дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mercedes-Benz > Mercedes-Benz CLA > Краток опис за моделот
Mercedes-Benz CLA Mercedes-Benz CLA
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 29280
веќе од 488 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.9
Изглед
7
Перформанси
6.5
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
4.3
Удобност
5.5
Простор и практичност
4.5
Квалитет и доверливост
6.5
Цена/Опрема
4.5
Трошоци за користење
6.7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Има многу подобри автомобили за истите пари

Седан верзијата на А класата изгледа навистина привлечно, со дизајн како ниту еден друг во компактната класа. Компактна класа? Да, CLA е автомобил кој би требал да се натпреварува со Volkswagen Jetta, Skoda Octavia и Toyota Corolla. Навистина, премиум е, но е дупло поскап, со скоро иста опрема! Се чини изгледот е тука за да им донесе профит на Mercedes – Benz, бидејќи автомобилот ќе се продава, а производителот ќе прави многу пари. Многу логично.


Да почнеме со нешто многу важно. За сите оние кои сакаат седан кој ќе понуди простор, тоа нема да го добијат во CLA. Дури и на предните седишта се чини го нема комфорот на конкуренцијата, додека на задните е во најмала рака тесно, особено со оглед на димензиите. Багажникот брои 471 литар, што е солидна бројка, но има премногу мал отвор. Зад воланот, седењето е удобно и ергономско, но мултимедијалниот систем има премногу копчиња. Или пак еден џојстик со кој треба да се влезе во неколку менија за да се смени една команда и бара тргање на погледот од патот додека се вози. Прегледноста во задниот дел е исто така очајна.

Во возење, CLA се однесува исклучително агилно и е стабилен дури и при повисоки брзини. Управувањето е прецизно, иако менувачите имаат малку подолг од. Сепак, на сметка на ова, дури и моделот со Comfort суспензија е тврд и недоволно удобен. Оној со AMG суспензија, пак, е лек за камен во бубрег. Буквално. Ни рафинираноста не е на високо ниво. Дизелите се гласни и произведуваат многу вибрации, додека во кабината влегува изненадувачки многу звук од тркалата. CLA е единствено тивок при повисоки брзини, кога скоро и да нема звук од ветерот, благодарение на одличната аеродинамика. 
 
Кабината е квалитетна, како и што се очекува од еден Mercedes, но не и колку што навестува цената. За истите пари, може да се купат BMW 3 Series, Audi A4, па дури и Mercedes – Benz C Class, автомобили кои имаат супериорна кабина. Дури и седан верзијата на А3 има подобра кабина, за помалку пари. 
 
Иако генерално сите мотори нудат солидни перформанси, треба да се избегне основниот дизел позајмен од Renault so 109 КС, кој е само просечен, додека бензинците имаат карактеристична турбо дупка и треба изненадувачки многу да се завртат за да произведат добри перформанси, па поголемите дизели, со оглед на пониската потрошувачка, се подобра опција. Потрошувачката кај сите мотори е ниска, а тоа особено важи за основните мотори. Дизелот се задоволува со околу 5,5 литри во просек, односно 6,5 во град и 4 на отворено, додека бензинецот троши просечно 7,2 литри, односно 9 во град и 5,5 на отворено.
 
Навистина, нема многу реални причини да се купи CLA, освен привлечноста и статусот кој ќе го донесе. За истите пари, има многу подобри автомобили на пазарот моментално, од една класа повисоко. Претпоставуваме дека може да биде доволно добар за помладите купувачи, но и тие треба добро да размислат. 
ПРЕДНОСТИ
• Возни својства
• Штедливи мотори
• Дизајн
НЕДОСТАТОЦИ
• Тесна внатрешност
• Тврдо возење
• Бучни дизел мотори
• Звук од тркалата
• Превисока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mercedes-Benz CLA  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Mercedes-Benz C-Class Coupe
 
Mercedes-Benz C-Class Coupe
41980 - 103990
Ford Mustang
 
Ford Mustang
56000 - 71900
Mercedes-Benz E-Class Coupe
 
Mercedes-Benz E-Class Coupe
46990 - 97990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Купеа
 
Audi A5 Coupe38610 €
Ford Mustang56000 €
Mercedes-Benz C-Class Coupe41980 €
Mercedes-Benz E-Class Coupe46990 €
Mercedes-Benz GLE Coupé AMG17299 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КУПЕ       СПОРТ КУПЕ       
 

Одберете друг автомобил
     

Mercedes-Benz

www.mercedes-benz.mk

Импортер за Македонија
МакАутоСтар

Тел: 02 / 2 580 - 000

Адр: ул. Индустриска 2

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mercedes-Benz модели
A-Class B-Class
C-Class C-Class Cabriolet
C-Class Coupe C-Class Estate
CLA CLA Shooting Brake
CLS CLS Shooting Brake
E-Class E-Class Cabriolet
E-Class Coupe E-Class Estate
G-Class GLA
GLA AMG GLC AMG
GLC Coupe GLC Coupé AMG
GLC SUV GLE AMG
GLE Coupe GLE Coupé AMG
GLE SUV GLS
GT AMG S-Class
S-Class Cabriolet S-Class Coupe
S-Class Sedan AMG SL
SLC SLS AMG
V-Class

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook