дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford C-MAX > Краток опис за моделот
Ford C-MAX Ford C-MAX
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 17400
веќе од 290 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.0
Изглед
4
Перформанси
3.5
Возна динамика
5
Зад управувачот
4.3
Удобност
4
Простор и практичност
7
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
5.7
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Најспротскиот моноволумен, но не и најсемејниот

Веќе стана и очекувано Ford да ги прави најдинамичните и најспортски возила, но, одговара ли таквиот карактер на секоја класа? C-Max вози навистина динамично за еден моноволумен, но му недостасува подобра удобност и функционалност.


Поголемиот, Grand модел е опремен со странични лизгачки врати, кои го олеснуваат влегувањето во потесни паркинзи, а има и доволно модуларна внатрешност. Сепак, недостатокот на ваквите врати во обичниот модел е голем минус. Простор има во сите правци, но седењето на средното седиште позади е мошне неудобно. Багажникот брои 550 литри, што е одлична бројка, но со спуштањето на задните седишта не се добива целосно рамен под. Зад воланот, лесно е да се најде идеалната позиција, но прегледноста во предниот е слаба и во предниот и во задниот дел, додека командите не се најинтуитивни за користење. 

Во возење, C-Max се однесува исклучително динамично и малку се навалува во кривините, што е особено импресивно бидејќи се работи за висок автомобил. Но, удобноста не е на највисоко ниво, особено на задната клупа, што е голем минус за еден семеен автомобил. Рафинираноста исто така не е на највисоко ниво – EcoBoost и дизел моторите произведуваат многу вибрации, додека четири цилиндричните се бучни. При повисоки брзини се слуша и многу звук од ветерот и тркалата.
 
Од достапните мотори, основниот бензинец со четири цилиндари мора да се избегне, бидејќи нуди слаби перформанси и многу, многу висока потрошувачка. Новиот EcoBoost турбо бензинец со зафатнина од 1,0 литар е многу подинамичен и троши помалку гориво, односно 8 во град (9 со поагресивно возење). Дизелот со 95 КС нуди просечни перформанси и препорака е посилниот со 115 КС. И дват трошат околу 6,5 литри (преку 7 со поагресивно возење).
 
Во поглед на квалитетот, инженерите на Ford успеале на местата каде допираат рацете да стават поквалитетни материјали, што сепак не значи дека внатрешноста е квалитетна. Напротив. На тестирањата за доверливост, C-Max е нешто подобар од другите автомобили на брендот, но и натаму не е меѓу најдобрите воопшто. 
 
Основната цена на C-Max се чини коректна, особено со оглед на понудената моторизација, но опремата има многу недостатоци, како на пример најобичен клима уред. Добро опремените модели поминуваат и преку 20.000 евра, што и не е премногу конкурентно.
 
Ако сумираме, Ford повторно направи еден исклучително возлив автомобил, што нас, како автомобилски новинари, секогаш не импресионира. Сепак, C-Max не е направен за тркачи, туку за семејствата и како таков, има неколку сериозни недостатоци.
 
 
 
НИВОА НА ОПРЕМА
 
 
 
1-во ниво | TREND
 • Active City Stop - Систем за автоматско сопирање при брзина до 50 км/час,
 • ABS + ESP + EBA,
 • Помош при тргнување во нагорнина,
 • Светлосна сигнализација при нагло сопирање,
 • Предни и странични воздушни перници,
 • Воздушни завеси во прв и втор ред,
 • ISOFIX,
 • Предни и задни диск сопирачки,
 • Висински подесиви предни сигурносни појаси прицврстени во 3 точки со предзатегачи и звучен сигнал за ненаместен појас на предните седишта,
 • Задни сигурносни појаси прицврстени во 3 точки,
 • Централно далечинско заклучување, 2 клуча (1 преклоплив),
 • "My Key Gen II",
 • Имобилајзер,
 • Систем за следење на притисок во гумите,
 • Преден и заден браник делумно во боја на каросерија,
 • Предна решетка со хромирана рамка,
 • Рачки на вратите во боја на каросерија,
 • 16" челични фелни со 205/55R16 гуми,
 • Сет за поправка на пневматици,
 • Тонирани стакла,
 • Ел. подесиви предни прозори,
 • Ел. подесиви и загревани ретровизори со странични индикатори во боја на каросерија,
 • Халогени предни светла со црно куќиште,
 • Предни и задни светла за магла,
 • Дневни светла,
 • Мануелно нивелирање на фарови,
 • Мануелен клима уред,
 • Темпомат со можност за ограничување на брзината,
 • "Regenerative" сопирачки,
 • Start/Stop систем,
 • Серво управувач подесив по висина и длабочина,
 • ICE Pack 1 - (Радио/Am/FM/CD, командии за радио на волан, 4 звучници),
 • Централна конзола со 2 отвора за чаши и Powerpoint
 • приклучок, Мала горна конзола,
 • Кожен волан со 3 краци,
 • Кожна рачка на менувачот,
 • Џебови во задниот дел од предните седишта,
 • Куки во багажен простор,
 • Возачко седиште подесиво по висина,
 • Лумбална подршка на возачкото седиште,
 • Три засебни задни седишта со можност за преклопување на централното,
 • Предни велур патосници со Ford лого
 
 
 
2-ро ниво | BUSINESS
Содржи се што има TREND, плус:
 • 16" алуминумски фелни со 5x2 краци - Arctic Grey и 215/55R16 гуми,
 • Двозонски автоматски клима уред,
 • Задни паркинг сензори,
 • Централна конзола со наслон за рака,
 • Рачна сопирачка во Z форма,
 • Отвори за клима во задниот дел,
 • Aux приклучок во багажниот дел,
 • Задни завеси за сонце за втор ред седишта,
 • ICE Pack 2 - (Радио/Am/FM/CD, командии за радио на волан, 4,2" TFT монитор за радиото,SYNC I, Bluetooth и Voice control, USB приклучок, 8 звучници)
 
 
3-то ниво | SPORT
Содржи се што има TREND, плус:
 • Стартување на возилото без клуч,
 • Заден споилер,
 • 17" алуминиумски фелни со 215/50R17 гуми,
 • Амбиентално LED светло во кабина,
 • Ел.на задни прозори,
 • Халогени предни светла во алуминиумско куќиште,
 • LED дневни светла,
 • Автоматски светла,
 •  "Follow me home" светла,
 • Сензор за дожд,
 • Задни паркинг сензори,
 • Централна конзола со остава,
 • Предни спортски седишта со сив пораб,
 • Црн тапацир на кров,
 • Црн покрив,
 • Црни странични ретровизори,
 • Предна црна решетка,
 • Преден и заден браник во боја на каросерија
 
 
 
4-то ниво | TITANIUM
Содржи се што има BUSINESS, плус:
 • Влегување и стартување на возилото без клуч,
 • Ел. заклучување на задните врати за заштита на деца,
 • Хромирани лајсни на вратите,
 • Предна решетка со хромирани хоризонтални лајсни,
 • Прагови на предните врати со "Ford" лого,
 • 16" алуминумски фелни со 10 краци и 215/55R16 гуми,
 • Ел. подесиви задни прозори со глобално отварање и затварање,
 • Халогени предни светла во алуминиумско куќиште,
 • LED дневни светла,
 • Автоматски светла,
 •  "Follow me home" светла,
 • Сензор за дожд,
 • Електрохроматски самозатемнуван внатрешен ретровизор,
 • Конзола во горниот преден дел со држач за очила,
 • Дополнителен ретровизор за набљудување на деца во задниот ред,
 • LED амбиентално светло во кабина,
 • Задни велур патосници,
 • Совозачко седиште подесиво по висина,
 • Лумбална подршка на совозачкото седиште,
 • Задна лизгачка клупа - дијагонално движење на задните седишта,
 • 3 задни поединечни седишта со систем за лесно отстранување, 
 • Задно централно седиште со "Bunny-hop" 

 

 
5-то ниво | TITANIUM X
Содржи се што има TITANIUM, плус:
 • 17" Premium алуминумски фелни 5x2 краци и 15/50R17 гуми,
 • Ел. преклопливи ретровизори,
 • Bi-Xenon светла,
 • Прскалки на фаровите,
 • Автоматско нивелирање на фарови,
 • "Static bending" светла,
 • Систем за автоматско паркирање,
 • Полуавтоматско паралелно паркирање,
 • Перпендикуларно паркирање,
 • Асистенција при излегување од паркинг место,
 • Предни и задни паркинг сензори,
 • ICE Pack 36 - Sony - (Sony аудио систем, Радио / ЦД, команди на волан за р/цд, 8" TFT мултифункционален дисплеј осетлив на допир, Bluetooth / Voice control, USB, 9 звучници, двојна AM/FM антена, влез за SD картичка, SYNC III),
 • Делумно кожни седишта,
 • Загревани предни седишта,
 • Ел. подесиво возачко седиште во 6 правци
ПРЕДНОСТИ
• Одлични возни својства
• Солидни EcoBoost мотори
• Пространа внатрешност
• Голем багажник
НЕДОСТАТОЦИ
• Недоволно удобно возење
• Слаба рафинираност
• Сиромашна опрема


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford C-MAX  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford C-MAX
 
Ford C-MAX
17400 - 33300
Citroën C4 Picasso - 2014
 
Citroën C4 Picasso - 2014
18990 - 27990
Opel Zafira
 
Opel Zafira
17488 - 25604
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Моноволумени компактни
 
Citroën C4 Picasso - 201418990 €
Dacia Lodgy14500 €
Opel Zafira17488 €
Renault Scenic19490 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МОНОВОЛУМЕНИ - МАЛИ       МОНОВОЛУМЕНИ - КОМПАКТИ       МОНОВОЛУМЕНИ - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta - 2018 Fiesta ST
Fiesta Van Focus
Focus - 2018 Focus ST
Galaxy Kuga MCA
Mondeo Mustang
Ranger S-MAX
Tourneo Connect 2009 Transit Chassis Cab
Transit Connect Transit Custom
Transit Minibus Transit Van

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook