Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Награди > Европски автомобил на годината 2011 – кандидати
 
Spodeli
20 September 2010, 15:45


Европски автомобил на годината 2011 – кандидати  Европски автомобил на годината 2011 – кандидати
Жирито на престижниот европски избор Car of the Year, го објави списокот на номинираните кандидати за 2011 година...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На списокот не недостасуваат нити ценовно достапни нити луксузни модел, а како и досега, на листата се и модели кои не се претставени официјално.

Секој од 33 номинирани е нов модел, кој се продава или ќе почне во текот на 2010 да се продава на 5 европски пазари. Единствено ограничување е моделот да мора да биде произведен во минимално 5000 примероци годишно. Овој услов од оваа престижна анкета, де факто ги вклучува и сите спортски модели, кои се произведуваат и во помали серии.

На списокот се новитети на поголемиот број mainstream брендови, но и модели кои на улица не ги гледаме често, како што се моделите Audi A8, Jaguar XJ, или новиот Saab 9-5.

Победникот ќе го изберат 59 новинари од 23 европски земји, со пропорционална застапеност според важноста на автомобилската индустрија. Од почетниот список во септември ќе бидат изберени седум финалисти, а од седум изберени, ќе се бира победникот.

Главните избори за гласање се техничките иновации и вредноста на автомобилот за платените пари.

Да потсетиме, минатогодишниот победник на изборот „Car of the Year 2010“ е Volkswagen Polo.

Комплетниот список на кандидати за титулата Европски автомобил на годината се:

• Alfa Romeo Giulietta
• Audi A1
• Audi A7
• Audi A8
• BMW 5 Series
• BMW X3
• Chevrolet Spark
• Citroen C3/DS3
• Citroen C4
• Dacia Duster
• Fiat Doblo
• Ford C-Max / Grand C-Max
• Honda CR-Z
• Hyundai ix20
• Hyundai ix35
• Jaguar XJ
• Jeep Grand Cherokee
• Kia Sportage
• Kia Venga
• Lexus CT200h
• Mazda5
• Mercedes-Benz CLS
• Mini Countryman
• Mitsubishi ASX
• Mitsubishi i-MiEV/ Peugeot iOn/ Citroen C-Zero
• Nissan Juke
• Nissan Leaf
• Nissan Micra
• Opel Meriva
• Peugeot RCZ
• Porsche Cayenne
• Renault Fluence
• Renault Latitude
• Renault Wind
• Saab 9-5
• Suzuki Kizashi
• Suzuki Swift
• Volkswagen Passat
• Volkswagen Touareg
• Volkswagen Sharan/ SEAT Alhambra
• Volvo S60/V60

Стари коментари
PS. Nesto ic nema od americkite marki, samo evropa i japonija, korea. Treba da bide, spored mene, i Skoda Yeti, i toa nekade ponakaj vrvot
Напишан од Мали Џокица  пред  околу 104 месеци
Kako i nekoi predhodni i jas sum za Giulietta-ta (znaeme opsto za alfata, mok i kvalitet, a so ovoj noF model e stvarno interesno i revolucionerno + site motori se so turbo) i C3/DS3 (koj isto taka so ovoj nov revolucioneren dizajn privlekuva dosta vnimanie a i dosta e podobren kvalitetot kaj uprotrebenite materjali i zavrasnata obrabotka - celosno kvalitetot e podignat na povisoko nivo vo taa klasa na koli)
Напишан од Мали Џокица  пред  околу 104 месеци
spored mene, ix35 ili suzuki kizashi
Напишан од jas  пред  околу 105 месеци
Ne kradete tugji nikovi, i prestanete so pcovki, nezrel narod!!
Напишан од BAH  пред  околу 105 месеци
Alfa Giulietta, posle nea redot neka bide kako bilo!
Напишан од RadeB  пред  околу 105 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Награди 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил