дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Jeep > Jeep Grand Cherokee > Краток опис за моделот
Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 51000
веќе од 850 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

SUV со вистински теренски можности

Можеби пазарот е преплавен со SUV автомобили, но од друга страна се изгубија оние вистинските теренци... За среќа, Jeep се држи до традицијата и новиот Grand Cherokee е еден вистински луксузен теренец


 

Моторизацијата ја сочинуваат еден бензинец и еден дизел. И двата мотори нудат солидни перформанси, но изборот треба да падне на дизелот, пред се поради повисокиот вртежен момент и повлекувањето од пониски вртежи.

Grand Cherokee е одличен спој на удобен крстосувач, со добри возни својства, карактеристични за германските конкуренти и тоа не на сметка на теренските можности, кои се подобри од сите модели во луксузната класа на SUV-a. Исклучително мекиот менувач, спарен со добро придушениот мотор кој произведува малку вибрации, го прават возењето мазно и рафинирано, иако при повисоки брзини се слуша малку повеќе звук од ветерот.

Извонредно многу простор и на предната и на задната клупа и мега багажник од 782 литри – големиот Grand Cherokee има што да понуди во внатрешноста. Задните седишта дури и се навалуваат, онака претседателски. И возачката позиција е максимално удобна и опуштена, иако фали место да одмор на левата нога, особено поради тоа што моделот е опремен со автоматски менувач. Кабината е опремена со квалитетни материјали и има добра завршна обработка, иако германските модели и натаму се подобри во овој аспект.

Со почетна цена од 51.000 евра за солидно опремениот модел Laredo, односно 65.000 евра за тестираниот Overland, Grand Cherokee е изненадувачки конкурентен со германските и јапонските тешкаши, особено ако се погледне богатата опременост. Потрошувачката изнесува во просек околу 11 литри, што е солиден резултат (8,4 фабрички), односно 12,5 во град (10,3) и околу 9 литри на отворено (7,2).

Најголем проблем кај Grand Cherokee се веројатно освоените четири ѕвездички на EuroNCAP. Солидно, но конкурентите имаат пет ѕвездички.

Во сегментот на големи теренци и SUV возила, има два избори - јапонските и британските модели за љубителите на терен или германските модели за оние што сакаат голем и висок автомобил кој е пред се наменет за асфалт. И има Grand Cherokee - модел кој го има најдоброто од двата света, автомобил кој подеднакво добро ќе ги задоволи авантуристите и оние што сакаат простор во кабината и добри патни возни својства.

 

ПРЕДНОСТИ
• Еластичен и моќен дизел
• Солидни возни својства и на асфалт и на терен
• Висока удобност и рафинираност
• Пространа внатрешност и голем багажник
• Мек, удобен автоматски менувач
НЕДОСТАТОЦИ
• Само 4 ѕвездички на EuroNCAP
• Недоволно прецизно управување
• Некои детаљи во кабината се од поевтина пластика


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Jeep Grand Cherokee  

samo sto sakav da go kupam I sega sto da pravam se predomisliv
Напишан од mara  пред  околу 73 месеци
Strasen jeep no posle videoto sto go vidov neznam sto da kazam.seto toa se slucuva na brzina od 64 km.na cas.sepak germanski suv e daleku posiguren .neznam sto ke kazat sopsvenicite na jeep posle ovojj mosse test
Напишан од Boro  пред  околу 74 месеци
Strasen jeep no posle videoto sto go vidov neznam sto da kazam.seto toa se slucuva na brzina od 64 km.na cas.sepak germanski suv e daleku posiguren .neznam sto ke kazat sopsvenicite na jeep posle ovojj mosse test
Напишан од Boro  пред  околу 74 месеци
Go gledav mosse testot I jas megu site onie 2500000 luge sto go poglednale, prvin mislev deka e antireklama ,no po se izleda ne e, ne mozam da razberam kako moze inzenerite da napravat takov propust.Sepak toa ne e eftino vozilo I ne e nekoja nepoznata marka, se raboti za jeep koj kosta 65000 evra .Estetski gledan I so seta oprema sto ja ima e odlicen no ovoj test na mnogu luge ke im vlijae vo izborot I odlukata za ova vozilo.Da platis 65000 evra I da se somnevas e mnogu nedozvolivo.So noviot m
Напишан од Gogo  пред  околу 74 месеци
i4 ne e stabilen ima i videa na youtube pisete: jeep grand cherokee moose test
Напишан од kkd  пред  околу 98 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Jaguar E-Pace - 2018
 
Jaguar E-Pace - 2018
37900 - 73400
Land Rover Range Rover Sport
 
Land Rover Range Rover Sport
86500 - 168000
Audi Q5
 
Audi Q5
51622 - 67797
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум SUV големи
 
Audi Q551622 €
Jaguar E-Pace - 201837900 €
Land Rover Range Rover Sport86500 €
Lexus RX - 2016124500 €
Mercedes-Benz GLE SUV66250 €
Volkswagen Touareg - 201966647 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Jeep

www.jeep.com

Импортер за Македонија
Аутомобиле СК

Тел: 02 / 3093 - 100

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 – 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Jeep модели
Cherokee Compass - 2017
Grand Cherokee Grand Cherokee SRT
Renegade Wrangler
Wrangler Unlimited

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook