дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Peugeot > Peugeot 508 > Краток опис за моделот
Peugeot 508 Peugeot 508
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 22280
веќе од 371 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.3
Изглед
6
Перформанси
5
Возна динамика
6
Зад управувачот
6
Удобност
7
Простор и практичност
6.5
Квалитет и доверливост
6.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Директно во врвот на класата - француски удобен, германски прецизен

Посериозен, поспортски и попремиум, новиот 508 ќе се обиде да ги помати сметките на Германците... На нивен терен.


Уште на прв поглед, станува јасно дека се работи за многу посериозен автомобил. Го нема веќе ултра спортскиот, но несериозен дизајн на 407, ниту пак претераната елеганција на 607. Новата 508-ка, која ги заменува двата модели, изгледа и поелегантно и поспортски и посериозно, токму како што бараат купувачите од сегментот. А внатрешноста поставува нови стандарди кога е премиум дизајнот во прашање – изгледа километри подобро од претходниците.

Моторизацијата ја сочинуваат два бензинци и четири дизели и сите, освен основниот атмосферски бензинец, нудат задоволителни перформанси. Особено импресионираат дизелите со 140 и 163 КС, кои се супер еластични, како и одличниот 1,6 турбо бензинец со 156 КС.

И, првото изненадување – Peugeot 508 е добар за возење! Секако, не треба да се очекува инволвираност на нивото на Mondeo, но Французите овој пат ѓаволски добро си ја завршиле работата. 508 е исклучително стабилен на повисоки брзини и добро поднесува брзи промени на правецот, а и управувањето не е непрецизно како порано. Е сега, второто изненадување – 508 е потврд од Passat! Не е неудобен, но поцврсто поминува преку дупките... Замижете и за момент ќе го погрешите за германски автомобил... Од друга страна, рафинираноста и звучната изолација се на највисоко ниво.

Внатрешноста е исклучително пространа, па удобно ќе им биде и на оние на предните и на задните седишта. Багажниот брои 515 литри, што е во просекот на класата. Возачката позиција е солидна, како и распореденоста на командите, иако се чини дека седењето е малку повисоко од посакуваното, што заморува на подолги патувања.

Ентериерот сега го красат и многу поквалитетни материјали... Односно, еве ќе се осмелиме да кажеме, меѓу топ 3 во класата. Повисокиот квалитет се гледа насекаде, а Peugeot ветува и подобрена доверливост. За квалитетот на сервисот на Peugeot во нашата земја веќе имаме кажано многу позитивни критики, што дополнително ќе го олесни одржувањето. Ниска е и потрошувачката на новите мотори, особено на дизелите. На пример, најслабиот дизел ќе се задоволи со околу 5,7 литри дизел гориво во просек, додека посилниот со 140 КС со 6,3 литри во просек, што се одлични бројки. Единствено послабиот бензинец троши повеќе гориво и тоа околу 8,5 литри во просек.

Но, се си има своја цена, па 508 сега е меѓу поскапите модели во класата, раме до раме со германските конкуренти. Стандардната опрема е солидна, па се добива се од автоматска клима, преку електрика, темпомат, радио со CD+MP3 и цел сет на контроли за стабилноста и 6 воздушни перничиња. Многу за високата безбедност кажуваат и петте ѕвездички по новите тестирања на EuroNCAP.

Се на се, 508 е многу повеќе автомобил од претходниците. Вози со многу поголема самодоверба, поцврсто и генерално поквалитетно, па дефинитивно треба да влезе во потесната листа на сите кои сакаат автомобил од средната класа. Всушност, 508 е најпремиум автомобил од Peugeot што сме го пробале со години!

ПРЕДНОСТИ
• Пространа внатрешност
• Подобрена динамика во возењето
• Одлична рафинираност на моторите
• Добра звучна изолација
• Исклучителен квалитет на материјали и изработка
• Брзи и економични дизел мотори
• Висока безбедност
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку потврдо возење од очекуваното
• Повисока возачка позиција
• Основниот бензинец е слаб и троши повеќе гориво
• Цена на ниво на германските конкуренти


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Peugeot 508  

preubava kolaa nemam zbor francuski si e francusko napredna texnologija
Напишан од peugeot  пред  околу 38 месеци
konecno pezo da napravat nesto ubavo i motor i simpaticna karoseria i luksuzen avtomobil a i cenite se tuka nekade so dr4ugite brendovi koi se vo istata klasa=podobar e od nekoi ger=brendovi koi se preceneti i ne nudat nisto posebno i se poskapi=
Напишан од zvonko  пред  околу 85 месеци
od koja japonska kola e iskopiran 508 bre ej asalen li si so pisis ekstra e 508-va
Напишан од mali  пред  околу 90 месеци
ISKOPIRANA OD JAPONSKO VOZILO
Напишан од ISKOPIRANA OD JAPONSKO VOZILO  пред  околу 91 месеци
mn grda zadnica ima ic nwe mi se bendisva
Напишан од sasa  пред  околу 98 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Toyota Camry - 2019
 
Toyota Camry - 2019
30190 - 36690
Renault Talisman
 
Renault Talisman
25000 - 45600
Škoda Superb
 
Škoda Superb
22600 - 38380
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Семејни седани
 
Citroën C518900 €
Ford Mondeo23100 €
Hyundai i4024800 €
KIA Optima24550 €
Mazda 630980 €
Renault Talisman25000 €
Škoda Superb22600 €
Toyota Camry - 201930190 €
Volkswagen Passat29408 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Peugeot

www.peugeot.com.mk

Импортер за Македонија
Еуроимпекс

Тел: 02 / 3 111 - 000

Адр: Ул. Трета Македонска бригада бр. 72

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Peugeot модели
108 2008
208 208 GTi
3008 301
308 308 GTi
308 SW 5008 - 2018
508 508 - 2019
508 RXH 508 SW
Boxer Expert
Expert Tepee Partner
Partner Tepee Rifter - 2018
Traveller - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook