дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Audi > Audi A3 > Краток опис за моделот
Audi A3 Audi A3
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 23156
веќе од 385 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.0
Изглед
5.5
Перформанси
6.5
Возна динамика
5.7
Зад управувачот
5.7
Удобност
6
Простор и практичност
4.5
Квалитет и доверливост
7
Цена/Опрема
4.5
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
7.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Golf во полуксузно пакување

Можеби не се забележува многу по надворешниот изглед, но новата А3-ка е целосно нов автомобил, кој лежи на новата платформа на Volkswagen, како и Golf, Octavia, Leon итн...


Од моторите, сите нудат и повеќе од солидни перформанси, со напомена дека за вистински, полетни забрзувања, препорака се моторите со над 150 КС. Благодарение на турбо полнењето кај сите мотори, одлична е и еластичноста во повисоки степени на пренос.

 
Возните својства се солиден компромис меѓу стабилноста и удобноста, со одлична агилност на шасијата при брзи промени на правецот. Удобноста, иако на солидно ниво, не е како кај конкурентите, што особено се чувствува на нашите патишта. За поспортски расположените тука е S-Line моделот, кој ја подобрува динамиката, но драстично ја влошува удобноста, па препорака е да се избегне. Рафинираноста е одлична, а особено звучната изолација – кабината е тивка и при повисоки брзини. Сепак, забелешка за S-Tronic менувачот со две спојки, кој премногу нервозно ги менува степените на пренос.
 
Простор има доволно на предните седишта, но моделот со три врати има недостаток на простор на задната клупа, и во делот за главата и за колената. Багажникот брои солидни 365 литри и има правилна геометриска форма, додека кабината има доволно места за одлагање ситници. Ергономијата зад управувачот е одлична и сите команди се на дофат на рацете. Одличен е и новиот MMI систем со кој се управува со целосната мултимедија.
 
Цената на А3 е драстично повисока од Golf, на чија платформа и се базира, а разликата се зголемува кога ќе почне да се нарачува од листата на дополнителна опрема. Навистина, внатрешноста е облечена во полуксузни материјали, но Golf и не заостанува многу... Целосната моторизација е штедлива, на ниво на најдобрите модели во класата.
 
Во споредба со главниот конкурент, Mercedes A Class, Audi A3 има многу адути си кои може да се натпреварува. Сепак, BMW Серија 1 постави нови стандарди на динамика и удобност во класата, кои компактот од Инголштад има проблем да ги следи, особено во делот на удобноста во возењето, но и на просторот во внатрешноста.
 
 
 
 
НИВОА НА ОПРЕМА
 
 
 
 
1-во ниво | BASIC
 • ESC, ASR
 • Мануелен клима уред
 • Електромеханичка паркинг кочница
 • Електромеханички серво волан
 • Воздушни перничиња за возач и совозач
 • Предни странични воздушни перничиња
 • Електронска имобилизација (заштита од кражба)
 • Централно заклучување со далечинско
 • XENON светла
 • Подесив волан по висина и длабина
 • Автоматско подесување на висината на светлата
 • Задни светла за магла
 • Електрично подесување на прозорите
 • Електрично подесиви ретровизори во боја на каросерија
 • Тонирани стакла
 • Заден брисач со систем за перење
 • Подесиви наслони за глава напред
 • Декоративни елементи внатре Micrometallic silver
 • Комплет алат и дигалка
 • Патосници од велур
 • Челични тркала 6,5Ј со гуми 205/55 R16
 • Трокрак волан
 • Стандардни завртки на тркалата
 • Поцинкувана каросерија
 • Сет за лепење гуми
 • Мануелно висинско подесување на предните седиште
 • Поделива преклопна задна клупа 2/3 со 1/3
 • Прва помош и триаголник
 • MMI Radio Plus, AUX in приклучок, 8 звучници
 • Сериска опрема Audi A3 Sportback
 • Покриен багажен простор

 

2-ро ниво | SPORT
Содржи се што има Basic,  плус:
 • Board computer
 • Алуминиумски 5-краки тркала 7,5Ј x 17 со гуми 225/45 R17
 • Алуминиумски лајсни на праговите
 • Предни спортски седишта
 • Спортско подвозје
 • Кожен 3-крак мултифункционален волан
 • Седишта со штоф " Rallye "
 • Audi Drive Select
 • Декоративни елементи од алуминиум
 • Декорација внатре Aluminium Mistral

 

3-то ниво | Design
Содржи се што има Sport, плус:
 • Алу. 10-краки "Turbine" тркала 7,5Јx17 со гуми 225/45 R17
 • Прагови на вратите со алуминиумска декорација
 • Дополнителни светла внатре
 • Седишта со штоф " Regatta штоф/вештачка кожа "
 • Декоративи елементи " 3D Optic titanium grey "
 • Хромирани лајсни околу стаклата
 • Board computer 
 • Кожен 3-крак мултифункционален волан
 • Декоративни елементи од алуминиум
 
 
ПРЕДНОСТИ
• Одлични возни својства
• Високо ниво на рафинираност
• Ултра квалитетна внатрешност
• Економични мотори
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку потврдо возење, особено кај S-Line моделот
• S-Tronic менувачот нервозно ги менува брзините
• Висока цена и цена на доплати


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Audi A3  

SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI
Напишан од SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI  пред  околу 71 месеци
SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI
Напишан од SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI  пред  околу 71 месеци
SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI
Напишан од SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI  пред  околу 71 месеци
SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI
Напишан од SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI  пред  околу 71 месеци
SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI
Напишан од SUPER NE PREFERIAM KOLA SO TRI VRATI  пред  околу 71 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A3
 
Audi A3
23156 - 37183
Audi A3 Sedane
 
Audi A3 Sedane
24567 - 39003
Mercedes-Benz A-Class
 
Mercedes-Benz A-Class
25490 - 52760
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум компактни
 
Alfa Romeo Giulietta 201919500 €
Audi A3 Sedane24567 €
Citroën DS421490 €
Lancia Delta20900 €
Mercedes-Benz A-Class25490 €
Mercedes-Benz B-Class24930 €
Volvo V4027200 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Audi

www.audi.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Audi модели
A1 A3
A3 Sedane A4
A4 Avant A5 Coupe
A5 S5 Coupe A5 Sportback
A6 A6 Allroad Quattro
A6 Avant A7 Sportback
A8 Q2
Q3 Q5
Q7 Q8
R8 TT Coupe

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook