дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford Mondeo > Краток опис за моделот
Ford Mondeo Ford Mondeo
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 23100
веќе од 385 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.5
Изглед
6.5
Перформанси
6
Возна динамика
7
Зад управувачот
5.7
Удобност
6.5
Простор и практичност
6.5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
7.3
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Премиум возни карактеристики надополнети со високо ниво на комфор

Еден од најпопуларните автомобили во средната класа можеби закасни на европскиот пазар, но тоа не значи дека не им конкурира на поновите модели во класата. Напротив, се работи за еден пакет на карактеристики и можности кој и натаму е недостижен за многумина.


Она што најмногу импресионира кај новото Mondeo е целосната удобност и рафинираност. Подвозјето без проблем ги впива вибрациите од прекршениот асфалт и поголемите дупки и пружа особено мазно возење на автопат. Моторите се одлично придушени и рафинирани, додека кабината има одлична звучна изолација и останува тивка и при повисоки брзини.

Сето ова одзема малку данок на возливоста, нешто што стариот Mondeo го правеше убедливо најдобро во класата. Овој модел малку повеќе го исклучува возачот од патот – управувањето веќе не е толку директно и прецизно. Исто така, Mondeo загуби малку и на агилноста и динамичноста. Но, сето ова се карактеристики кои ретко ги бараат купувачите во оваа класа, а згора на тоа, и покрај послабите возни карактеристики во однос на претходникот, Mondeo остана меѓу најдобрите модели во класата од овој аспект.

Внатрешноста сега е една од најпространите во класата – на просторот на задната клупа нема да имаат забелешки ниту повисоките патници. Багажникот пак брои 525 литри кај седанот, односно 550 литри кај хечбекот, што се конкурентни бројки и сосема доволни за едно четиричлено семејство.

Зад воланот удобно ќе му биде и на возачот – лесно се наоѓа идеалната позиција и сите команди се добро поставени. Дисплејот на допир во средината бара малку подолго време за навикнување, но барем има добро означени и големи команди и лесен е за навигирање. Најголем недостаток кај Mondeo е прегледноста – стаклените површини се многу мали, а страниците на автомобилот високи, што ја влошува прегледноста во сите правци.

Кабината на Mondeo има квалитетни материјали и одлична завршна обработка, но недостасува поголема посветеност на деталите – патниците нема да се чувствуваат луксузно како во VW Passat на пример.

Освен основниот дизел мотор, сите агрегати во новото Mondeo нудат одлични перформанси, особено на отворен пат благодарение на нивната еластичност. Нашиот избор би паднал на дизел моделите со 150 и 180 КС, кои трошат 7,5 до 8 литри во град, односно околу 5,5 литри на отворено. Оние кои се за бензинец, 1,5 Ecoboost моторот со 160 КС е одличен избор – добро повлекува од пониските вртежи и троши околу 7 литри во просек.

Mondeo е еден од поскапите модели во класата, иако може да се начекаат добри попусти кои значително ја спуштаат цената. Опремата пак а прилично богата и во основниот модел, а подобро опремените модели не се многу поскапи.

 

 

НИВОА НА ОПРЕМА

 

 

1-во ниво | TREND

 • LED задни светла 
 • Предни светла за магла 
 • Преден браник во боја на каросерија 
 • Заден браник делумно во боја на каросерија 
 • Предна хромирана решетка 
 • Рачки на вратите во боја на каросерија 
 • Ел. подесиви и загревани ретровизори во боја на каросерија 
 • Halogen Projector предни светла Мануелно нивелирање на фарови 
 • Halogen дневни светла 
 • Follow me home светла 
 • Ел. подесиви предни и задни
 • прозори со глобално отварање/ затварање 
 • Хромирани надолжни
 • кровни носачи (само кај караван) 
 • ICE pack 12 - (Радио/ЦД USB конектор 
 • 4" мултифункционален дисплеј и 8 звучнициBluetooth)
 • Инструмент табла со 4.2”TFT LCD екран во боја и аналогни мерачи
 • Антиалергиски ентериер (TUV сертифициран) 
 • Тонирани стакла
 • Двозонски автоматски клима уред 
 • Отвори за клима во задниот дел
 • Филтер за полен 
 • Патен компјутер 
 • Централна предна конзола со фиксен наслон за рака и остава 
 • 12V приклуок во багажник кај караван 
 • Кожна рачка на менувачот 
 • Кожен волан 
 • Мала конзола во предниот горен дел со држач за очила 
 • Предни штитници за сонце со осветлено огледало 
 • Предни патосници 
 • Лумбална подршка на предните седишта 
 • Мануелно висинско подесување на предните седиште 
 • Монитор за ненаместен појас на сите седишта 
 • Џебови на задниот дел од предните седишта 
 • ISOFIX Заден наслон за рака со држач за чаши 
 • Светло во кабина со одложено гасење 
 • Куки за прицврстување во багажниот дел 
 • Централно далечинско заклучување со два клуча со далечинско 
 • 16" челични фелни со 215/60 R16 гуми 
 • Диск сопирачки на сите тркала 
 • Ел. рачна сопирачка
 • Помош при тргнување во нагорнина 
 • ESC - Систем против пролизгување 
 • (EBD) - Ел. дистрибуција на силата на кочење 
 • ABS - систем за сопирање 
 • Ел. серво управувач подесив по висина и длабочина 
 • Мало резервно тркало 
 • Наслони за глава на предните и задните седишта подесиви по висина 
 • Воздушни завеси во прв и втор ред 
 • Воздушно перниче за колена кај возачот 
 • Предни и странични воздушни перници за возач и совозач 
 • Задни сигурносни појаси прицврстени во 3 точки 
 • Предни активни сигурносни појаси со
 • предзатегачи и звучен сигнал за ненаместен појас 
 • Ел.заклучување на задните врати за заштита на деца 
 • Имобилајзер 
 • "My Key"
 • функција на патниот комјутер 
 • Вrake Traction Control (TCS) - Brake
 • Limited Slip Differential (BLD +) 
 • Автоматско заклучување на вратите при тргнување и отклуување при судар 
 • Менувач поставен на волан - само за возила со автоматски менувач 
 • Брисач на заден прозор кај модел со 5 врати и караван

 

 

2-ро ниво | TITANIUM
Содржи се што има TREND, плус:

 

 • Ел.преклопливи ретровизори
 • Заден браник во боја на каросерија
 • Хромирани лајсни на вратите
 • Странични прагови во боја на каросерија
 • Сензор за дожд
 • Сензор за светла
 • Автоматски долги светла
 • Предни спортски седишта
 • Амбиентално светло во кабина
 • ICE Pack 70 - (Радио/ЦД 8 звучници SYNC Gen 3
 • Bluetooth/Voice control USB 8" дисплеј осетлив на допир)
 • Прагови на предните врати во светол финиш
 • Електрохроматски самозатемнуван ретровизор
 • Задни патосници
 • Инструмент табла со 4.2" во боја TFT LCD дисплеј и 1 аналоген мерач
 • Темпомат со можност за ограниување на брзината
 • 16" алуминиумски фелни со 215/60R16 гуми
 • Lane Keeping Aid - Систем за заштита при несакано напуштање на коловозна лента и систем за следење на будноста на возачот
 • Ел.загревана шофершајбна
 • Загревани предни седишта
 • Стартување на возилото без клуч
 • Литиумска батерија - High Voltage Lithium Ion Battery – само кај Hybrid 
 • Регенеративни сопирачки - само кај Hybrid
 • Кит за поправка на гума - само кај Hybrid 
 • Хромирани кровни надолжни носачи-само кај караван

 

 

3-то ниво | ST LINE
Содржи се што има TITANIUM, плус:

 • Спортска суспензија
 • Уникатни ST-Line предни задни и странични браници
 • Предни светла за магла со ST-Line дизајн
 • 18" алуминиумски фелни со 235/45R18 98Y
 • Црни лајсни на вратите
 • Заден голем спојлер (само кај Караван)
 • Црни надолжни кровни носачи (само кај Караван)
 • Црн тапацир на кровот
 • Алуминиумски педали
 • Предни и задни ST-Line патосници со црвен пораб
 • Делумно кожни седишта
 • Ел.задвижување на возачкото седиште со меморија
 • Странични ретровизори со меморија
 • Електрохроматски страничен ретровизор од возаката страна
 • Ел.лумбарна подршка на возачкото седиште
 • Прагови на предните врати со ST-line лого
 • LED предни дневни светла вградени во магленките
 • Кожен спортски волан со црвен пораб
 • Кожна рачка на менувач со црвен пораб
 • Странични и централен наслон за рака со црвен пораб
ПРЕДНОСТИ
• Извонреден спој на удобност со агилност
• Високо ниво на рафинираност и одлична звучна изолација
• Пространа внатрешност
• Голем багажник
• Економични дизел мотори
• Богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Внатрешноста не е луксузна како кај најдобрите во сегментот
• Дизел моторите се малку погласни при силни забрзувања
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford Mondeo  

или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое почекај
Напишан од или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое  пред  околу 57 месеци
или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое почекај
Напишан од или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое  пред  околу 57 месеци
или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое почекај
Напишан од или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое  пред  околу 57 месеци
или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое почекај
Напишан од или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое  пред  околу 57 месеци
или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое почекај
Напишан од или од MAZDA или од Masserato ќе излезе на мое  пред  околу 57 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Renault Talisman
 
Renault Talisman
25000 - 45600
Škoda Superb
 
Škoda Superb
22600 - 38380
Peugeot 508
 
Peugeot 508
22280 - 38970
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Семејни седани
 
Citroën C518900 €
Hyundai i4024800 €
KIA Optima24550 €
Mazda 630980 €
Peugeot 50822280 €
Renault Talisman25000 €
Škoda Superb22600 €
Toyota Camry - 201930190 €
Volkswagen Passat29408 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta - 2018 Fiesta ST
Fiesta Van Focus
Focus - 2018 Focus ST
Galaxy Kuga MCA
Mondeo Mustang
Ranger S-MAX
Tourneo Connect 2009 Transit Chassis Cab
Transit Connect Transit Custom
Transit Minibus Transit Van

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook