дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Peugeot > Peugeot 308 > Краток опис за моделот
Peugeot 308 Peugeot 308
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 17020
веќе од 283 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.0
Изглед
6.5
Перформанси
4
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
5.7
Удобност
6
Простор и практичност
5.5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
6.7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Автомобил на годината. Вистина автомобил на годината

Францускиот компакт го доби ласкавото признание за автомобил ан годината во Европа, но ние во koli.com.mk ретко ги земаме тие награди здраво за готово. Овој пат, автомобилот целосно ја заслужува наградата.


Во возење, се однесува удобно, како поголем автомобил, но со голема доза на агилност и динамичност, карактеристична само за најспортските модели во класата. Всушност, возењето на отворен пат е карактеристично француски удобно и надополнето со одлична рафинираност на погонот, како и високо ниво на звучна изолација. Возачот ќе може и да се позабавува, бидејќи управувањето е прецизно, а шасијата се однесува исклучително неутрално. Малиот дијаметар на воланот само го зголемува уживањето во возењето.

Во кабината, на предните седишта е исклучително удобно, но на задната клупа нема простор како кај најкомфорните конкуренти. Затоа, багажникот брои извонредни 470 литри, што е нов рекорд во компактната класа. Зад воланот, секој возач лесно може да ја најде идеалната позиција и командите се на дофат на раката, но треба време за навикнување на екранот на допир, а исто така, би сакале барем командите за клима уредот да бидат поставени „надвор“ од него.
 
Новата, освежена моторизација, нуди солидни перформанси уште од основниот модел. Особено динамични се моделите со турбо бензинците и турбо дизелите, кои силно повлекуваат уште од пониските вртежи. Потрошувачката е силна страна кај сите мотори – 308 е еден од најекономичните и најчисти модели во класата! Во бројки, основниот бензинец со 82 КС троши околу 6 литри во просек, додека дизелот со 92 КС се задоволува и со под 5 литри во просек на 100 km. Зголемениот квалитет, кој се забележува преку пластиката во кабината, ветува и голема издржливост, а мирна глава дава и одличниот сервис на Euroimpex. Цената, со оглед на понудената опрема, е во самата средина на класата.
 
Нормално, нема автомобил кој нема маани. Peugeot 308 има нешто потесна задна клупа и модерниот мултимедијален систем со екран на допир бара подолго време на навикнување, но од друга страна, вози исклучително квалитетно, со суспензија која лесно ги голта нерамнините, шасија која се однесува исклучително неутрално во кривините, зголемен квалитет во кабината и најголем багажник во класата. 
 
За нас, сепак, најважно е како автомобилот се однесува додека вози. А гледајќи ги тие квалитети, 308 е на самиот врв во класата.
 
 
 
НИВО НА ОПРЕМА
 
 
1-во ниво | ACCESS 
 • ESP  Електронска контрола на стабилност
 •  ABS  Систем против пролизгување
 •  REF  Електронска распределба на силата на сопирање
 •  AFU  Помош при нагло сопирање
 •  Воздушни перници, за возач и совозач
 •  Странични воздушни перници
 •  Странични воздушни завеси
 •  Мануелен клима уред
 •  Варијабилен серво управувач подесив по висина и длабочина
 •  Регулатор на брзината (темпомат)
 •  Дневни LED светла
 •  Електрични подигнувачи на предните стакла (возачкото One touch)
 •  Автоматско заклучување на возилото при тргнување
 •  Централно заклучување со далечинско управување
 •  Електрично подесиви ретровизори со греење
 •  Патен компјутер
 •  Задно светло за магла
 •  Делливо преклопување на задното седиште1/3 2/3
 •  Радио CD/MP3 со команди на управувач + 6 звучници
 •  Висинско подесување на возачко и совозачко седиште
 •  3D LED задни светла
 •  Резервно тркало 15” со намалени димензии
 •  Челични тркала 15” со пневматик 195/65R15 со раткапни “AMBRE”
 •  Детектор за притисок во пневнматици
 •  Сензор за појаси
 •  LCD екран во бела боја
 •  Рачки на вратите и маска на ретровизорите во црна боја

 

 

2-ро ниво | АCTIVE
Содржи се што има ACCESS, плус:

 • Автоматски клима уред со регулација во две зони
 •  Екран осетлив на допир 9,7”, аудио уред со команди на управувач, 6 звучника,”Bluetooth”, USB и AUX влез
 •  Електрични секвенционални предни и задни стакла
 •  Автоматско вклучување и исклучување на светла и бришачи,монохромадски внатрешен ретровизор
 •  Вклучување и исклучување на светла со клуч “Follow me home”
 •  Помош при нагорнина “HILL ASSIST”
 •  Рачки на вратите и ретровизори во боја на каросерија
 •  Хромирана маска напред со LED дневни светла
 •  Алуминиумски наплатки 16” “QUARTZ” пневматик 205/55/ R16
 •  Механичко подесување на возачкото седиште во лумбалниот дел
 •  Обрач на управувачот преслечен со кожа и рачка на менувач преслечен со кожа
 •  Наслон за раце со касета измеѓу седиштата подесиво по висина

 

 

3-то ниво | ALLUPRE
Содржи се што има ACTIVE, плус:

 •  Предни светла за магла
 •  Преден и заден сензор за помош при паркирање
 •  Комфорд седишта
 •  Централен наслон за раце во задниот дел на возилото со два држачи за чаша,и отвор за пртистап кон багажниот простор
 •  LED осветлување во внатрешниот простор
 •  Амбиентално осветлување во пределот на нозе
 •  Електрична паркинг сопирачка со функција на автоматско спуштање при тргнување на возилото
 •  Електрични преклопливи надворешни ретровизори со осветлување за лесен пристап
 •  Странични стакла со хромирани украсни лајсни
 •  Пакет ‘Помош за возач’:
 •  Автоматско префрлување од долги на кратки светла
 •  Систем за следење на коловозна лента
 •  Предупредување за ненамерно преминување на лента
 •  Препознавање на сообраќајни знаци за ограничување
 •  Инструментна табла 3то ниво во боја
 
ПРЕДНОСТИ
• Високо ниво на удобност
• Одлични возни својства
• Економични мотори
• Одлични перформанси
• Најголем багажник во класата
НЕДОСТАТОЦИ
• Помал простор на задната клупа
• Екранот на допир бара време за навикнување


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Peugeot 308  

НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 64 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 64 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 64 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРИАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 64 месеци
UBAVO AMA NE PREFERIRAM FRANCUSKA KOLA
Напишан од UBAVO AMA NE PREFERIRAM FRANCUSKA KOLA  пред  околу 73 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Focus - 2018
 
Ford Focus - 2018
18400 - 39000
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
19996 - 50626
Renault Megane
 
Renault Megane
16990 - 37990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C413990 €
Fiat Tipo - 201713000 €
Ford Focus13990 €
Ford Focus - 201818400 €
Honda Civic - 201723990 €
Hyundai i30 - 201814500 €
KIA Ceed - 201813990 €
Mazda 316980 €
Mazda 3 - 2019 *16980 €
Opel Astra17413 €
Renault Megane16990 €
Seat Leon18080 €
Toyota Auris17050 €
Toyota Corolla Hatchback - 201917990 €
Volkswagen Golf VII19996 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Peugeot

www.peugeot.com.mk

Импортер за Македонија
Еуроимпекс

Тел: 02 / 3 111 - 000

Адр: Ул. Трета Македонска бригада бр. 72

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Peugeot модели
108 2008
208 208 GTi
3008 301
308 308 GTi
308 SW 5008 - 2018
508 508 - 2019
508 RXH 508 SW
Boxer Expert
Expert Tepee Partner
Partner Tepee Rifter - 2018
Traveller - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook