дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mercedes-Benz > Mercedes-Benz GLS > Краток опис за моделот
Mercedes-Benz GLS Mercedes-Benz GLS
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 94860
веќе од 1581 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Mercedes GLS: Конкуренцијата нуди подеднакви квалитети за многу помалку пари

GLS е најголемиот SUV во понудата на Mercedes, но истиот е остаток од време кога вакви модели беа ретки на пазарот. Денес, скоро секој луксузен конкурент има голем SUV со 7 седишта, базиран на понова, помодерна платформа.


Според името, најголемиот SUV на Mercedes треба да е SUV изведба на S Class, но за да го постигне тоа, ќе и требаат многу квалитети, кои за жал не ги поседува. Па, ако не е S Class во теренско пакување, тогаш што е овој титан на четири тркала?
 
Внатрешноста има многу простор, во сите правци
GLS е огромен автомобил по димензии и за среќа, сето тоа се пренесува и во внатрешноста. Тука има кралски комфор на предните и задните седишта, а и третата клупа е една од најпространите од сите SUV модели со 7 седишта. Тука, патниците ќе се чувствуваат буквално како да се во автобус.
 
Багажникот пак има 680 литри со спуштена трета клупа, што е и повеќе од доволно за една фамилија, но задната клупа се спушта само во сооднос 60:40, што е знак за застареноста на овој модел, кој скоро цела деценија е на пазарот. Во поглед на флексибилноста и функционалноста, помодерните конкуренти како Audi Q7 и Volvo XC90 се подобри. Како и да е, задната клупа се лизга напред/назад, а има и наслони кои се спуштаат за максимален комфор на подолги патувања. Воедно, низ кабината има многу места за одлагање ситници – тука патниците нема да имаат забелешки.
 
Возачката позиција е супер комфорна, но квалитетот на ентериерот не остава најдобар впечаток
Внатрешниот дизајн на GLS има дизајн кој Mercedes го користеше во своите модели пред 6-7 години – не новиот од S Class. Поради ова, тој не изгледа толку луксузно како што изгледа оној во S или E Class, особено во долниот дел на кабината, која е изработена со помалку квалитетни материјали. Audi Q7 и Volvo XC90 делуваат посвежно и поквалитетно внатре, а чинат и помалку пари.
 
На возачката позиција пак нема забелешки – супер комфорна е и овозможува удобно сместување и на подолги патувања, а и командите се читливи и лесни за користење. Воедно, прегледноста е одлична во сите правци, а достапна е и камера со 360 степени визија наоколу. Како и да е, застарениот мултимедијален систем не е лесен за користење и бара премногу оттргнување на внимание од патот. Секој конкурент е подобар тука.
 
Исклучително удобен, но не го брзајте во кривините
Mercedes GLS е очигледно остаток од едно друго време, во кое „теренците“ не беа особено добри за возење на асфалт. GLS се однесува безбедно и држи контакт со подлогата, но не го брзајте во кривините – се навалува премногу и границите на пролизгување се прилично близу. Ако сакате брзо возење, подобро ќе поминете со скоро секој конкурент со 7 седишта.
 
Од друга страна, удобноста е на исклучително високо ниво. Секој модел е опремен со воздушна суспензија, благодарение на која овој модел буквално лебди над патот. Оваа суспензија има и пет модови на работа, од кои Sport ја прави непотребно тврда и ние би го избегнале. Рафинираноста на целата механика е исто така на високо ниво, но не очекувајте да биде на нивото на S Class.
 
Од двата достапни мотори, нашиот избор паѓа на V6 дизелот, од едноставна причина што бензинецот троши премногу гориво. Како и да е, споредено со помодерните конкуренти и дизелот не е особено штедлив: троши преку 14 литри во град и околу 10 на отворено.
 
Превисока цена со оглед на тоа што нуди
Во времето кога беше лансиран, GLS беше реткост – голем луксузен SUV со седум седишта. Сепак, во меѓувреме конкуренцијата лансираше свои SUV автомобили со толку седишта, кои се за само некој сантиметар помали, но многу поважно, драматично поевтини. Воедно, GLS не е подобар од нив во скоро ниту една категорија, а полош во многу од нив, како динамиката во возењето, квалитетот на ентериерот и особено потрошувачката и емисијата на штетни гасови.
 
Во изолација, GLS е добар луксузен SUV, кој е особено успешен во делот на комфорот и удобноста, но конкуренцијата е едноставно помодерна и поевтина. Препорачуваме да купите Audi Q7, Volvo XC90 или Range Rover и да заштедите некој денар. Или пак почекајте додека Mercedes не го лансира наследникот.
ПРЕДНОСТИ
• Исклучително пространа кабина
• Комфорен трет ред
• Голем багажник од 680 литри
• Исклучително удобно возење
• Исклучително удобно возењеРафинирана механика
НЕДОСТАТОЦИ
• Ентериерот не остава особено добар впечаток
• Динамиката во возењето е послаба од конкурентите
• Многу висока потрошувачка
• Превисока цена – конкуренцијата нуди повеќе за помалку


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mercedes-Benz GLS  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Land Rover Range Rover Velar
 
Land Rover Range Rover Velar
74500 - 113500
BMW X5
 
BMW X5
64000 - 105000
Porsche Cayenne
 
Porsche Cayenne
76969 - 112891
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Луксузен SUV
 
Audi Q780098 €
Audi Q891094 €
BMW X564000 €
Land Rover Range Rover Velar74500 €
Porsche Cayenne76969 €
Volvo XC9090000 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Mercedes-Benz

www.mercedes-benz.mk

Импортер за Македонија
МакАутоСтар

Тел: 02 / 2 580 - 000

Адр: ул. Индустриска 2

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mercedes-Benz модели
A-Class B-Class
C-Class C-Class Cabriolet
C-Class Coupe C-Class Estate
CLA CLA Shooting Brake
CLS CLS Shooting Brake
E-Class E-Class Cabriolet
E-Class Coupe E-Class Estate
G-Class GLA
GLA AMG GLC AMG
GLC Coupe GLC Coupé AMG
GLC SUV GLE AMG
GLE Coupe GLE Coupé AMG
GLE SUV GLS
GT AMG S-Class
S-Class Cabriolet S-Class Coupe
S-Class Sedan AMG SL
SLC SLS AMG
V-Class

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook