дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Seat > Seat Leon > Краток опис за моделот
Seat Leon Seat Leon
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 18080
веќе од 301 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.6
Изглед
5.5
Перформанси
6
Возна динамика
6
Зад управувачот
5.3
Удобност
4.5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
5.7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Поубав од Golf, ама се уште не на неговото ниво

Дами и господа, ова е новиот Leon, кој лежи на целосно новата платформа на VW наменета за автомобилите од компактната класа! Или барем така ни го претставува Seat… Друг факт е дека мултилинк задната оска, која правеше голема разлика кога е во прашање држењето на патот и удобноста, сега се добива само со најсилните модели...


Барем моторите, кога се во прашање перформансите, се одлични. Сите се од најновата генерација на VW, сите се со турбо полнач. Повлекуваат солидно од пониските вртежи, а тоа важи дури и за најмалиот, 1.2 TSI.
 
Со послабите мотори, сепак, се добива торзиона оска во задниот дел. Навистина, динамиката и не се расипува премногу, односно тоа можат да го почуствуваат само професионалци, но удобноста на задната клупа е драстично влошена. Всушност, удобноста кај сите модели е послаба – Шпанците избрале потврдо подесена суспензија, која нималку не одговара на карактеристиката на нашите патишта... Секако, тоа значи дека автомобилот вози поагилно и подинамично, но, сепак, се работи за фамилијарен компакт... Во споредба со поудобните конкуренти, послаба е и рафинираноста – Leon не е претерано бучен, но при повисоки брзини треба да се викне малку повеќе за да се разговара во кабината.
 
Кабината пак е доволно пространа и на предните и на задните седишта, додека багажникот брои одлични 380 литри. Практичност е солидна – низ кабината има доволно места за одлагање ситници. Извонредна е и ергономијата – лесно се наоѓа идеалната позиција зад воланот, а командите се добро распоредени, со големи и читливи копчиња. Прегледноста е подобра од таа на претходникот, но како и кај секој компакт, малото задно стакло го ограничува погледот позади.
 
Цената на моделот, за разлика од претходникот, е драстично покачена и веќе навлегува во рангот на Golf. Навистина, основната опрема е солидна, но недоволно за да ја оправда високата цена. Згора на тоа, Seat и не е најдобар кога се во прашање испитувањата за доверливост, иако квалитетот, барем во кабината, е задоволителен. Моторите не се големи потрошувачи на гориво, односно новиот Leon е меѓу најдобрите модели во класата кога е во прашање економичноста.
 
Навистина, факт е дека новиот Leon е исклучително привлечен однадвор. Нормално, има и одлични мотори, кои потекнуваат од VW, а вози и динамично и агилно. Но, за да вистински биде конкурентен, особено на нашиот пазар, треба да има поудобно возење, помалку бучава и најважно од се, пониска цена.
 
 
 
 
 
НИВОA НА ОПРЕМА
 
 
 
 
1-во ниво | REFERENCE
 
 • Клима уред 
 • Челични фелни Urban 15", димензија 195/65 R15
 • Сокриена единечна издувна цевка
 • Комфорна суспензија 
 • Централно заклучување со два клуча со далечински управувач и селективно отворање на багажникот 
 • Електрика на предни и задни стакла
 • Халогени предни светла со светла за дневно возење
 • 6 воздушни перничиња (2 предни + 2 странични + 2 воздушни завеси)
 • Систем за контрола на пролизгување ASR + Систем против блокирање на сопирачките ABS
 • Електронска контрола за стабилност ESC + Индикатор за притисок во пневматици
 • Систем за автоматско сопирање по незгода 
 • Потсетник за сигурносен појас за возачко седиште 
 • iSOFIX и Top Tether закачалки за прицврстување на 2 детски седишта на задната клупа
 • Резервно тркало со намалени димензии за привремена употреба
 • Рачки на врати и ретровизори во боја на каросерија / Само кај CUPRA ретровизори во црна
 • Хромирана рамка на решетката напред / Само кај CUPRA во сјајно црна боја
 • Борд компјутер
 • Индикатор за препорачан степен на пренос

 

2-ро ниво | STYLE
Содржи се што има  Reference, плус:
 • Воздушно перниче за колена на возачот + Деактивација на совозачко воздушно перниче
 • Блокада на диференцијал XDS
 • Алуминиумски фелни Design 16", димензија 205/55 R16
 • Централно заклучување со два клуча со далечински управувач и селективно отворање на багажникот
 • Електрично прилагодување на надворешни ретровизори со грејачи 
 • Халогени предни светла со LED дневни светла
 • Предни светла за магла со функција за аголно осветлување
 • "Доаѓање дома" функција за светла (со мануелна активација) 
 • Автоматски двозонски клима уред "Climatronic"
 • "Media System Colour" - Аудио систем со 5" екран во боја чувствителен на допир + MP3/WMA + читач за SD картички + AUX-in/USB приклучок + Bluetooth (телефон + аудио стриминг) + 6 звучници
 • Темпомат
 
 
3-то ниво | XCELLENCE 
Содржи се што има Style, плус:
 • Воздушно перниче за колена на возачот + Деактивација на совозачко воздушно перниче
 • Сигурносни навртки на тркалата
 • Алуминиумски фелни Dynamic 17", димензија 225/45 R17
 • Затемнети задни стакла
 • Хромирани рамки на прозорите
 • Видлива двојна хромирана издувна цевка
 • Keyless entry+go = отклучување / заклучување и стартување на моторот без клуч
 • Електрика на предни стакла
 • Електрично прилагодување на надворешни ретровизори со грејачи и преклопување
 • Халогени предни светла со LED дневни светла + задни LED светла
 • Задни паркинг сензори
 • Предни LED светла за магла со функција за аголно осветлување
 • Мултиколор LED амбиентално осветлување во панелите на предните врати
 
 
4-то ниво | FR
Содржи се што има Xcellence, плус: 
 • Дополнителна опрема на Xcellence
 • Воздушно перниче за колена на возачот + Деактивација на совозачко воздушно перниче
 • Алуминиумски фелни Dynamic 17", димензија 225/45 R17
 • FR суспензија (-15 mm)
 • SEAT профил на возење за избор на осетливост на управувачот, реакција на педалата за гас, менувачот - само со DSG
 
 
5-то ниво | CUPRA
Содржи се што има FR, плус:
 • Специфична CUPRA суспензија (-24 mm)
 • Воздушно перниче за колена на возачот + Деактивација на совозачко воздушно перниче
 • Алуминиумски машински обработени фелни CUPRA 19", димензија 225/35 R19
 • Видлива овална издувна цевка од двете страни
 • Централно заклучување со два клуча со далечински управувач и селективно отворање на багажникот
 • SEAT FULL LED: LED предни светла, одделни LED дневни светла, LED задни светла, LED светло позади за осветлување на табличките, регулирање на висината на фаровите 
 • Навигациски систем: 8" smart екран во боја чувствителен на допир, радио, CD, MP3/WMA, 8 звучници, 2xSD картички, приклучок за Aux-in, 2xUSB (Apple chip), Bluetooth, гласовни команди (задолжително со PZ1 или PZ2)
 • SPORT HMI технологија: Истовремено се мери температура на масло, притисокот во турбополначот и G-Force сила на дисплејот од радиото
 • Дигитална инструмент табла
 • Типки на управувачот (tiptronic) за промена на брзини - кај DSG менувач
 • Сензори за паркирање, напред и позади со звучен сигнал и оптички приказ 
 • Зимски пакет: греење на предни седишта, систем за миење на фаровите, греени бризгалки, греени надворешни ретровизори
 • Адаптивна суспензија DCC
ПРЕДНОСТИ
• Одлични мотори
• Динамичен и агилен
• Пространа кабина и солиден багажник
• Одлична ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Неудобно возење (особено кај моделите со торзиона оска)
• Послаба рафинираност
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Seat Leon  

SUPER KATALONECOV-ZAKON
Напишан од SUPER KATALONECOV-ZAKON  пред  околу 66 месеци
ocekuvav poubav zaden del
Напишан од WWW  пред  околу 85 месеци
Mnogu e skap
Напишан од Goran  пред  околу 87 месеци
Cekame Cenovnik
Напишан од Avni  пред  околу 90 месеци
cekame cenovnik????
Напишан од Goran  пред  околу 90 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Focus - 2018
 
Ford Focus - 2018
18400 - 39000
Renault Megane
 
Renault Megane
16990 - 37990
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
19996 - 50626
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C413990 €
Fiat Tipo - 201713000 €
Ford Focus13990 €
Ford Focus - 201818400 €
Honda Civic - 201723990 €
Hyundai i30 - 201814500 €
KIA Ceed - 201813990 €
Mazda 316980 €
Mazda 3 - 2019 *16980 €
Opel Astra17413 €
Peugeot 30817020 €
Renault Megane16990 €
Toyota Auris17050 €
Toyota Corolla Hatchback - 201917990 €
Volkswagen Golf VII19996 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Seat

www.seat.com.mk

Импортер за Македонија
КА-ДИС

Тел: 02 / 3076 - 400

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 16:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Seat модели
Arona - 2018 Ateca - 2017
Ibiza - 2018 Leon
Leon Cupra Leon ST
Leon ST Cupra Tarraco - 2019 *

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook