дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > KIA > KIA Optima > Краток опис за моделот
KIA Optima KIA Optima
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 24550
веќе од 409 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.3
Изглед
5.5
Перформанси
6
Возна динамика
4
Зад управувачот
4
Удобност
5.5
Простор и практичност
5.5
Квалитет и доверливост
4.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
7.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Kia, архаично

Единствениот модел во гамата на производителот кој остана верен на корејската традиција – повеќе опрема, пониска цена, но и реално помалку автомобил...


На нашиот пазар, во понуда е само дизел моторот 1.7 со 136 КС, кој е малку тром до 2.000 врт/мин, но потоа силно потегнува напред. 10,3 секунди до стотка и 200 km/h се чини се задоволителни перформанси за модел од средната класа.

Динамиката во возењето и удобноста, сепак, разочаруваат. Optima незгодно потскокнува на дупки и ги пренесува вибрациите во внатрешноста, што е нешто што не би требало да го има еден модел од средната класа. Стабилноста е само просечна, а управувањето крајно недиректно и непрецизно. Згора на тоа, моторот гласно одѕвонува при повисоки брзини, исто како и звукот од гумите и ветерот...

Внатрешноста е пространа и напред и назад, како кај најдобрите во класата, багажникот брои солидни 505 литри, но функционалноста е послаба – со спуштањето на задните седишта не се добива целосно рамен под. Зад управувачот, ергономијата и седењето се солидни, но средната конзола има премногу копчиња кои не се јасно означени, а и прегледноста позади е послаба.

Опремата за безбедност и луксуз, стандардно за Kia од оваа класа е исклучително богата и вклучува целосна електрика (дури и на возачко седиште), автоматска клима, ABS+ESP и 6 воздушни перничиња, радио со CD+MP3+AUX+USB, сензори за дожд и паркирање... Навистина, ставки кој кај конкурентите се нудат исклучиво со доплата. Солидна е и цената, иако не е доволно ниска како порано, а при евентуална препродажба, Kia и натаму губи премногу вредност...

Потрошувачката кај дизелот е повисока во однос на конкурентите, односно 6,8 литри на 100 km во просек, или преку 8 литри во град и 5,5 литри на отворено. Гаранцијата од 5 години, ветува поевтино одржување, но ниту тестовите за доверливост, ниту целосната изработка и употребените материјали не можат да не уверат во тоа.

И покрај динамичниот и модерен дизајн, Optima не успева да ги исполни очекувањата. Квалитетот на возењето е многу низок – удобноста и динамиката се меѓу најслабите во класата, моторот е бучен, а квалитетот на внатрешноста како кај компакт. Препорака – не штедете плус 1.000-2.000 евра и земете европски или јапонски конкурент... Барем додека не пристигне наследникот на Optima.

ПРЕДНОСТИ
• Пространа внатрешност
• Солидни перформанси од дизел моторот
• Богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Лоша удобност
• Бучен и нерафиниран мотор
• Евтина пластика во внатрешноста
• Послаба динамика во возењето
• Непрецизно управување
• Повисока потрошувачка во однос на конкурентите


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за KIA Optima  

КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА
Напишан од КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА  пред  околу 54 месеци
КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА
Напишан од КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА  пред  околу 54 месеци
КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА
Напишан од КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА  пред  околу 54 месеци
КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА
Напишан од КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА  пред  околу 54 месеци
КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА
Напишан од КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА  пред  околу 54 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Renault Talisman
 
Renault Talisman
25000 - 45600
Škoda Superb
 
Škoda Superb
22600 - 38380
Volkswagen Passat
 
Volkswagen Passat
29408 - 45302
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Семејни седани
 
Citroën C518900 €
Ford Mondeo23100 €
Hyundai i4024800 €
Mazda 630980 €
Peugeot 50822280 €
Renault Talisman25000 €
Škoda Superb22600 €
Toyota Camry - 201930190 €
Volkswagen Passat29408 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

KIA

www.kiamotors.com.mk

Импортер за Македонија
Киа Моторс Македонија

Тел: 02 / 2 580 - 300

Адр: ул. Перо Наков бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други KIA модели
Ceed - 2018 Ceed SW - 2018
NIRO HEV - 2018 Optima
Rio Sorento
Sportage - 2017 Stinger - 2018
Stonic - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook