дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Hyundai > Hyundai Elantra > Краток опис за моделот
Hyundai Elantra Hyundai Elantra
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 14890
веќе од 248 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.2
Изглед
4.5
Перформанси
6
Возна динамика
4
Зад управувачот
4.3
Удобност
5.5
Простор и практичност
5.5
Квалитет и доверливост
5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Корејски седан со јапонски квалитети

Корејскиот производител стигна до третото место по произведени автомобили во светот, факт кој доволно кажува за понудата на производителот... Најновиот глобален модел, Elantra, кој ќе се нуди на скоро сите светски пазари, се чини е врвот на понудата на Hyundai кога е во прашање односот вложено-добиено.


Со флудиниот дизајн однадвор и модерните линии однатре, Elantra истапува кога е стилот во прашање во однос на сите свои претходници. Сепак, понудата на мотори за сочинува само 1,6 литарскиот бензинец со 132 КС, кој е доволно полетен (10,7 сек. до стотка и 200 km/h max) и еластичен како за атмосферски бензинец и во тој поглед е еден од најдобрите во класата, но се повисоката цена на горивата наложува понуда и на дизел мотор, кој во Elantra го нема, а нема ниту планови да биде вграден.

Во возење, Elantra е смирен, рафиниран и удобен автомобил, токму како што се очекува од еден седан од компактната класа. На сметка на тоа страда динамичноста, но стабилноста на повисоки брзини е солидна и генерално корејскиот седан се однесува добро на патот. Сепак, управувањето и натаму не е доволно директно, а и менувачите имаат подолги одови... Звучната изолација е солидна, а моторот работи скоро без вибрации.

Внатре, пространоста е најдобра во класата и на предната и на задната клупа. Всушност, можат да бидат засрамени и многу модели од средната класа, а Elantra нуди и одличен багажник од 485 литри кој е над просекот во класата. Возачката позиција е исто така солидна и лесно се наоѓа идеалната поставеност зад воланот, но командите на средната конзола бараат време за навикнување. Внатрешноста има солиден број на места за одлагање ситници.

Опремата е богата уште во основниот модел и вклучува клима, радио со CD+MP3+USB+iPod, целосна електрика (стакла само напред), централна брава со далечинско и аларм, светла за магла итн. но затоа безбедносната опрема вклучува само 2 воздушни перничиња, покрај ABS+EBD+ESP+TCS.

Цената е меѓу најниските во класата, иако не може да конкурира на Chevrolet Cruze. Потрошувачката на бензинецот реално изнесува 7,9 литри во просек (6,4 фабрички), односно 10 литри во град и 6,2 литри на отворено. Според последните истражувања за квалитет и доверливост, Hyundai е во самиот врв, а и гаранцијата од 5 години ветува дека одржувањето нема да создава главоболки.

Кога ќе ги собереме сите работи, во начинот на кој вози, Elantra најмногу потсетува на Toyota Corolla. Во прв ред се ставени удобноста, пространоста и ниската цена, што е и она што најмногу го бараат фамилиите. Само уште да имаше дизел мотор во понудата...

 

НИВО НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | STYLE

 • 6 степенски мануелен менувач
 • кодиранклуч
 • подесивифарови
 • тониранистакла
 • деллива задна клупа
 • воздушни перници х4
 • воздушни завеси
 • електрика на сите стакла
 • електрика и греење на ретровизори со трепкачи
 • Темпомат
 • резервна гума со алуминиумскa фелнa
 • серво управувач со висинско и длабинско подесување
 • кожен волан и кожена рачка за менувач
 • автоматски климауред
 • CDMP3+USB+iPod приклучок
 • команди на волан за радио
 • BLUETOOTH
 • возачко седиште подесиво по висина
 • патен компјутер
 • сензори за дожд
 • 205/55R16гуми
 • 5''екран+ задна паркинг камера
 • централна брава
 • далечинско отклучување
 • Аларм
 • потпирачна рака
 • АВЅ+EBD+TCS+ЕЅР
 • Хромирани надворешни кваки
 • светла за магла
 • LED дневни светла
 • Паркинг сензор(позади)
 • 16’’ алуминиумски фелни
ПРЕДНОСТИ
• Пространа внатрешност, голем багажник (485 литри)
• Удобно и рафинирано возење
• Солидни перформанси од 1,6 моторот
• Богата опрема
• Ниска цена и висока гаранција
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку послаба динамика
• Непрецизно управување и непрецизни менувачи
• Поставеност на команди на средната конзола
• Само 2 воздушни перничиња во основното ниво


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Hyundai Elantra  

ИСКОПИРАНИ ЗАДНИ ШТОПОВИ ОД МАЗДА
Напишан од ИСКОПИРАНИ ЗАДНИ ШТОПОВИ ОД МАЗДА  пред  околу 62 месеци
ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА
Напишан од ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА  пред  околу 65 месеци
ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА
Напишан од ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА  пред  околу 65 месеци
ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА
Напишан од ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА  пред  околу 65 месеци
ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА
Напишан од ЗАДНИТЕ ШТОПОВИ СЕ ИСКОПИРАНИ ОД НОВАТА МАЗДА  пред  околу 65 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Škoda Octavia
 
Škoda Octavia
15870 - 29240
Mazda 3 Sedan
 
Mazda 3 Sedan
16980 - 29480
Opel Astra Sedan
 
Opel Astra Sedan
16212 - 19028
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компактни седани
 
Honda Civic Sedan - 201727990 €
Mazda 3 Sedan16980 €
Opel Astra Sedan16212 €
Škoda Octavia15870 €
Toyota Corolla Sedan - 201916990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Hyundai

www.hyundai.com.mk

Импортер за Македонија
Кореа Ауто Трејд

Тел: 02 / 3095 - 525

Адр: ул. Скупи 3а

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Hyundai модели
Elantra Grand Santa Fe
i10 i20 - 2018
i30 - 2018 i30 N - 2018
i30 Tourer - 2018 i40
i40 Estate Ioniq
ix20 Kona - 2018
Santa Fe - 2018 Tucson
Tuscon - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook