дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Škoda > Škoda Citigo > Краток опис за моделот
Škoda Citigo Škoda Citigo
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 9150
веќе од 152 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.3
Изглед
3.5
Перформанси
1
Возна динамика
4.3
Зад управувачот
4.7
Удобност
3
Простор и практичност
4
Квалитет и доверливост
5.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
5.7
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Најдостапниот од одличното трио

Кога велиме одлично трио, мислиме на тројката на концернот VW, и тоа Volkswagen Up, Mii на Seat и Citigo на Skoda. Браќата се исти под кожата, слични однадвор, но и тоа како различни кога е во прашање цената.


Моторизацијата ја сочинуваат два бензинци, односно, истиот 1,0 литарски со три цилиндари и две изведби, од 60 и 75 КС. И двата се доволни за во градски услови, но имаат потешкотии со перформансите при повисоки брзини и бараат високи вртежи за да ги испорачаат. Нормално, доколку патувате барем малку повеќе надвор од градот, изборот треба да падне на посилната изведба. 

 
Во возење, тројката Up, Mii и Citigo се најрафинираните градски автомобили, а тоа особено важи за моторите, кои работат со помалку вибрации не толку карактеристичен звук, како конкуренцијата со три цилиндари. Единствено, кабината е малку побучна при повисоки брзини, но прифатливо во рамките на класата. Динамиката во возењето е солидна и автомобилите се држат добро на патот, а добра е удобноста. Во превод, постигнат е одличен компромис.
 
Внатрешноста е најпространа во класата на супер малечки, а и багажникот брои солидни 251 литри. Практичноста ја намалува високиот праг на товарење, но од друга страна, задната клупа се лизга напред назад. Зад управувачот лесно е да се најде идеалната позиција, додека командите се логично распоредени и лесни за користење. 
 
Онаму каде најмногу се разликуваат трите малечки е опремата. Citigo е исклучително сиромашно опремен во основните модели, но затоа има најниска цена од тројката. Доколку се израмни опремата, чешкиот малечок и натаму е најевтин, а тоа особено важи доколку се спореди со скапиот Up. Двете изведби на бензинецот ги карактеризира ниска потрошувачка и тоа во просек околу 5,5 литри, односно во град околу 6,5 литри. Затоа, во понудата и нема дизел мотор – не е потребен!
 
Во поглед на квалитетот, сите три автомобили ја делат истата механика, па доверливоста треба да биде иста. Сепак, внатрешноста на Up е најлуксузна, односно е облечена во по скапи материјали, кои делумно ја оправдуваат повисоката цена. Безбедноста е иста кај сите модели и сите имаат пет ѕвездички на краш тестот на EuroNCAP.
 
Кој автомобил од триото и да се избере, нема да се погреши – ова се најдобрите малечки автомобили во моментов. Сепак, Citigo е ценовно најдостапен и доколку не пречи Skoda логото на предната маска, не гледаме вистинска причина зошто да се плати повеќе за VW Up.
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина и багажник
• Добар компромис меѓу динамиката и удобноста
• Солидна рафинираност
• Цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Спор основен мотор
• Сиромашна опрема
• Бучава при повисоки брзини


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Škoda Citigo  

ova e iskopirano od suzuki japonsko vozilo neznam tocno koe ke proveram i ke vi kazam pozdrav
Напишан од analiziram raboti  пред  околу 92 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Up!
 
Volkswagen Up!
11062 - 13669
Toyota Aygo
 
Toyota Aygo
9990 - 93900
Mitsubishi Space Star
 
Mitsubishi Space Star
8690 - 10990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мини автомобили
 
Citroën C110490 €
Fiat Panda9690 €
Fiat Panda 4x412900 €
Mitsubishi Space Star8690 €
Renault Twingo - 20189900 €
Toyota Aygo9990 €
Volkswagen Up! 11062 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Škoda

www.skoda.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Škoda модели
Citigo Fabia
Fabia Combi Karoq - 2018
Kodiaq - 2018 Octavia
Octavia Combi Octavia RS
Rapid Rapid Spaceback
Scala Superb
Superb Combi

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook