дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mercedes-Benz > Mercedes-Benz GLA > Краток опис за моделот
Mercedes-Benz GLA Mercedes-Benz GLA
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 29590
веќе од 493 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.6
Изглед
6.5
Перформанси
6.5
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
4.3
Удобност
4.5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Прескап за тоа што го нуди

GLA е еден исклучително привлечен и секси мал SUV, но кој тешко може да ја оправда високата цена.


Најмалиот SUV на Mercedes – Benz вози и како што изгледа, со минимално навалување во свиоците и одлично држење, а притоа и нуди доволно удобност за патниците во внатрешноста. Сепак, рафинираноста не е на наивисоко ниво, што особено важи за дизелот, кој е бучен и работи со изненадувачки многу вибрации. На отворен пат, се слуша малку повеќе звук од ветерот, особено од делот околу ретровизорите. 

Во кабината не треба да се очекува простор како кај нормалните SUV-а. Ова е сепак лајстајл автомобил и исто така е базиран на А класата. Ова особено важи за задните седишта, кои се тесни за било какви подолги патувања. Всушност, малиот простор е нагласен со малите задни врати. Багажникот брои одлични 481 литри, но, навистина, би се задоволиле и со 400, доколку имаше повеќе простор позади. Исто така, отворот во багажникот е прилично мал... Зад воланот, ергономијата е скоро иста како кај А – класата, со стандардната средна конзола со многу команди, која бара време на навикнување. Седењето е сепак исклучително удобно и на подолги патувања. 
 
Моторизацијата ја сочинуваат два дизели и два бензинци. Сите мотори нудат солидни перформанси и добро одговараат на карактерот на GLA. Потрошувачката е солидна, па така, дизелот со 136 КС троши 7 литри во град, односно 5,5 литри на отворено, додека бензинецот со 156 КС троши 10,5 литри во град и 6,5 литри на отворено. Кај моделите со погон на сите тркала, потрошувачката значително се зголемува.
 
Кабината има квалитетни материјали и е одлично изработена, исто како кај А класата, но се уште треба да почекаме за оценките за доверливоста. Но, смее ли да се очекува помалку за автомобил кој чини 30.000 евра, односно неколку илјади евра повеќе дури и од конкурентите од една класа повисоко? Навистина, цената е безобразно висока за SUV кој не може комфорно да смести патници на задната клупа.
 
Сериозно, треба многу да Ви се допаѓа, за да ги оправдате средствата што ќе ги дадете за GLA. Конкуренцијата нуди поцелосни и подобри автомобили за истите пари! Но, статусот што го носи ѕвездата во предниот дел секогаш чини и буквално, неколку илјади евра кај најмалиот SUV на Mercedes – Benz одат токму за таа апстракна карактеристика. Оние што сакаат добар автомобил за тие пари, нека бараат на друго место.
ПРЕДНОСТИ
• Динамични возни својства
• Квалитетна кабина
• Багажник
НЕДОСТАТОЦИ
• Тесна задна клупа
• Бучен и нерафиниран дизел
• Слаба функционалност
• Многу, многу висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mercedes-Benz GLA  

НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е
Напишан од НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е  пред  околу 59 месеци
НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е
Напишан од НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е  пред  околу 59 месеци
НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е
Напишан од НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е  пред  околу 59 месеци
НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е
Напишан од НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е  пред  околу 59 месеци
НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е
Напишан од НЕКА НЕ ЛАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ РАСИПУВА КАКО НЕ СЕ РАСИПУВА МАШИНА Е  пред  околу 59 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
MINI Countryman
 
MINI Countryman
20900 - 33500
Audi Q2
 
Audi Q2
27790 - 44362
BMW X1
 
BMW X1
29980 - 49140
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум SUV мали
 
Audi Q227790 €
BMW X129980 €
Honda HR-V23990 €
MINI Countryman20900 €
Toyota C-HR24890 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Mercedes-Benz

www.mercedes-benz.mk

Импортер за Македонија
МакАутоСтар

Тел: 02 / 2 580 - 000

Адр: ул. Индустриска 2

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mercedes-Benz модели
A-Class B-Class
C-Class C-Class Cabriolet
C-Class Coupe C-Class Estate
CLA CLA Shooting Brake
CLS CLS Shooting Brake
E-Class E-Class Cabriolet
E-Class Coupe E-Class Estate
G-Class GLA
GLA AMG GLC AMG
GLC Coupe GLC Coupé AMG
GLC SUV GLE AMG
GLE Coupe GLE Coupé AMG
GLE SUV GLS
GT AMG S-Class
S-Class Cabriolet S-Class Coupe
S-Class Sedan AMG SL
SLC SLS AMG
V-Class

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook