дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Alfa Romeo > Alfa Romeo Giulietta 2019 > Краток опис за моделот
Alfa Romeo Giulietta 2019 Alfa Romeo Giulietta 2019
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 19500
веќе од 325 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.8
Изглед
8
Перформанси
6
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
4.3
Удобност
6
Простор и практичност
4
Квалитет и доверливост
5.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
5
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Повеќе од шарм

Со ексклузивен дизајн, секогаш карактеристичен за Alfa Romeo, Giulietta се враќа во компактната класа, во обид да го зададе најсилниот удар на германските конкуренти досега.


Во возење, кај Giulietta е постигнат добар компромис меѓу возните својства и удобноста, што го става италијанскиот компакт дури и пред некои од германските конкуренти. Сето ова делумно е и заслуга на DNA системот, кој овозможува избор на различни модови на возење. Одлична е и рафинираноста на погонот, но при повисоки брзини буката во кабината е на малку повисоко ниво во однос на конкурентите.

Кабината нуди доволно простор и на предните и на задните седишта, со солиден багажник со 350 литри. Зад управувачот седењето е спортско, но се чини воланот е поставен многу високо, а и педалите не се со иста висина. Контролите пак се одлично поставени и се исклучително лесни за користење.

Перформансите од сите мотори се одлични, благодарение на тоа што се опремени со турбо натполнење. Потрошувачката е солидна при нормално возење, но малку понервозното притискање на педалата за гас придонесува за драстично повишување на потрошувачката, особено кај бензинските мотори. Цената, со оглед на понудената опрема е најниска во класата на премиум компакти, иако, карактеристично за италијански автомобил, вредноста побрзо паѓа со годините.

Но, Каква врска имаат фактите и бројките и рационалниот ум, кога срцето вели поинаку!? Како што секогаш сакаме да ви даваме совет, еве уште еден. Препуштете и се на внатрешната сила, на оној другиот глас длабоко во вас, и на неговите желби. Едноставно, некои работи или ги прифаќаме или не. Повторно се потсетувате дека сте само човек, со емоции кои во различна околина различно реагираат. Кога сте во автомобил каков што е Alfa Romeo Giulietta, емоциите се нагласени. Си велите, тоа е тоа. 

 

НИВОА НА ОПРЕМА

 

1-во ниво | GULLIETTA

 • Радио 5" Uconnect со екран на допир (Mp3,Aux--In, Bluetooth) 
 • Радио команди на управувачот
 • Кочници со ABS +EBD + BAS
 • Предни светла за магла
 • TMPS Систем за контрола на притисок во пневматици
 • VDC ( ESP+MSR+Brake assistant+Hill holder)
 • Кит за репарација на пневматици ( Fix&Go)
 • Предни странични воздушни перничиња 
 • Странични воздушни завеси
 • Управувач и рачка на менувач обложени со кожа
 • Мануелен клима уред
 • Електрично регулирани задни прозори
 • лектрично регулирани предни прозори 
 • Греење на задно стакло 
 • Електрично регулирани и греени надворешни ретровизори 
 • Поделено задно седиште
 • Патосници
 • Start&Stop 
 • Серво управувач со висинско и длабочинско регулирање
 • Централна брава со далечинско управување 
 • Заден спојлер
 • Челични тркала 16" Со украсни капаци 
 • Пневматици 205/55

 

2-во ниво | SUPER
Содржи се што има GULLIETTA, плус:

 • Criuse control ( Темпомат)
 • Преден наслон за рака
 • Команди за менувач на управувачот( само кај TCT) 
 • Џеб на задниот дел на возачкото седиште
 • Автоматски двозонски клима уред
 • Дифузори за клима уредот на задни седишта
 • Совозачка касета со ладење
 • Хром кит
ПРЕДНОСТИ
• Извонреден дизајн
• Пространа кабина
• Одличен компромис меѓу динамиката и удобноста
• Коректна цена и опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаба звучна изолација
• Поставеност зад управувачот
• Драстично повисока потрошувачка при агресивно возење кај бензинците


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Alfa Romeo Giulietta 2019  

Cekaj uste malku da ja pogledaaaaaaaaam........
Напишан од Sasho  пред  околу 71 месеци
zosto vo Srbija e 15990 evra a Makedonija poskapa
Напишан од dobra e  пред  околу 87 месеци
Oti taka vikate, deka e skapa za odrzavanje, nema vrska to e samo taka so mislat lujgeto oti taka mu kazvat.
Напишан од bu  пред  околу 103 месеци
mi se dopaga
Напишан од toni  пред  околу 107 месеци
NAPRED POSTETUVA NA NEJZINATA POMALA SESTRA ALFA ROMEO MITO.SUPER E SAMO PRESOLENA E ZA ODZUVANJE
Напишан од UBAVO KOLICE  пред  околу 107 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 11
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi A3
 
Audi A3
23156 - 37183
Mercedes-Benz A-Class
 
Mercedes-Benz A-Class
25490 - 52760
Audi A3 Sedane
 
Audi A3 Sedane
24567 - 39003
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум компактни
 
Audi A323156 €
Audi A3 Sedane24567 €
Citroën DS421490 €
Lancia Delta20900 €
Mercedes-Benz A-Class25490 €
Mercedes-Benz B-Class24930 €
Volvo V4027200 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Alfa Romeo

www.automobilesk.com.mk

Импортер за Македонија
Аутомобиле СК

Тел: 02 / 3093 - 100

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Alfa Romeo модели
4C 2019 4C Spider 2019
Giulia 2019 Giulia QV 2019
Giulietta 2019 Mi.To
Stelvio 2019 Stelvio QV 2019

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook