дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mazda > Mazda CX-5 > Краток опис за моделот
Mazda CX-5 Mazda CX-5
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 23980
веќе од 399 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Наменета за возачот

SUV се купува поради поголемата функционалност, 4х4 погонот и евентуално, можноста за излегување надвор од патот. Но, од Mazda не се сложуваат со се од претходно изнесеното.


Навистина, на асфалтен пат, CX-5 е можеби најдобриот SUV во класата кога е во прашање агилноста и динамичноста. Управувањето е исто така исклучително директно, а менувачите стандардно прецизни. Се ќе беше за петка ако суспензијата не пренесуваше толку многу од патот во внатрешноста, всушност, како и секоја Mazda од новата генерација (2, 3 и 6). Ниту звучната изолација не е на највисоко ниво при повисоки брзини има звук од ветерот и гумите, иако моторите работат без непријатни звуци и вибрации. Кога сме веќе кај нив, сите нудат солидни перформанси, иако најдобар избор е дизелот со 150 КС. Туку, заборавивме да споменеме возење на терен... Со CX-5, заборавете на тоа, освен ако не се работи за малку кал и снег.

Во кабината, високо е нивото на простор и напред и назад, дури и за 4 возрасни патници. Багажникот брои 503 литри и е еден од најголемите во класата, додека во кабината има многу места за одлагање ситници. Зад воланот, возачот лесно ќе ја најде идеалната позиција, додека сите команди се логично распределени и лесни за користење. Единствено, прегледноста не е на највисоко ниво, особено во задниот дел.
 
Новите SkyActiv мотори ветуваат ниска потрошувачка, и иако не е ниска како што предлага производителот, било дали се работи за бензинец или дизел, Mazda CX-5 е еден од најекономичните модели во класата. Високиот квалитет на изработка, како и познатата доверливост на Mazda, ветуваат дека автомобилот нема премногу често да го посетува сервисот, што, реално е и потребно, бидејќи почетната цена е повисока отколку на директните конкуренти. Опремата, сепак, е многу богата уште во основниот модел.
 
Благодарение на извонредните возни својства, CX-5 би го препорачале на оние помладите, оние кои сакаат да почувствуваат малку повеќе од патот и да го забрзаат чукањето на срцето. За сите оние кои бараат удобен фамилијарен превозник, многу од конкурентите ќе понудат подобро искуство. Штета за Mazda, бидејќи CX-5 ја има една од најпространите кабини во класата и има одлична моторизација.
ПРЕДНОСТИ
• Одлични возни својства
• Прецизно управување, прецизни менувачи
• Пространа кабина и голем багажник
• Штедлива моторизација
НЕДОСТАТОЦИ
• Нешто потврда од конкуренцијата
• Звук од ветерот и тркалата при повисоки брзини


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mazda CX-5  

ОВА Е НАСЛЕДНИК НА МАЗДА ТРИБЈУТ
Напишан од ОВА Е НАСЛЕДНИК НА МАЗДА ТРИБЈУТ  пред  околу 63 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 63 месеци
МАЗДА СИ Е МАЗДА
Напишан од МАЗДА СИ Е МАЗДА  пред  околу 64 месеци
Mazda sie mazda
Напишан од Mazda sie mazda  пред  околу 68 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi Q3
 
Audi Q3
31808 - 46414
Jaguar F-Pace - 2018
 
Jaguar F-Pace - 2018
54900 - 118500
Mazda CX-5
 
Mazda CX-5
23980 - 37480
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум SUV компактни
 
Audi Q331808 €
Jaguar F-Pace - 201854900 €
Land Rover Discovery Sport42900 €
Land Rover Range Rover Evoque38000 €
Lexus NX42500 €
Subaru XV26990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
ХИБРИДИ       ПРЕМИУМ - ХИБРИДИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Mazda

www.mazda-mk.mk

Импортер за Македонија
Стар Моторс

Тел: 02 / 3070 - 166

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mazda модели
2 3
3 - 2019 * 3 Sedan
3 Sedan - 2019 6
6 Adventure 4x4 6 Sport Combi - 2017
CX-3 CX-5
CX-9 - 2015 MX-5

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook