дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Opel > Opel Adam > Краток опис за моделот
Opel Adam Opel Adam
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 12458
веќе од 207 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.3
Изглед
7
Перформанси
2
Возна динамика
3.7
Зад управувачот
4
Удобност
2.5
Простор и практичност
2
Квалитет и доверливост
5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
5.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Недоволно стил и шарм за да ја оправда високата цена

По лансирањето на Mini и Fiat 500, веројатно многу инженери и дизајнери од другите компании се фатија за работа за да направат таков модел. Opel го има новиот Adam, кој, барем на хартија, треба да понуди и повеќе од тие два конкуренти, но...


Моторизацијата ја сочинуваат три атмосферски бензинци, кои треба добро да се притиснат за да има прогрес напред. Најсилниот модел со 100 КС пружа и најмногу забава во возењето, но е прилично жеден за гориво. Всушност, ниту еден од моторите не е особено економичен, барем не како конкурентите во класата, а основниот бензинец не нуди ниту доволно добри перформанси.

Надворешниот, модерен изглед, Opel сакал да го надополни со поспортско возење и навистина, Adam вози агилно и динамично. Сепак, данокот за тоа е исклучително тврдото возење, кое е особено лошо кај моделите со поголеми тркала и пневматици со понизок профил. Слаба е и звучната изолација – недостатокот на шести степен на пренос, значи дека моторите ќе се слушаат на отворен пат, додека со трескав звук се одгласува и подвозјето, особено кога се поминува врз поголемите дупки.
 
Кабината е изведена во квалитетни материјали и изработката е на солидно ниво. Одлична е и ергономијата и возачот нема да има проблем да ја најде идеалната позиција. Сепак, пространоста на задната клупа е очајна, полоша од секој конкурент, дури и оние најмалите. Багажникот брои само 170 литри, што е уште еден минус за практичноста.
 
Погоре споменатите недостатоци не се оправдани ниту со цената, која е меѓу највисоките во класата. Навистина, опремата е богата, но цените навлегуваат во еден, па и во два сегменти нагоре. Ова, заедно со многу слабата понуда на простор и удобност, ги прави главните конкуренти, како Fiat 500 и Citroen DS3 многу пологичен избор, со исто толку, ако не и повеќе стил.
ПРЕДНОСТИ
• Високо ниво на персонализација
• Квалитетни материјали во внатрешноста
• Богата опрема во сите верзии
НЕДОСТАТОЦИ
• Недоволно удобно возење
• Претерано висока цена
• Многу спор основен бензинец
• Тесна задна клупа


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Opel Adam  

OVA E ISKOPIRANO OD NISSAN JUKE
Напишан од OVA E ISKOPIRANO OD NISSAN JUKE  пред  околу 71 месеци
OVA E ISKOPIRANO OD NISSAN JUKE
Напишан од OVA E ISKOPIRANO OD NISSAN JUKE  пред  околу 71 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A1
 
Audi A1
17362 - 23913
MINI Cooper Coupe
 
MINI Cooper Coupe
22900 - 36900
Fiat 500
 
Fiat 500
9950 - 15600
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум мали
 
Alfa Romeo Mi.To15500 €
Audi A117362 €
Citroën DS315690 €
Fiat 5009950 €
Lancia Ypsilon13500 €
MINI Cooper Coupe22900 €
Opel Adam Rocks *15851 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Opel

www.opelauto.com.mk

Импортер за Македонија
Олимпија Моторс

Тел: 02 / 2 600 - 303

Адр:

Работно време: 
сабота: 


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Opel модели
Adam Adam Rocks *
Adam S - 2018 Astra
Astra GTC Astra Sedan
Astra Sports Tourer Cascada
Combo Tour Combo Van
Corsa Corsa OPC - 2018
Corsa Van Crossland X - 2018
Grandland X - 2018 GTC OPC - 2018
Insignia Grand Sport - 2018 Insignia Hachback OPC - 2018
Insignia Hochback OPC - 2018 Insignia Sports Tourer - 2018
Insignia Sports Tourer OPC - 2018 Mokka X
Movano Van Vivaro
Zafira

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook