дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mitsubishi > Mitsubishi Outlander > Краток опис за моделот
Mitsubishi Outlander Mitsubishi Outlander
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 31980
веќе од 533 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.5
Изглед
4.5
Перформанси
5
Возна динамика
4
Зад управувачот
4.7
Удобност
5
Простор и практичност
7.5
Квалитет и доверливост
5
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
5.7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Има место за сите, само вози ме нежно

Со поелегантен и посмирен дизајн, новиот Outlander и понатаму нуди многу простор во внатрешноста и три реда на седишта. Но, има ли нешто што ќе направи да им запрети на најдобрите во класата?


Моторизацијата кај нас ја сочинува само еден дизел мотор, со зафатнина од 2,2 литри и 150 КС. Солидно повлекува уште од ниски вртежи и генерално нуди задоволителни перформанси, односно забрзување до стотка за 10,3 секунди и максимална брзина од 200 km/h.

 
Солидна е и удобноста – релативно меко подесената суспензија добро ги впива дупките од нашите патишта. Моторот е исто така добро придушен, но работи со изненадувачки многу вибрации и е недоволно рафиниран. Звук од гумите и ветерот се слуша само на многу високи брзини, па патувањето е вистинско уживање. Од друга страна, динамиката во возењето е далеку од најдобрите во класата, а особено од поатлетските модели, кои имаат само два реда на седишта. Разочарува и недоволно прецизното управување, а и менувачот не е најмазен и прецизен...
 
Внатрешноста е адутот во ракавот на Outlander. Нуди многу простор и на предните и на задните седишта, а има дури и трет ред за деца, кој нуди доволно комфор... Багажникот, со склопена трета клупа, брои 591 литри, што е извонреден резултат. Зад воланот, лесно е да се најде идеалната позиција, а и централната конзола е свртена накај возачот, што во пракса треба да го олесни користењето. Сепак, некои поважни команди се скриени од погледот на возачот, а и уредот за навигација е неинтуитивен за користење, особено за оние од постарата генерација.
 
Стандардната опрема е исклучително богата и недостасува се чини само трет ред на седишта, кој се добива со второто ниво. Цената е коректна, односно со оглед на опремата, во рамките на класата. Во поглед на квалитетот, Mitsubishi никогаш не бил на нивото на другите јапонски производители, но сепак е познат како доверлив бренд. Во кабината, пак, и покрај видливиот напредок во квалитетот на материјалите, Outlander се уште не е на нивото на најдобрите во SUV сегментот. Дизел моторот троши околу 6,5 литри во просек (5,3 фабрички), односно околу 8 литри во град и 5,5 литри на отворено, што се солидни бројки. 
 
Outlander е вистински голем крстосувач, со многу простор во кабината, високо ниво на функционалност и одлична удобност. Од друга страна, далеку е од најдобрите во класата кога е во прашање динамиката во возењето, а и рафинираноста на моторот не е најдобра.
 
 
 
НИВОA НА ОПРЕМА
 
 
 
1-во ниво | INTENSE
 • 2.2L 16-вентили, линиски 4-цилиндри DOHC ICTC DI-D
 • Auto Stop & Go (AS&G)
 • Multi-select 4WD (Електронски контролиран по потреба 4WD со 4WD ECO и 4WD lock)
 • 215/70R16 пневматици и 16" x 6.5J алуминиумски фелни
 • Резервно тркало
 • Предна долна заштита
 • Ретровизори во боја на каросерија, со греење, електронски регулирани и преклопливи
 • Надворешни рачки во боја на каросерија
 • Странични украсни прагови
 • Црна појасна трака на среден столб [освен за црна надворешна боја на возило]
 • Додатоци на лакот од поткрилото, црни
 • Задна долна заштита
 • Затемнети стакла за задните врати
 • Хромирана појасна подпрозорска лајсна
 • Странични трепкачки светла за правец на ретровизорите
 • Рефлекторски тип предни светла за магла
 • Задни паркинг сензори
 • Кровни носачи (сребрени)
 • Светла и видливост
 • Главни светла & LED-DRL, халоген со мануелно нивелирање
 • Задни комбинирани светла, LED
 • Високо поставено стоп светло, LED
 • Предно амбиентално светло со светло за мапа
 • Предно долно светло кај стапала
 • Конзолно светло
 • Осветлување на конзолна кутија
 • Задно амбиентално светло
 • Светло во товарен дел
 • Преден ветробран, зелено стакло, ламинирано со звучна изолација
 • Предни и задни врати, зелено стакло, темперирано
 • Заден ветробран, зелено стакло, темперирано со греење
 • Нова подна конзола
 • Управувач, електрично серво управување, висинско и телескопско регулирање
 • Кожно обложен 3 крак управувач со пиано црн украс
 • Кожно обложена рачка од менувач
 • Bluetooth hands-free телефонски систем
 • Bluetooth hands-free контроли на управувач
 • Хромирани внатрешни рачки од врати
 • Само затемнувачки внатрешен ретровизор
 • Сензори за дожд за автоматско бришење
 • Темпомат контроли на управувачот
 • Контрола за ограничувач на брзина на управувач
 • Аудио контроли на управувач
 • Паркинг сопирачка со хромиран прстен, лост тип
 • Бирач за возен режим на подната конзола
 • Осветлување на брава за стартување
 • ECO режим, прекинувач
 • Мерни инструменти со висок контраст
 • Мулти информациски екран (LCD)
 • ECO drive assist индикатор
 • Индикатор за промена на брзина (GSI)
 • Индикатор за ниво на течност за ветробран
 • Рамна клупа на прв и втор ред седишта (5 седишта)
 • Матерјал, штоф со конец
 • 1 ред функција, лизгање и наклоување, потпора за глава, висинско регулирање на возачко
 • седиште, висински подесив безбедносен појас, врзан во 3 точки со пред-затегнување и
 • ограничување на силата x2
 • 2 ред 60:40 деллива, независно регулирање на наклон
 • Инструмент панел, мека облога на површината
 • Сребрена маска на оквир од отвор за вентилација на инструмент панел
 • Централен панел, Сјајно црна боја
 • Преден трим на врата, мека облога на површина
 • Инструмент панел и панел од трим на врата, детали, сребрена боја
 • 2 клуча со трансмитер за далечинско отворање
 • Централно заклучување на брави
 • Предни и задни прозорци со електрично регулирање, возачки, отворање и затворање целосно
 • со еден допир, со тајмер при вадење на клуч од брава, заштита од потфаќање на возачка
 • страна
 • Темпомат
 • Ограничувач на брзина
 • Автоматско регулирање на светло
 • Подна централна конзолна кутија, со централен потпирач за рака
 • USB приклучок
 • Заден централен потпирач за рака
 • Welcome светло
 • Coming home светло
 • Аудио систем, 6-звучници, 4 звучници со полн опсег + 2 твитери
 • AM/FM радио, CD/MP3 плеер
 • Кровна антена
 • PTC грејач
 • Климатизер, двозонска клима
 • Задни изводи за воздух за заден ред седишта
 • Сензор за дожд, автоматски брисачи
 • SRS воздушни перници, возачки и совозачки предни
 • SRS странични, возачки и совозачки
 • SRS странични завесни воздушни перници за 1 и 2 ред седишта
 • Возачка SRS воздушна перница за колена на возач
 • Брава за SRS предно совозачко воздушно перниче
 • Активна Контрола на Стабилност (ASC) со Контрола на пролизгување (TCL)
 • Помош при сопирање (BA)
 • Систем за спречување на блокирање при сопирање(ABS)
 • Електронска дистрибуција на силата од сопирањето (EBD)
 • Помош при тргнување на нагорнина (HSA)
 • Имобилизатор
 • Заштита за деца, брави за задните врати
 • City crash provision систем за безбедност
 • BOS соприрачка
 • Emergency Stop сигнален систем (ESS)
 • Reinforced Impact Safety Evolution (RISE) шасија
 • Сет алат за промена на тркало
 • Мониторинг систем на притисок во пневматици (TPMS)
 • Покривка во багажен простор
 • Кутија во подот од товарниот простор

 

2-ро ниво | INTENSE PROMO
Содржи се што има Intense, плус
 • AM/FM радио, CD/MP3 аудио систем со екран
 • Keyless Operation System (KOS) бесклучен систем со прекинувач за стартување на моторот
 • LED главни светла со автоматско нивелирање
 • Мијачи на главни светла
 • Паркинг камера, помош при паркирање
 • 225/55R18 пневматици 18" x 7.0J алуминиумски фелни
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина и голем багажник
• Удобно возење
• Солидни перформанси и ниска потрошувачка
• Богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаба динамика во возењето
• Недоволно рафиниран мотор
• Непрецизно управување и менувач


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mitsubishi Outlander  

ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 74 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Škoda Kodiaq - 2018
 
Škoda Kodiaq - 2018
24170 - 39850
Nissan X-Trail
 
Nissan X-Trail
29990 - 47300
Honda CR-V - 2018
 
Honda CR-V - 2018
37990 - 48990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
SUV големи
 
Honda CR-V - 201837990 €
Hyundai Grand Santa Fe37230 €
Hyundai Santa Fe - 201855555 €
KIA Sorento37650 €
Nissan X-Trail29990 €
Peugeot 5008 - 201825490 €
Škoda Kodiaq - 201824170 €
Subaru Outback49900 €
Toyota RAV4 - 201930990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
SUV - МАЛИ       SUV - КОМПАКТИ       SUV - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Mitsubishi

www.mitsubishimotors.mk

Импортер за Македонија
МакАутоСтар

Тел: 02 / 2 580 - 000

Адр: ул. Индустриска 2

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mitsubishi модели
ASX Eclipse Cross
L200 Outlander
Outlander PHEV Space Star

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook