дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Toyota > Toyota Aygo > Краток опис за моделот
Toyota Aygo Toyota Aygo
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 9990
веќе од 166 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.7
Изглед
5
Перформанси
2
Возна динамика
4
Зад управувачот
4.3
Удобност
3
Простор и практичност
2.5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
8
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Фенси, динамичен и скап шармер

Кога Toyota, во соработка со PSA групацијата, го лансираше претходниот модел на пазарот, во класата на мини автомобили немаше многу конкуренција, па така, успехот беше загарантиран. Денес, ситуацијата е многу различна и на новиот Aygo ќе му биде многу потешко, но малиот Јапонец има адути во ракавот, а тука особено мислиме на дизајнот, кој е и повеќе од привлечен!


Иако е достапен само еден мотор, истиот се чини најдобро прилега на карактеристиките на Aygo, а тоа е да биде економичен и доволно динамичен автомобил. Во град, бензинецот не се гуши при ниските вртежи и доколку се заврти до црвеното поле, знае добро да потегне напред, придружено дури и со убав, спортски звук. Притоа, троши околу 6,3 литри во град, односно 6,9 при поголеми гужви, додека на отворено троши околу 4,6 литри гориво, до 5,5 на автопат. Импресивно.

Низ град, новиот Aygo се снаоѓа одлично, а благодарение на најмалите димензии во сегментот. Тука помагаат и прецизното управување и одличниот менувач, како и најмалиот круг на свртување во класата. Навистина, паркирањето со него е песна. Згора на тоа, малиот Јапонец е и доволно удобен и динамичен по кривулестите патишта, односно, постигнат е одличен компромис меѓу возните својства и удобноста. Голем напредок кај новиот модел е постигнат во поглед на рафинираноста, па во кабината веќе ги нема вибрациите од моторот и патот, а и звучната изолација е на многу високо ниво. 
 
Кабината, иако нуди доволно места за одлагање ситници и е генерално функционална, е меѓу најтесните во класата, особено на задната клупа. Багажникот брои 168 литри, што е подобрување во однос на претходникот, но повторно, е најмалку во рамките на класата. Зад воланот, пак, ергономијата е одлична и сите команди се на дофат на раката. Одлични се и седиштата, но прегледноста позади и преку задните стакла е многу слаба. Исто, вреди да се спомене дека задните стакла се отвораат само делумно, односно со лептир, дури и кај моделот со пет врати.
 
Ценовно, Aygo е меѓу најскапите модели во класата, но затоа има квалитетна и добро изработена кабина, која е светлосни години подобра од таа на претходниот модел и чувството во кабината е далеку поубаво. Згора на тоа, моторот, а и воопшто Toyota, се познати по својата доверливост и долговечност. 
 
Сепак, и покрај тоа што се работи за автомобил кој лесно влегува под кожа, особено на возачот, Aygo е еден од најтесните модели во класата. Aygo би го препорачале на сите оние кои сакаат модерен градски автомобил, кој има (нај)висок квалитет на возење, извонредна рафинираност и е исклучително економичен. Тука мислиме на помладите купувачи, но и на оние кои веќе имаат поголем автомобил и бараат возило само за градските улици. Од друга страна, оние кои планираат прв автомобил и бараат тој да има повеќе простор и практичност, а нема да удри многу по џебот на купувачот, треба добро да ги погледнат конкурентите.
 
 
НИВОА НА ОПРЕМА
 
 
 
1-во ниво | X START
 • Антиблпкирачки систем за сопираое со електрпнска расоределба на силата на сопирање (ABS + EBD)
 • Систем за електрпнска контрола на стабилноста на автомобилот 
 • Систем за ппмпш при тргнуваое на нагпрнина (НАС)
 • Воздушни перничиоа за возачпт и совпзачпт (со можност за исклучување на совозачкото)
 • Странични впздушни перничиња 
 • Воздушни завеси
 • Предупредувачки сигнал за непоставени ремени на предните седишта
 • ISOFIX систем за поставување на детско седиште
 • Управувач регулиран пп височина
 • Електричен серво управувач
 • Текстилен тапацир на седиштата
 • Задни седишта со 2 потпирачи за глава
 • Преклоплив наслон на задните седишта
 • Држачи за чаши напред(2) и назад (1)
 • Радио со 2 звучници; USB приклучпк; AUX приклучпк
 • Мануелен клима уред
 • LED дневни светла
 • LED задни светла
 • Браници вп црна боја
 • Надвпрешни рачки на вратите вп црна боја
 • Надвпрешни ретрпвизпри вп црна боја
 • Систем за ппмпш при тргнуваое на нагпрнина (НАС)
 • Предни електрични прпзпри
 • Кппче за птвараое вратата на багажникот
 • Централнп заклучуваое со далечинско управување
 • Гуми 165/65 R14
 • 14" челични тркала со раткапни
 
 
 
2-ро ниво | X
Содржи се што има X START, плус:
 • Предни диск сопирачки
 • Без централнп заклчување
 • Отварање на вратата на багажникот со помош на клуч
 
 
 
3-то ниво | X PLAY
Содржи се што има X, плус:
 • Браници вп боја на карпсерија
 • Надвпрешни рачки на вратите вп боја на карпсерија
 • Хрпмирани внатрешни рачки на вратите
 • Хромиран детал на менувачпт
 • Надвпрешни ретрпвизпри вп бпја на карпсерија
 • возачко седиште регулиранп пп височина
 • Деллива задна клупа 50:50
 • кожен управувач
 • кожен менувач
 • Мерач на вртежи
 • аудио систем со радио и 4 звучници
 • USB и AUX приклучпци
 • Bluetooth
 • Кoнтрпли за управуваое на аудип системпт и телефпнпт
 • ASL систем за пграничуваое на брзината
 • Внатрешни елементи вп кварц сива бпја
 • Поинаков тапацир на седиштата
 • Гуми со димензија 165/60 R15
 
 
 
4-то ниво | X CONNECT
Содржи се што има X Play, плус:
 • Мултимедијален систем со 7" екран на допир
 • Задна камера за помош при паркирање
 • Систем за поврзување на мобилни телефони компатибилен со Apple Car Play / Android Auto
 
 
 
5-то ниво | X CITE
Содржи се што има X CONNECT, плус:
 • Внатрешност "Менхетен"
 • Прстени за отворите за вентилација во бпја на каросерија
 • Прстен пкплу менувачпт вп бпја на карпсерија
 • Крпв вп црна бпја
 • Затемнети задни прпзпри
 • Предни светла за магла
 • 15" црни алуминиумски тркала со 10 краци
 
 
 
6-то ниво | X WAVE 
Содржи се што има X CITE, плус:
 • Предни светла за магла
 • Мек крпв сп електричнп птвараое
 • 15" алуминиумски тркала сп 10 краци
ПРЕДНОСТИ
• Економичен мотор
• Возни својства
• Високо ниво на удобност и рафинираност
• Одлична ергономија и удобни седишта
• Прецизен менувач
НЕДОСТАТОЦИ
• Потесна задна клупа и помал багажник (од конкурентите)
• Прегледност во задниот дел
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Toyota Aygo  

ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ
Напишан од ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ  пред  околу 67 месеци
ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ
Напишан од ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ  пред  околу 67 месеци
ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ
Напишан од ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ  пред  околу 67 месеци
ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ
Напишан од ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ  пред  околу 67 месеци
ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ
Напишан од ОВА ВРЕДИ А ТИЕ ДВАТА КОИ СЕ ФРАНЦУСКИ ФАЛСИФИКАТИ НЕ  пред  околу 67 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 7
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Up!
 
Volkswagen Up!
11062 - 13669
Toyota Aygo
 
Toyota Aygo
9990 - 93900
Mitsubishi Space Star
 
Mitsubishi Space Star
8690 - 10990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мини автомобили
 
Citroën C110490 €
Fiat Panda9690 €
Fiat Panda 4x412900 €
Mitsubishi Space Star8690 €
Renault Twingo - 20189900 €
Škoda Citigo9150 €
Volkswagen Up! 11062 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Toyota

www.toyota.com.mk

Импортер за Македонија
Тојота Авто Центар

Тел: 02 / 3088 - 800

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00 (сервис до 16:00)
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Toyota модели
Auris Aygo
Camry - 2019 C-HR
C-HR - Hybrid Corolla Hatchback - 2019
Corolla Hatchback Hybrid - 2019 Corolla Sedan - 2019
Corolla Sedan Hybrid - 2019 Corolla Touring Hybrid- 2019
Corolla Touring Sports - 2019 Hilux - 2016
Land Cruiser - 2018 Prius Hybrid
Proace RAV4 - 2019
RAV4 Hybrid - 2019 Yaris
Yaris Hybrid

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook