дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Audi > Audi A3 Sedane > Краток опис за моделот
Audi A3 Sedane Audi A3 Sedane
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 24567
веќе од 409 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.1
Изглед
6
Перформанси
6
Возна динамика
6.3
Зад управувачот
5.7
Удобност
5.5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
6.5
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Висока цена за еден компактен седан

Иако однадвор неодоливо потсетува на А4, новата, седан верзија на A3-ката е сепак само компактен седан, со корени кои потекнуваат од VW Jetta.


Како и обичната А3-ка и седанот има одлични возни својства и е агилен и динамичен, веројатно како ниту еден друг модел во класата. Одлична е и рафинираноста на погонот, а звучната изолација е на највисоко ниво, но затоа страда удобноста, која е карактеристично, германски тврда. Сите понудени мотори имаат турбо полнач и нудат солидни перформанси и ниска потрошувачка на гориво, иако бензинците трошат драстично повеќе доколку се стиснат посилно.

Во кабината, понудата на простор е на високо ниво и на предните и на задните седишта, додека багажникот брои 425 литри, што 45 литри повеќе во однос на хечбекот. Секако, како и кај секој седан, ограничена е практичноста, бидејќи отворот во задниот дел е помал во однос на обичниот модел. 
 
Ергономијата зад воланот е на највисоко ниво, со лесно достапни команди и одличен MMI систем за управување на мултимедијалните функции, иако би посакале да има малку повеќе обични копчиња за почесто користените функции. Прегледноста е солидна, односно многу подобра  во однос на директниот конкурент Mercedes CLA, особено во задниот дел.
 
Цената, со оглед на тоа дека лежи на платформата на Golf, е исклучително висока, а и дополнителната опрема е прилично скапа. Внатрешноста е облечена во квалитетни материјали и има високо ниво на завршна обработка, но А3 од претходната генерација не помина најдобро на истражувањата за доверливост.
 
Споредено со конкурентите, односно, со едниот конкурент од премиум сегментот, Mercedes CLA, Audi A3 Limousine e можеби поцелосен автомобил, но му недостасува стилот кој го носи моделот од Штутгарт. А за автомобил што лежи на платформа на еден народен компакт, цената е многу висока.
 
 
 
НИВОA НА ОПРЕМА
 
 
 
1-во ниво | BASIC
 • ESC, ASR
 • Мануелен клима уред
 • Електромеханичка паркинг кочница
 • Електромеханички серво волан
 • Воздушни перничиња за возач и совозач
 • Предни странични воздушни перничиња
 • Електронска имобилизација (заштита од кражба)
 • Централно заклучување со далечинско
 • XENON светла
 • Подесив волан по висина и длабина
 • Автоматско подесување на висината на светлата
 • Задни светла за магла
 • Електрика на прозори
 • Електрично подесиви ретровизори во боја на каросерија
 • Тонирани стакла
 • Подесиви наслони за глава напред
 • Седишта во штоф "Index "
 • Патосници од велур
 • Индикатор на ниво на течност за стакла
 • Поцинкувана каросерија
 • Сет за лепење гуми
 • Наслони за глава назад
 • Декоративни елементи внатре Micrometallic silver
 • Поделива преклопна задна клупа 2/3 со 1/3
 • Мануелно висинско подесување на предните седиште
 • Комплет алат и дигалка
 • Прва помош и триаголник
 • MMI Radio Plus, AUX in приклучок, 8 звучници
 • Челични тркала 6,5Ј со гуми 205/55 R16

 

2-ро ниво | SPORT
Содржи се што има Basic, плус:
 • Board computer
 • Алуминиумски 5-краки тркала 7,5Ј x 17 со гуми 225/45 R17
 • Алуминиумски лајсни на праговите
 • Предни спортски седишта
 • Спортско подвозје
 • Audi Drive Select
 • Декоративни елементи од алуминиум
 • Декорација внатре Aluminium Mistra
 • Кожен 3-крак мултифункционален волан
 • Седишта со штоф " Rallye "

 

3-то ниво | DESING
Содржи се што има Sport. плус:
 • Алу. 10-краки "Turbine" тркала 7,5Јx17 со гуми 225/45 R17
 • Прагови на вратите со алуминиумска декорација
 • Дополнителни светла внатре
 • Седишта со штоф " Regatta штоф/вештачка кожа "
 • Декоративни елементи од алуминиум
 • Хромирани лајсни околу стаклата
 • Board computer
 • Кожен 3-крак мултифункционален волан
 • Декоративи елементи " 3D Optic titanium grey "
ПРЕДНОСТИ
• Одлични возни својства
• Пространа внатрешност
• Квалитетни материјали
• Економична и полетна моторизација
НЕДОСТАТОЦИ
• Многу висока цена
• Моделите со спортско подвозје се претерано тврди
• Багажникот не е претерано поголем од хечбекот (425 литри)
• Послаба практичност


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Audi A3 Sedane  

UBAVO KAJ SEKOE NOVO AUDI FAROVITE SE ISKOPIRANI OD NOVA MAZDA PROVERETE I SPOREDETE
Напишан од UBAVO KAJ SEKOE NOVO AUDI FAROVITE SE ISKOPIRANI OD NOVA MAZDA PROVERETE I SPOREDETE  пред  околу 71 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A3
 
Audi A3
23156 - 37183
Audi A3 Sedane
 
Audi A3 Sedane
24567 - 39003
Mercedes-Benz A-Class
 
Mercedes-Benz A-Class
25490 - 52760
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум компактни
 
Alfa Romeo Giulietta 201919500 €
Audi A323156 €
Citroën DS421490 €
Lancia Delta20900 €
Mercedes-Benz A-Class25490 €
Mercedes-Benz B-Class24930 €
Volvo V4027200 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Audi

www.audi.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Audi модели
A1 A3
A3 Sedane A4
A4 Avant A5 Coupe
A5 S5 Coupe A5 Sportback
A6 A6 Allroad Quattro
A6 Avant A7 Sportback
A8 Q2
Q3 Q5
Q7 Q8
R8 TT Coupe

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook