дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > BMW > BMW Серија 3 > Краток опис за моделот
BMW Серија 3 BMW Серија 3
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 31170
веќе од 519 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.3
Изглед
6
Перформанси
6
Возна динамика
8.3
Зад управувачот
6.3
Удобност
6.5
Простор и практичност
6
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Возачот на прво место

Не треба да се биде многу голем познавач за да се знае дека за вистинско возачко уживање во средната класа, секогаш се избира BMW 3 Series. Така е и во новата генерација, но, за разлика од порано, сега ни патниците нема да се жалат.


Секако, не треба да се очекува удобност како кај Mercedes C Class. Подвозјето не е тврдо, но, би рекле, малку поцврсто отколку што треба, пренесувајќи повеќе од доволно вибрации од подлогата. Не пречи, но знае да биде проблем на нашите патишта. Рафинираноста кај дизел моторите е веројатно најслабата страна – добро се одгласуваат и работат со многу вибрации. Бензинците се потивки и порафинирани.

Возачот, нема да има на што да се пожали, настрана малку непрецизните мануелни менувачи (автоматските се извонредни). Сите мотори нудат одлични перформанси, додека шасијата овозможува исклучително динамично поминување низ свиоците, со избалансираност која не може да ја понуди ниту еден друг конкурент.
 
Во внатрешноста, отстранета е најголемата болка на претходникот, просторот на задната клупа, па така, во новиот модел, 4 возрасни патници ќе се возат без проблем. Багажникот порасна на 480 литри, што е респектабилно. Возачот пак го пречекува помалку спортска атмосфера од навикнатото досега, но и натаму со одлично распоредени команди и iDrive систем за управување, кој е чекор пред конкуренцијата.
 
Цената на BMW 3 Series е рамо до рамо со конкурентите, но доплатите се многу скапи. Сите мотори ги карактеризира исклучително ниска потрошувачка, иако, далеку од она што го ветуваат од Минхен – фабричките бројки се едноставно несериозни. Во поглед на квалитетот, кабината е при самиот врв во средната класа, но, на тестирањата за доверливост, BMW е во долниот дел на табелата, често поради механички проблеми.
 
Настрана малку потврдото возење, BMW 3 Series е исклучително забавен автомобил за возење. Всушност, пространата кабина и големиот багажник, го прават и одличен крстосувач за подолги патувања, а квалитетот на кабината ги надмина двата најблиски конкуренти од Минхен. Најдобар во класата? Па, заедно со Lexus IS, многу веројатно.
 
ПРЕДНОСТИ
• Извонредна динамика во возењето
• Полетна и штедлива моторизација
• Одлични автоматски менувачи
• Пространа кабина
• Квалитет на материјалите во внатрешноста
НЕДОСТАТОЦИ
• Нерафинирани дизел мотори
• Нешто потврдо возење во однос на конкурентите
• Многу скапи доплати


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за BMW Серија 3  

Bucava pri pogolemi brzini od 120km/h im e najgolema mana! I gumi smeniv, i na razni patista testirav...ne vredi. Kolku za sporedba, prethodno vozev Passat od 2006-ta...ubedlivo potivok i pokomforen.
Напишан од F30  пред  околу 66 месеци
Bucava pri pogolemi brzini od 120km/h im e najgolema mana! I gumi smeniv, i na razni patista testirav...ne vredi. Kolku za sporedba, prethodno vozev Passat od 2006-ta...ubedlivo potivok i pokomforen.
Напишан од F30  пред  околу 66 месеци
idi na stranata na bmw, ke si najdes :P
Напишан од ...  пред  околу 86 месеци
a cenovnik za ova po moznost?
Напишан од Damjan  пред  околу 95 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
BMW Серија 3
 
BMW Серија 3
31170 - 53160
Audi A4
 
Audi A4
31660 - 57921
Audi A5 Sportback
 
Audi A5 Sportback
38777 - 71417
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум седани
 
Alfa Romeo Giulia 201938800 €
Audi A431660 €
Audi A5 Sportback38777 €
Citroën DS529900 €
Lexus IS 38500 €
Mercedes-Benz C-Class33990 €
Peugeot 508 - 201933620 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

BMW

www.bmw.com.mk

Импортер за Македонија
Маккар

Тел: 02 / 3096 - 600

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  09:00 - 19:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други BMW модели
M3 Sedan M4
M4 Convertible * M5 Sedan
M6 Cabrio M6 Coupe
M6 Gran Coupe X1
X2 X2 M
X3 X3 M
X4 X4 M
X5 X5 M
X6 Z4 Roadster
Серија 1 Серија 2 Convertible
Серија 2 Coupe Серија 3
Серија 3 - 2018 * Серија 3 Gran Turismo
Серија 3 Touring Серија 4 Coupe
Серија 4 Gran Coupe Серија 5
Серија 5 Gran Turisimo Серија 5 Touring
Серија 6 Cabrio Серија 6 Gran Coupe
Серија 7 - 2019

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook