дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volkswagen > Volkswagen Golf VII > Краток опис за моделот
Volkswagen Golf VII Volkswagen Golf VII
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 19996
веќе од 333 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.0
Изглед
5
Перформанси
5
Возна динамика
5.7
Зад управувачот
6
Удобност
6.5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Повторно еволуција и повторно при врвот на класата

Малку помодерен, со поостар дизајн, новиот Golf повторно препознатливо настапува во најпопуларната класа во Европа.


Опремен со богата моторизација, составена од турбо бензински и турбо дизел, Golf 7 нуди солидни перформанси уште во основните модели, се чини како ниту еден друг модел од класата. Сепак, динамиката и агилноста и натаму се зад најдобрите, а истото важи и за управувањето кое не е доволно прецизно. Затоа пак удобноста е одлична, а кабината многу тивка и ослободена од скоро сите вибрации.
 
Кабината е една од најпространите во класата, било дали се работи за предните или задните седишта, додека багажникот сега брои солидни 380 литри. Солидна е и функционалноста – во со спуштањето на задните седишта се добива скоро рамен под, а кабината има доволно места за одлагање ситници.
 
Зад воланот, лесно се наоѓа идеалната позиција, додека командите природно паѓаат на десната рака. Средната конзола сега е и благо свртена кон возачот, што дополнително дава чувство дека сите команди се направени околу возачот. Промени во внатрешноста, во поглед на квалитетот на вградените материјали и не беа многу потребни, но доработени се некои детали, за Golf и натаму да остане пред конкурентите кога е во прашање квалитетот на ентериерот. Изработката е исто така одлична и се е грижливо и германски прецизно склопено.
 
Потрошувачката кај сите мотори е меѓу најниските во класата, иако фабричките бројки реално се тешко достижни. Моделот кој можевме да го пробаме, со 2.0 TDI мотор со 150 КС, троши околу 6 литри во град, односно 4,5 литри на отворено.
 
Ова и беше очекувано – Golf е повторно сигурниот избор. Удобен, рафиниран, простран и економичен – ова се доволно адути за повторно да биде при врвот на класата. Сепак, и покрај намалувањето на масата и новата платформа, агилноста и динамичноста заостануваат зад најдобрите во класата. Но, како целосен пакет, ретко кој може да го победи во класата – Golf уште еднаш потврдува зошто е толку омилен кај народот.
 
 
 
НИВОA НА ОПРЕМА
 

 

1-во ниво | TRENDLINE 

 • 5 врати со електрично задвижувани предни и задни стакла
 • PH2 Автоматски двозонски клима уред
 • Радио Composition Color (6.5 инчен колор екран чувствителен на допир, FM радио, читач за SD картичка, Aux in влез, 4 звучници напред)
 • Пакет за поврзување (Bluetooth и USB)
 • Кожен волан
 • Централен потпирач за раце напред, надолжно и висински подесив, со оддел за ситници и отвори за вентилација кон задните седишта
 • Предни светла за магла со статичко осветлување во свиоци
 • Колор пакет (рачките на вратите и куќиштата на надворешните ретровизори во боја на каросеријата)
 • Пакет Звук плус (4 звучници назад)
 • Мултифункционален кожен волан
 • Систем за предупредување од фронтален судар, систем за итно сопирање во град и систем за детектирање на пешаци
 • Адаптивен темпомат со дејство до 210 Km/h, систем за предупредување од фронтален судар, систем за итно сопирање во град и систем за детектирање на пешаци
 • Rадио Composition Media (8.0 инчен екран во боја чувствителен на допир, Bluetooth, CD/MP3, Читач за SD картички, 8 звучници
 • Пакет Light & Sight со сензори за светло и дожд, автоматско активирање на предните светла и финкција Coming home/Leaving home
 • Паркинг сензори напред и назад со графичко и звучно предупредување за препреки
 • Челични тркала 6 J x 15 со украсни поклопци, пневматици 195/65 R15
 • Браници во боја на каросеријата 
 • Решетка на ладилникот во црна боја, со хромирани ласни на перките**
 • Халогени фарови со трепкачи и светла за дневно возење во LED изведба под непрофилирано стакло****
 • Задни светла во LED изведба****
 • Без ознаки за мотор на поклопецот од багажникот**
 • Преслекување на седиштата во штоф, "Basket"
 • Стандардни предни седишта
 • Возачко седиште подесиво по висина
 • 3 крак волан 
 • Декоративни елементи "Spotpoint" на инструмент таблата и вратите/"Polar Night Black" на централната конзола 
 • Наслонот на задната клупа асиметрично поделив и преклопли
 • Сервоуправувач, електромеханички, со дејство зависно од брзинат

 

 

2-ро ниво | COMFORTLINE

Содржи се што има TRENDLINE, плус:

 

 • Централен потпирач за раце напред, надолжно и висински подесив, со оддел за ситници и отвори за вентилација кон задните седишта
 • Колор пакет (рачките на вратите и куќиштата на надворешните ретровизори во боја на каросеријата) ****
 • Алу фелни "Lyon" 6.5 J x 15, пневматици 195/65 R15
 • Браници во боја на каросеријата со хром декорација на решетката за возух *
 • Решетка на ладилникот во црна боја, со хромирани ласни на перките
 • Халогени фарови со трепкачи и светла за дневно возење во LED изведба под непрофилирано стакло
 • Куќиштата на надворешните ретровизори и рачките на вратите во боја на каросеријата
 • Без ознаки за мотор на поклопецот од багажникот 
 • Преслекување на седиштата во штоф, "Zoom"
 • Комфорни предни седишта
 • Лумбарна поддршка напред
 • Возачко и совозачко седиште подесиви по висина
 • Централен наслон за рака со оддел за ситници, 2 отвори за вентилација, 2 држачи за чаши назад
 • Декоративни елементи "New Brushed Dark Metal" на инструмент таблата и вратите/"Polar Night Black" на централната конзола
 • Темпомат 
 • 2 светла за читање напред со хром декорација, 2 светла за читање назад
 • 12-V приклучок во багажникот
 • Централен потпирач за раце напред, надолжно и висински подесив, со оддел за ситници и отвори за вентилација кон задните седишта

 

 

3-то ниво | HIGHLINE

Содржи се што има COMFORTLINE, плус:

 • Светла за магла напред со статичко осветлување во свиоци
 • Колор пакет (рачките на вратите и куќиштата на надворешните ретровизори во боја на каросеријата ****
 • Браници во боја на каросеријата со хром декорација на решетката за возух
 • Алу фелни "Hita" 6.5 J x 16, пневматици 205/55 R16
 • Без ознаки за мотор на поклопецот од багажникот
 • Решетка на ладилникот во црна боја, со хромирани ласни на перките
 • Браници во боја на каросеријата со хром декорација на решетката за возу
 • Преслекување на седиштата во Арт велур/Штоф (Средиштето во Арт велур)
 • Спортски предни седишта
 • Декоративни елементи "Linearus" на инструмент таблата и вратите/"Piano Black" на централната конзола
 • 2 LED светла за читање напред со хром декорација, 2 LED светла за читање назад
 • Предни светла за магла со статичко осветлување во свиоци

 

 

 

4-то ниво | GTD

Содржи се што има HIGHLINE, плус:

 • Алу фелни 7,5Јх18 "Sevilla" со пневматици 225/40 R18
 • Предни светла во LED изведба со LED дневни светла и динамичко осветлување во свиоци
 • Колор пакет (рачките на вратите и куќиштата на надворешните ретровизори во боја на каросеријата
 • Светла за магла напред во LED изведба
 • Алу фелни "Curitiba" 7.5 J x 17, пневматици 225/45 R17
 • Спортски браници во боја на каросеријата со саќеста решетката за возух
 • Решетка на ладилникот со саќеста структура во црна боја, со сребрена/хромирана лајсна и ознака GTD
 • Преслекување на седиштата во штоф "Race", страниците на седштата во Арт-велур, R лого на наслоните
 • Топ спортски предни седишта
 • Спортски мултифункционален кожен волан (3 крак со алу изглед GTD/GTI/GTE/R, за DSG со типтроник) 
 • Декоративни елементи "Honeycombed black" на инструмент таблата и вратите/"Piano Black" на централната конзола 
 • Автоматско активирање на предните светла со одделно светло за дневно возење, "Leaving Home" и мануелна "Coming Home" функци
 • Мултифункционален дисплеј "Premium"
 • Сензор за дожд
 • Систем за пристап и стартување без клуч Keyless Access со функција Safelock
 • Навигациона функција Discover Media за радио Composition Media, со мапи за западна Европа на SD картичка
 • Фуннкции App Connect (Google Android Auto, Apple Car Play, Mirrorlink) и Volkswagen Media Control
 • Активен инфо дисплеј
 • Камера назад Rear View
 • Зимски пакет со греење на предните седишта, автоматско загревање на прскалките на ветробранот и систем за миење на предните светла
 • Потпирање, адаптивно, електронски регулирано
 • Задните стакла 65 % затемнети

 

 

 

5-то ниво | GTI

Содржи се што има GTD, плус:

 • Алу фелни 7,5Јх18 "Milton Keynes" со пневматици 225/40 R18 
 • Предни светла во LED изведба со LED дневни светла и динамичко осветлување во свиоци
 • Светла за магла напред во LED изведба
 • Систем за пристап и стартување без клуч Keyless Access со функција Safelock
 • Навигациона функција Discover Media за радио Composition Media, со мапи за западна Европа на SD картичка
 • Фуннкции App Connect (Google Android Auto, Apple Car Play, Mirrorlink) и Volkswagen Media Control
 • Активен инфо дисплеј
 • Камера назад Rear View
 • Зимски пакет со греење на предните седишта, автоматско загревање на прскалките на ветробранот и систем за миење на предните светла
 • Потпирање, адаптивно, електронски регулирано
 • Задните стакла 65 % затемнети

 

 

 

6-то ниво | R

Содржи се што има GTI, плус

 • Алу фелни 8Јх19 "Pretoria" Сиви металик, со пневматици 235/35 R19
 • Систем за пристап и стартување без клуч Keyless Access
 • Систем за пристап и стартување без клуч Keyless Access со функција Safelock
 • Навигациона функција Discover Media за радио Composition Media, со мапи за западна Европа на SD картичка
 • Фуннкции App Connect (Google Android Auto, Apple Car Play, Mirrorlink) и Volkswagen Media Control
 • Активен инфо дисплеј
 • Камера назад Rear View
 • Зимски пакет со греење на предните седишта, автоматско загревање на прскалките на ветробранот и систем за миење на предните светла
 • Потпирање, адаптивно, електронски регулирано
 • Задните стакла 65 % затемнети
 • Автоматски двозонски клима уред
 • Решетка на ладилникот боена црно со ознака R 
 • Браници во тркачка изведба и проширувања на праговите во боја на каросеријата, R
 • Куќишта на ретровизорите мат хром, основата на ретровизорите боена црно, рачките во боја на каросерија
 • Предни светла во LED изведба со LED дневни светла и динамичко осветлување во свиоци 
 • Задни светла во LED изведба со динамички покажувачи на насока, темно-црвени
 • Преслекување на седиштата во штоф "Race", страниците на седштата во Арт-велур, R лого на наслоните
 • Декоративни елементи "Carbon touch" на инструмент таблата и вратите/"Piano Black" на централната конзола
 • Автоматско регулирање на досегот на светлата со динамичко осветлување во кривини
ПРЕДНОСТИ
• Рафинирано возење
• Висока удобност
• Пространа кабина
• Квалитетна внатрешност
НЕДОСТАТОЦИ
• Не е агилен и динамичен (читај забавен) како најдобрите во класата
• Висока цена
• Послаба прегледност назад


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volkswagen Golf VII  

ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 60 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 60 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 60 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 60 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 60 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Focus - 2018
 
Ford Focus - 2018
18400 - 39000
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
19996 - 50626
Renault Megane
 
Renault Megane
16990 - 37990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C413990 €
Fiat Tipo - 201713000 €
Ford Focus13990 €
Ford Focus - 201818400 €
Honda Civic - 201723990 €
Hyundai i30 - 201814500 €
KIA Ceed - 201813990 €
Mazda 316980 €
Mazda 3 - 2019 *16980 €
Opel Astra17413 €
Peugeot 30817020 €
Renault Megane16990 €
Seat Leon18080 €
Toyota Auris17050 €
Toyota Corolla Hatchback - 201917990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Volkswagen

www.vw.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volkswagen модели
Amarok Arteon
Caddy Caddy Combi
Caddy Furgon Caddy Maxi
Carravelle Crafter
e-Up! Golf 8 - 2019 *
Golf 8 GTE - 2018 Golf GTD
Golf GTE Golf GTI
Golf R Golf VII
Multivan Passat
Passat Alltrack Passat Variant
Polo Polo GTI
T-Cross - 2018 Tiguan
Tiguan Allspace Touareg - 2019
Touran Transporter Furgon
Transporter Комби Transporter Патар
Transporter Шасија T-Roc - 2018
Up!

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook