дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Lexus > Lexus GS > Краток опис за моделот
Lexus GS Lexus GS
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 53500
веќе од 891 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Најблизу до совршеното

Многу позабележителен однадвор, новиот GS на Lexus влегува во уште пожесток клинч со конкурентите во бизнис класата


Во понудата има само два мотори и тоа 2,5 литарски V6 и хибридниот 450h. Дизел нема, но зошто би имало кога хибридот троши исто како дизел, а со своите 354 КС лесно го потегнува тешкиот GS нанапред. Хибридот е подобар избор од основниот бензинец, кој има солидни перформанси и фантастичен звук, но троши повеќе гориво.

 
Високите перформанси се надополнети и со подобрени возни својства, рамо до рамо со оние на BMW 5, додека удобноста е и натаму на многу високо ниво, благодарение на адаптивната суспензија. Она што е главна карактеристика на новиот GS е рафинираноста и звучната изолација – кабината е најтивка во класата, а тоа е особено изразено кај хибридниот модел. Рафинираноста се забележува и во изработката во внатрешноста, кај сите копчиња, команди...
 
Пространоста е драстично подобрена во однос на претходникот, но на задната клупа GS и натаму е најтесен во класата... Не е тесен, но конкурентите нудат повеќе простор. Практичноста е мошне солидна, додека сега и хибридот има солиден багажник. Седењето зад воланот е перфектно и сите команди паѓаат природно на рацете, но треба малку подолго време за навикнување на мултимедијалниот систем со управувач како маус. Ентериерот го карактеризира исклучително високо ниво на завршна обработка, додека материјалите се грижливо избрани и од највисок квалитет.
 
Потрошувачката кај хибридот е одлична – со нормално возење низ град, може да се извлечат 7,5 литри, а со избирање на модот Eco и со лесна нога на педалата за гас, потрошувачката може да падне и под импресивни 7 литри! Во најголемите градски гужви, GS може да вози и само на струја до 3 km и да помине со многу малку гориво, за разлика од конвенционалните конкуренти.
 
Доволно беше да пробаме и еден Lexus за да се урнат сите предрасуди кои ги имавме кон овој луксузен јапонски бренд. GS 450h е фантастичен автомобил, достоен конкурент на секој автомобил од средно високата класа, а во повеќето сегменти и подобар од светото германско тројство.
ПРЕДНОСТИ
• Најдобри во класата рафинираност и звучна изолација
• Динамично, а воедно и удобно возење, благодарение на адаптивната суспензија
• Супер квалитетен ентериер
• Одлично забрзување и ниска потрошувачка кај хибридот
• Исклучително богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку потесен на задната клупа од конкурентите
• Мултимедијалниот систем со управувачот како маус, бара долго време за навикнувањe


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Lexus GS  

ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС
Напишан од ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС  пред  околу 51 месеци
ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС
Напишан од ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС  пред  околу 51 месеци
ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС
Напишан од ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС  пред  околу 51 месеци
ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС
Напишан од ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС  пред  околу 51 месеци
ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС
Напишан од ЈАПОНСКИ МЕРЦЕДЕС  пред  околу 51 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Mercedes-Benz E-Class
 
Mercedes-Benz E-Class
49980 - 148990
Lexus GS
 
Lexus GS
53500 - 76500
Audi A6
 
Audi A6
52398 - 68808
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Лимузини
 
Audi A652398 €
BMW Серија 5 Gran Turisimo62300 €
Mercedes-Benz E-Class49980 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Lexus

www.lexus.eu

Импортер за Македонија
Тојота Авто Центар

Тел: 02 / 3088 - 800

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00 (сервис до 16:00)
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Lexus модели
ES - 2019 GS
IS LC - 2017
LS NX
RC RX - 2016
UX

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook