дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mercedes-Benz > Mercedes-Benz S-Class > Краток опис за моделот
Mercedes-Benz S-Class Mercedes-Benz S-Class
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 105980
веќе од 1766 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
7.8
Изглед
8.5
Перформанси
9.5
Возна динамика
6.7
Зад управувачот
9.3
Удобност
10
Простор и практичност
8.5
Квалитет и доверливост
8.5
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
4
Безбедност и сигурност
9.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Страв и трепет за конкуренцијата

Во сите други класи, можеби BMW, Audi и Lexus, успеаја да ја надминат сребрената ѕвезда, но во највисоката, се уште царува S Class. А новата генерација дури и опасно избега на најблиските ривали.


Можеме да потрошиме километри драгоцен простор тука и да пишуваме за сите напредни технологии вградени во новата S Class, но, реално и нема потреба. Едноставно, S Class уште да може сам да вози. Она што најмногу остава впечаток, од оние новитетите, е Magic Ride Control системот, кој го скенира патот наред и следствено на тоа ја подготвува суспензијата. Резултатот е едно од најудобните возења што некогаш сме ги искусиле. Со еден ГОЛЕМ минус – оваа технологија е достапна само кај најскапиот S63 модел. Секако, не дека стандардната воздушна суспензија не е доволно удобна, но... А, да, да не заборавиме. Рафинираноста и звучната изолација се на апсолутно највисоко ниво.

S Class, како ниту еден свој претходник, се однесува и доволно динамично и агилно во свиоците, со особено стабилно возење при повисоки брзини. Секако, не е спортска како BMW 7, но, да бидеме реални, никој не купува автомобил од високата класа за да се трка. Моторизацијата, уште од основниот модел, е доволно силна за да се носи со големата каросерија, вклучувајќи ги тука и хибридниот и дизел моделот, а притоа, особено дизелот, може да се вози и многу економично, со просек од околу 8 литри гориво на 100 km.
 
Во внатрешноста, простор има на претек и напред и назад, но за оние што сакаат да имаат приватен шофер, препорака е продолжената верзија, која нуди невидени нивоа на комфор на задната клупа, со посебен мултимедијален систем, посебен клима уред, фрижидерче итн. Зад воланот, на „шоферот“ ќе му биде исклучително лесно да ја најде идеалната возачка позиција, но мултимедијалниот систем бара малку подолг период на навикнување. 
 
Секако, цената на S Class е секогаш највисока во класата, а и покрај тоа, опремата не е најсјајна. Доплатите се смешно високи и добро опремена S Class може да помине и преку 200.000 евра... За оваа цена се добива луксузна кабина со исклучителен квалитет, но, сепак, со иста опрема, конкурентите се за илјадници евра поевтини.
 
Ама, ако бидеме реални, на тие големи суми, парите и не прават некоја голема разлика, нели? Едноставно, цената и опремата на страна, моментално, S Class е најдобриот автомобил во класата. Конкурентите не му се ни близу!
ПРЕДНОСТИ
• Исклучително високо ниво на удобност
• Фантастична рафинираност
• Солидни возни својства
• Супер комфорна кабина
• Квалитет невиден досега во класата
НЕДОСТАТОЦИ
• Висока цена
• Многу скапи доплати
• Magic Ride Control е достапен само кај најскапиот модел


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mercedes-Benz S-Class  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Mercedes-Benz S-Class
 
Mercedes-Benz S-Class
105980 - 299990
Audi A8
 
Audi A8
105636 - 114878
Lexus LS
 
Lexus LS
114500 - 139500
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Луксузни лимузини
 
Audi A8105636 €
Lexus LS114500 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Mercedes-Benz

www.mercedes-benz.mk

Импортер за Македонија
МакАутоСтар

Тел: 02 / 2 580 - 000

Адр: ул. Индустриска 2

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mercedes-Benz модели
A-Class B-Class
C-Class C-Class Cabriolet
C-Class Coupe C-Class Estate
CLA CLA Shooting Brake
CLS CLS Shooting Brake
E-Class E-Class Cabriolet
E-Class Coupe E-Class Estate
G-Class GLA
GLA AMG GLC AMG
GLC Coupe GLC Coupé AMG
GLC SUV GLE AMG
GLE Coupe GLE Coupé AMG
GLE SUV GLS
GT AMG S-Class
S-Class Cabriolet S-Class Coupe
S-Class Sedan AMG SL
SLC SLS AMG
V-Class

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook