дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Hyundai > Hyundai i40 > Краток опис за моделот
Hyundai i40 Hyundai i40
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 24800
веќе од 413 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.9
Изглед
5
Перформанси
6
Возна динамика
4.7
Зад управувачот
5.7
Удобност
6
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
7
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Солиден, но конкурентите нема од што да се плашат

Во компактната класа, корејските производители веќе покажаа дека знаат да направат автомобил достоен на конкуренцијата, но во средната класа тоа не е така едноставно. i40 можеби има ново име, кое ја следи номенклатурата на Hyundai, но и натаму не е наметнува во D сегментот, како што тоа го прави i30 една класа подолу.


Внатре барем, i40 е еден од најпространите автомобили во класата, ако не и најпростран, особено на задната клупа. Багажникот брои солидни 525 литри, но со спуштањето на задните седишта не се добива целосно рамен под и позади нив дури има и помал отвор, што ја ограничува практичноста. Возачот, исто така, седи премногу високо, а и седиштата не се особено удобни, што го влошува комфорот на подолги патувања, иако командите се добро распоредени и лесни за користење. 

Во возење, дури и на повисоки брзини, i40 е доволно стабилен, иако му недостасува агилноста во тесните кривини на конкуренцијата, што не е помогнато од недоволно прецизното управување. Удобноста е послаба и поголемите дупки добро се пренесуваат во кабината. Рафинираноста е на високо ниво и сите мотори се добро пригушени и работат без многу вибрации. Она што позитивно изненадува е високиот квалитет на материјалите во внатрешноста, што е освежување во Hyundai.
 
Моторизацијата кај нас ја солнува само дизелот со 136 КС, кој нуди солидни перформанси, но има карактеристична турбо дупка под 1.600 вртежи. Истиот троши околу 6,5 литри во просек, односно 8,5 во град и  5,5 литри на отворено. Одржувањето на i40 не би требало да претставува проблем, благодарение на одличните резултати на тестирањата за доверливост на Hyundai.
 
Најголем проблем кај i40 веројатно претставува цената. Навистина, се добива многу опрема, но за истите пари и помалку, има автомобили од поетаблирани брендови во оваа класа. Згора на тоа, i40 и натаму не може да ги предизвика на другите фронтови, а особено во поглед на квалитетот на возењето и практичноста. Не би го препорачале на особена група на купувачи, исто така, бидејќи има мешавина на чудни карактеристики – потврд е, што треба да им се допадне на помладите, а има економичен мотор и класичен, елегантен дизајн, што би требало да им се допадне на постарите купувачи.
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина
• Солидни возни својства
• Висок квалитет на материјали
• Рафинираност
НЕДОСТАТОЦИ
• Тврдо возење
• Слаба практичност
• Непрецизно управување
• Високо поставено возачко седиште
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Hyundai i40  

za cena od 24000 evra i taka ama za poskapite verzii mozat da sonuvaat za kupuvaci kaj nas - cenata e na prvo mesto=a ne gledam na slikite nekoja golema razlika posebno za santa fe -dzipot koj i onaka ne bese bas barem za mene nisto posebno....
Напишан од zvonko  пред  околу 95 месеци
mi se dopaga,samo koga doaga u Makedonija i otprilika kolkava ke mu bide cenata,mnogu sum zainteresiran
Напишан од toni  пред  околу 112 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Mondeo
 
Ford Mondeo
23100 - 46000
Škoda Superb
 
Škoda Superb
22600 - 38380
Renault Talisman
 
Renault Talisman
25000 - 45600
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Семејни седани
 
Citroën C518900 €
Ford Mondeo23100 €
KIA Optima24550 €
Mazda 630980 €
Peugeot 50822280 €
Renault Talisman25000 €
Škoda Superb22600 €
Toyota Camry - 201930190 €
Volkswagen Passat29408 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Hyundai

www.hyundai.com.mk

Импортер за Македонија
Кореа Ауто Трејд

Тел: 02 / 3095 - 525

Адр: ул. Скупи 3а

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Hyundai модели
Elantra Grand Santa Fe
i10 i20 - 2018
i30 - 2018 i30 N - 2018
i30 Tourer - 2018 i40
i40 Estate Ioniq
ix20 Kona - 2018
Santa Fe - 2018 Tucson
Tuscon - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook