дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Renault > Renault Captur > Краток опис за моделот
Renault Captur Renault Captur
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 15850
веќе од 264 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.2
Изглед
5.5
Перформанси
2.5
Возна динамика
4.3
Зад управувачот
4.7
Удобност
4.5
Простор и практичност
6.5
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
7.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Практичен градски SUV, кој нема аспирации да излезе надвор од асфалтот

SUV автомобилите целосно го променија начинот на кој досега ги гледавме таквите модели – од автомобили наменети за повремени излети надвор од патот, тие станаа шминкерски градски додворувачи, чија основна функција е да претстават некои си квази авантуристички потреби на сопственикот. Renault Captur е најдобар пример за еден таков автомобил.


Бидејќи се базира на Clio, освен тоа што малку полесно ќе поминува преку повисоките тротоари, Captur нема да понуди ама баш никакви теренски својства. Нема ниту модел со погон на сите тркала, што значи дека ако планирате автомобил со кој ќе одите на скијање во зима, Captur не треба да биде на вашата листа.

Повишувањето на каросеријата секако го зема данокот на возните својства – управливоста и динамиката се само во средината на SUV моделите во класата и далеку од тие на моделите од ниската класа. Удобноста сепак е солидна – Captur е еден од најмеките автомобили во класата. Солидни се и рафинираноста и звучната изолација, а особено тивки се бензинците.

Моторизацијата ја сочинуваат два турбо бензинци и два турбо дизели. Бензинците имаат зафатнина од 0,9 литри и 90, односно 120 КС, додека дизелите се со 1,5 литри зафатнина и 90, односно 110 КС. Бензинците имаат доволно добар вртежен момент, но во ниту еден момент нема да ве залепат за седиштето, додека дизелите се стандардно еластични. Потрошувачката е солидна – бензинците се задоволуваат со околу 6,5 литри во просек, додека дизелите со малку над 4 литри во просек.

Кабината е пред се насочена кон практичноста – задната клупа се лизга напред назад, багажникот има двоен под за подобра организација на предметите, а достапни се и многу места за одлагање ситници, како фиоката пред совозачот која има одличен капацитет од 11 литри. Пространоста е солидна и на предните и на задните седишта, но во класата има и покомфорни конкуренти. Багажникот брои солидни 377 литри, односно максимум 455 литри доколку се помести задната клупа напред – исто така одличен податок.

Зад воланот пак седењето е високо и прегледноста напред е одлична, но затоа назад има многу мртви точки. Командите се добро поставени, читливи и лесни за користење, додека мултимедијалниот систем со дисплеј на допир е логично изведен и исто така лесен за користење.

Во поглед на целосниот квалитет во кабината, Captur не може да се носи со моделите од компактната класа, на кои им конкурира со цената – пластиките се тврди на допир и изработката не е најпрецизна. Сепак, дизајнот на предната конзола делумно ги покрива овие недостатоци, а тоа особено важи за широкиот спектар на бои достапни за деталите за кабината.

Renault Captur е градски SUV автомобил кој е пред се наменет за оние кои сакаат добро нашминкан градски автомобил, кој има доволно простор и практичност за целата фамилија и удобно и рафинирано возење. За оние кои сакаат SUV автомобил кој ќе може да излезе надвор од патот или пак ќе биде погоден за потешки временски услови, има многу подобри конкуренти во класата.

 

НИВО НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | ZEN

 • Сигурност и помош при возење
 • Систем против пролизгување - 
 • ABS Клима уред
 • Систем за надзор за стабилноста на возилото - 
 • ESP Управувач подесив по висина
 • Надзор за пролизгување на фелните - 
 • ASR Возачко седиште подесиво по висина
 • Помош при тргнување по нагорнина 
 • Електрично подесиви и грејни ретровизори
 • Систем за помош при нужно кочење 
 • Грејно задно стакло
 • Систем за надзор за притисок на пневматици 
 • Електрично подесување на предни стакла
 • Воздушно перниче за возач и совозач 
 • Импулсно отворање на возачкото стакло
 • Странични воздушни перничиња 
 • Електрично подигнување на задните стакла
 • Можност за исклучување на воздушното перниче на совозачот 
 • Renault картица за отклучување
 • Сигнал за незакопчан сигурносен појас на возачот 
 • Посебна фиока "Easy Life"со капацитет 11,5L
 • ISOFIX систем за прицврстување на детско седиште 
 • Деллива задна клупа во смер 1/3 - 2/3
 • Триточковен средишен појас 
 • Лизгачка задна клупа
 • Предни сигурносни појаси подесиви по висина 
 • Двојно дно во багажникот
 • Сигурносен појас со затегнувач и ограничувач на силата напред 
 • Предни потпирачи за глава подесувани по висина 
 • Темна внатрешност
 • Задни потпирачи за глава подесувани по висина 
 • Навлаки во комбинација - седиште: сина/наслон: боја на слонова коска
 • Систем Energy Smart Management 
 • Пакет LOOK ВНАТРЕШНОСТ - Боја на слонова коска
 • Систем Stop&Start Управувач и менувач песвлечени со кожа
 • Начин на возење ECOMODE Тонирани стакла
 • Патен компјутер 
 • Браници во боја на каросерија
 • Регулатор и ограничувач на брзината 
 • LED дневни светла C-облик напред и назад
 • Индикатор за промена на степенот на пренос (само за рачен менувач) 
 • Странични покаувачи на смерот на надворешните ретровизори
 • LED предни светла за магла 
 • Надворешни ретровизори во црна боја
 • Посебни пневматици со низок отпор на триење 
 • Рачки на вратите во боја на каросерија
 • Хромирани елементи на предната маска
 • Хромирани елементи на страничните лајсни
 • Филтер за тврди честички (за дизел мотори) 
 • Алуминиумски фелни 16" Adventure
 • Сет за поправка на гуми
 • Сензор за надворешна температура 
 • Мултимедијален систем MEDIA NAV Evolution со 7" екран
 • чуствителен на допир со функции MP3, AUX, Bluetooth, USB, DAB
 • Функција на поврзување со смарт телефон за Android

 

2-ро ниво | LIMITED
Содржи се што има ZEN, плус:

 • Дополнително затемнети задни стакла 
 • Навигациски систем Navteq
 • Навлаки Limited 
 • Картографија Адриатик
 • Ознаки Limited
 • Заштитни прагови Limited
 • Алуминиумски фелни 16" Celsium
 • Пакет LOOK ВНАТРЕШНОСТ - Хром

 

3-то ниво | INTENS
Дополнително на опрема Zen

 • Сензор за дожд и автоматско вклучување на светла 
 • Двобојна каросерија и металик боја
 • Full LED предни и задни светла 
 • Надворешни ретровизори во боја на кровот (црни за еднобојна каросерија)
 • ПОмош за паркирање назад Пакет LOOK  
 • LED светла предни за магла со функција за пратење на смеротНавлаки во боја- седиште - црна / наслон : боја на слонова коска 
 • Алуминиумски фелни 17" Emotion - црна
 • Удобност Управувач и менувач обложени со кожа
 • Автоматски клима уред 
 • Заштита на предниот и задниот браник во сива боја
 • Renault картица “Hands free”
 • Електрично подесиви, грејни ретровизори со функција на преклопување 
 • Навигациски систем Navteq
 • Картографија Адриатик

 

4-то ниво | OUTDOOR
Содржи се што има ZEN, плус:

 • Систем за оптимизирање на пролизгувањето 
 • Extended Grip Навлаки во комбинација на имитација на кожа и благо црна боја
 • Гуми M+S 
 • Дополнително затемнети задни стакла
 • Алуминиумски папучи и прагови
 • Средишен наслон за раце 
 • Самозатемнувачки внатрешен ретровизор 
 • Мултимедијален систем R-LINK Evolution со 7" екран
 • Простор за очила чуствителен на допир со функции MP3, AUX, Bluetooth, USB, DAB
 • LED осветлување во кабината 
 • Навигациски систем TOM TOM
 • Заштита од сонце за возач и совозач со светлечко огледало SD картица со картографија на Европа
 • Интернет конекција 
ПРЕДНОСТИ
• Практична и пространа кабина
• Солиден багажник
• Удобно и рафинирано возењеСолиден багажник
• Штедливи мотори
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаб квалитет во кабината
• Прегледност позади
• Нема модел со 4х4 погон


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Renault Captur  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Suzuki Vitara
 
Suzuki Vitara
14980 - 25970
Mitsubishi ASX
 
Mitsubishi ASX
13980 - 23980
Dacia Duster - 2018
 
Dacia Duster - 2018
12840 - 18650
 
Најпопуларни автомобили
 
 
SUV мали
 
Citroën C3 Aircross13490 €
Citroën C4 Cactus13590 €
Dacia Duster - 201812840 €
Fiat 500X CityLook15980 €
Hyundai Kona - 201818416 €
KIA Stonic - 201812990 €
Mitsubishi ASX13980 €
Nissan Juke16500 €
Opel Crossland X - 201816642 €
Opel Mokka X18438 €
Peugeot 200816290 €
Seat Arona - 201815804 €
Škoda Karoq - 201818120 €
Suzuki S-Cross15900 €
Suzuki Vitara14980 €
Volkswagen T-Roc - 201820242 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
SUV - МАЛИ       SUV - КОМПАКТИ       SUV - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Renault

www.renault.mk

Импортер за Македонија
Аутомотив Груп

Тел: 02 / 2 727 - 200

Адр: ул. Првомајска 21

Работно време:  09:00 - 17:00
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Renault модели
Captur Clio
Clio Grandtour Clio RS
Espace Kadjar
Kangoo Koleos - 2017
Megane Megane GrandCoupé
Megane RS Scenic
Talisman Talisman Estate
Twingo - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook