дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volkswagen > Volkswagen Passat > Краток опис за моделот
Volkswagen Passat Volkswagen Passat
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 29408
веќе од 490 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.5
Изглед
6
Перформанси
7
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
6.3
Удобност
6.5
Простор и практичност
6.5
Квалитет и доверливост
6.5
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Назад на врвот

Претходниот Passat беше преку една деценија стар модел во поглед на платформата и тоа се чувствуваше. Конкуренцијата возеше подобро, а беше и поевтина. Новиот модел не само што ќе се обиде да го смени тоа, но Германците ветуваат и дека ќе ги помести границите во класата, особено во поглед на технологијата.


Моторизацијата е навидум иста како на претходниот модел, но, тоа и не е лошо, бидејќи не беа потребни некои поголеми промени. Сите мотори се опремени со турбо полначи, овозможуваат еластични перформанси уште од најниските вртежи и се едни од најдобрите во бизнисот. Сепак, и покрај тоа што стабилноста е на многу високо ниво, Passat не е баш возачки автомобил, односно, не е забавен како Mondeo и Mazda 6. Но, ниту неговиот претходник не беше таков, иако, тука се видливи подобрувања. Удобноста пак е на солидно ниво, иако, повторно, има поудобни автомобили во класата. Би рекле, добар компромис меѓу возните својства и удобноста. Новиот Passat најголем напредок има доживеано во целосната рафинираност и недостатокот на вибрации од подвозјето и моторите, како и одличната звучна изолација од надворешноста, иако, при повисоки брзини се слуша малку повеќе звук од ветерот.

Внатрешноста е исклучително пространа и покрај намалувањето на надворешните димензии. Седењето е комфорно и за највисоките патници и на предните и на задните седишта. Згора на тоа, багажникот е рекордер во класата, со зафатнина од фантастични 586 литри, повеќе и од повеќето каравани. Кабината има доволно места за одлагање ситници, со одлична големина, додека со спуштањето на задните седишта се добива товарен простор од 1.152 литри. Квалитетот на материјалите е драматично подобрен во однос на претходникот и сега кабината е многу поубаво место за престој, иако, на некои места наидовме на послаба завршна обработка. Згора на се, возачката позиција е исклучително удобна, поставеноста е како кај спортски автомобил, додека сите команди се на дофат на раката. Перфектно.
 
И покрај тоа што често се нуди со акциски намалувања, Passat и натаму е еден од најскапите модели во класата. Одржувањето, со оглед на сложеноста на моторите, исто така може да биде проблем, а особено поради послабиот квалитет на горивата кај нас. Од друга страна, агрегатите се едни од најекономичните во сегментот, иако, не треба слепо да се верува на податоците пропишани од производителот. Така, основниот бензинец со 150 КС се задоволува со 8,6 литри во град, односно 6 литри на отворено, додека дизелот со 120 КС троши 7,4 литри во град и 5 литри на отворен пат.
 
Се чини, исто како и претходникот, Passat е повторно автомобил со одличен спој на позитивни карактеристики, кои би им одговарале на поширок дијапазон на купувачи. Напредокот во поглед на технологијата и дизајнот е особено забележлив, додека високите перформанси од моторите и високото ниво на рафинираност, го прават Passat еден од најдобрите избори за автомобил со кој ќе се поминуваат многу километри. Кога тоа ќе се зачини со квалитетната и пространа внатрешност, како и спојот на стабилноста со удобноста, се добива еден од најдобрите автомобили во класата.
 
 
 
 
НИВО НА ОПРЕМА
 
 
 
1-во ниво | COMFORTLINE
 • Долни лајсни, во боја на каросерија
 • Задни светла во LED изведба, Basic
 • Алу фелни "Sepang" 6.5J x 16, гуми 215/60 R16
 • Облоги на вратите: Пенаст слој и ткаенина
 • Комфорни седишта напред
 • Декоративни уметоци "Kyoto diamonds" на инструмент таблата и вратите
 • Пластични лајсни на праговите на вратите
 • Обложување на седиштата со ткаенина, дезен "Weave"
 • Систем за предупредување од фронтален судар "Front Assist" вкл. Функција за итно сопирање во град
 • Темпомат
 • Борд компјутер плус
 • Резервно тркало, челично 16" со стандардна гума
 • Радио Composition Media (Bluetooth, CD/MP3, читач за SD картички, USB интерфејс iPhone компатибилен, Aux in, 4x20W, 8 звучници)
 • Електрично преклопливи надворешни ретровизори
 • Светла за магла напред
 • Предни светла LED Top, со дневни светла, динамичко осветлување во кривини и систем за миење на светлата
 • Адаптивен темпомат до 210 Km/h, систем за набљудување на просторот пред возилото "Front Assist" и функција за итно сопирање во град 
 
 
 
2-ро ниво | HIGHLINE
Содржи се што има COMFORTLINE, плус:
 • Светла за магла напред
 • Браници во боја на возилото. Отворите за воздух боени црно и со хромирани лајсни
 • Долни лајсни, хромирани
 • Задни светла во LED изведба, High
 • Алу фелни "London" 7J x 17, гуми 215/55 R17 Mobility
 • Облоги на вратите: Пенаст слој и еко кожа
 • Топ-комфорни седишта напред 
 • Декоративни уметоци "Dayton brushed aluminium" на инструмент таблата и вратите
 • Лајсни од не’рѓосувачки челик на праговите на вратите
 • Средниот дел на седиштата од Арт-велур, страничниот дел на седиштата, предниот дел од наслоните за глава и горниот дел на наслонот за раце од кожа Vienna
 • Систем за предупредување од фронтален судар "Front Assist" вкл. Функција за итно сопирање во град (за ACC до 210Km/ч) 
 • Греење на предните седишта
 • Темпомат, адаптивен (ACC) 
 • Потпирање, адаптивно, електронски регулирано (DCC) - само за изведбите преку 150 KW
 • Борд компјутер Премиум колор
 • Предни прскалки за миење на ветробранот со греење - опција само со кожен ентериер или со зимски пакет
 • Резервно тркало, алуминиумско, со стандардна димензија на тркало и гума 
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина
• Ултра голем багажник
• Солидно ниво на удобност
• Високо ниво на рафинираност
• Одлична ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Висока цена
• Звук од ветерот при повисоки брзини
• Не е особено забавен за возење по свиоците


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.




Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volkswagen Passat  

Многу економична кола !!
Напишан од Vw Passat  пред  околу 57 месеци
ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ
Напишан од ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ  пред  околу 58 месеци
ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ
Напишан од ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ  пред  околу 58 месеци
ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ
Напишан од ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ  пред  околу 58 месеци
ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ
Напишан од ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАПОНСКИТЕ ОВА Е ЕФТИНО ЗА ОДЖУВАЊЕ ПОЗДРАВ  пред  околу 58 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


Коментар



Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Renault Talisman
 
Renault Talisman
25000 - 45600
Škoda Superb
 
Škoda Superb
22600 - 38380
Ford Mondeo
 
Ford Mondeo
23100 - 46000
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Семејни седани
 
Citroën C518900 €
Ford Mondeo23100 €
Hyundai i4024800 €
KIA Optima24550 €
Mazda 630980 €
Peugeot 50822280 €
Renault Talisman25000 €
Škoda Superb22600 €
Toyota Camry - 201930190 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Volkswagen

www.vw.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volkswagen модели
Amarok Arteon
Caddy Caddy Combi
Caddy Furgon Caddy Maxi
Carravelle Crafter
e-Up! Golf 8 - 2019 *
Golf 8 GTE - 2018 Golf GTD
Golf GTE Golf GTI
Golf R Golf VII
Multivan Passat
Passat Alltrack Passat Variant
Polo Polo GTI
T-Cross - 2018 Tiguan
Tiguan Allspace Touareg - 2019
Touran Transporter Furgon
Transporter Комби Transporter Патар
Transporter Шасија T-Roc - 2018
Up!





Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook