke ti go prodadat za 68000.navistina ubav popust od
Напишан од vol vo kola  пред  околу 75 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Land Rover Range Rover Velar
 
Land Rover Range Rover Velar
74500 - 113500
Porsche Cayenne
 
Porsche Cayenne
76969 - 112891
Audi Q8
 
Audi Q8
91094 - 91094
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Луксузен SUV
 
Audi Q780098 €
Audi Q891094 €
BMW X564000 €
Land Rover Range Rover Velar74500 €
Mercedes-Benz GLS94860 €
Porsche Cayenne76969 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Volvo

www.midavolvo.mk

Импортер за Македонија
ДТПУ МИ-ДА АУТО ДООЕЛ

Тел: 02 / 3064 - 056

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volvo модели
S60 - 2019 S90
V40 V40 Cross Coutry
V60 V60 - 2019
V60 Cross County - 2019 V90 - 2019
V90 Cross Country XC40
XC60 - 2017 XC90

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook