дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Škoda > Škoda Rapid > Краток опис за моделот
Škoda Rapid Škoda Rapid
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 12090
веќе од 201 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.9
Изглед
3.5
Перформанси
4.5
Возна динамика
4
Зад управувачот
5
Удобност
4
Простор и практичност
6
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
5.7
Безбедност и сигурност
6.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Исклучително простран и достапен, но и германски тврд

Skoda Rapid е новиот компакт на чешкиот производител од ниската класа. Голем колку Octavia, но со многу помалку луксузни карактеристики, наменет пред се за источните пазари, Rapid влегува директно во клинч со Citroen C Elysee и Peugeot 301


Понудената моторизација е иста како скоро сите модели од компактната класа, со три бензински и еден дизел мотор. Освен основниот бензинец, кој е во најмала рака летаргичен, сите други мотори се опремени со турбо и нудат солидни перформанси, а тоа особено важи за 1.4 TSI моторот со 122 КС.

 
Во возење, Rapid се однесува неутрално и малку се навалува во кривините, иако брзо доаѓа до подуправливост и бегање на предниот дел надвор од кривината. Но, за разлика од конкурентите, чешкиот хечбек е тврд и во најмала рака неудобен, што е особено голем проблем на нашите патишта. Моторите пак се добро придушени и рафинирани, иако при поголеми брзини се слуша малку повеќе звук од ветерот.
 
Во кабината има простор на претек и на предните и на задните седишта, додека багажникот брои огромни 550 литри и има правилна форма. Практичноста е одлична, благодарение на петтата врата (конкуренцијата е во седан изведба и има помал отвор), додека низ кабината има доволно места за одлагање ситници. Прегледноста и напред и назад е солидна, додека ергономијата зад воланот е одлична и лесно се наоѓа идеалната возачка позиција.
 
На прв поглед, цената е исклучително поволна, но опремата е сиромашна, а тоа особено важи за таа за безбедноста. Така, за моделот на нашиот пазар не важат петте ѕвездички од EuroNCAP, бидејќи има само две воздушни перничиња и нема контрола на стабилноста ESP! Од друга страна, сите мотори, освен основниот, се економични, па дури и нема потреба од доплата за купување дизел модел. Skoda поминува одлично на тестирањата за доверливост и нема причина зошто и Rapid не би бил издржлив. Квалитетот во кабината е солиден, со оглед на цената, но е далеку од она што го нудат конкурентите од компактната класа, или пак на пример Octavia.
 
Исклучително простран, со огромен багажник и висока функционалност, сето тоа по многу ниска цена. Rapid не е единствениот автомобил во класата на достапни „седани“ (фактички е хечбек, поради петтата врата), но има доволно адути да биде конкурентен. Моторот има солидни перформанси и е штедлив, тивок и рафиниран, додека квалитетот е мошне солиден со оглед на цената... Сепак, оние што сакаат поудобно возење, нема да бидат задоволни од Rapid, кој вози баш онака германски, на моменти и по малку грубо поминувајќи преку дупките... Нешто што со оглед на нашите патишта, може да биде и одлучувачко во изборот.
ПРЕДНОСТИ
• Исклучително пространа кабина
• Огромен багажник (550 литри)
• Солидни перформанси и ниска потрошувачка (освен основниот бензинец)
• Рафиниран и тивок мотор
• Добра ергономија и поставеност зад воланот
• Ниска цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Тврдо и неудобно возење
• Звук од ветерот при повисоки брзини
• Многу сиромашна опрема за безбедност
• Некои чудни недостатоци во опремата (нема AUX+USB и сл.)


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Škoda Rapid  

С Е Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen
Напишан од СЕ Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen  пред  околу 59 месеци
С Е Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen
Напишан од СЕ Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen  пред  околу 59 месеци
С Е Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen
Напишан од СЕ Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen  пред  околу 59 месеци
С Е Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen
Напишан од СЕ Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen  пред  околу 59 месеци
С Е Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen
Напишан од СЕ Е ЧЕШКО МОТОРОТ Е САМО ОД Volkswagen  пред  околу 59 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Škoda Rapid
 
Škoda Rapid
12090 - 17290
Fiat Tipo Sedan
 
Fiat Tipo Sedan
11900 - 19500
Citroën C-Elysee
 
Citroën C-Elysee
10990 - 14990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мали седани
 
Citroën C-Elysee10990 €
Dacia Logan9550 €
Fiat Tipo Sedan11900 €
Peugeot 30110990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Škoda

www.skoda.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Škoda модели
Citigo Fabia
Fabia Combi Karoq - 2018
Kodiaq - 2018 Octavia
Octavia Combi Octavia RS
Rapid Rapid Spaceback
Scala Superb
Superb Combi

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook