Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Погледнете како изгледа хакнување на автомобил
 
Spodeli
04 мај 2017, 12:55


Погледнете како изгледа хакнување на автомобил  Погледнете како изгледа хакнување на автомобил
Кинезите можат да отклучат и запалат автомобил со уред кој чини само 20 евра...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Кинеските истражувачи од Универзитетот во Пекинг, кој основале своја приватна компанија Qihoo360 на конфференцијата за безбедност во Амстердам демонстрираа можност за хакирање на автомобил кој нема класичен клуч, туку се отклучува и пали со помош на клуч кој работи без потреба за контакт (далечински). 

Како што може да се види на видеото, за нападот се потребни двајца. 
 
Еден со посебен уред кој ќе го пресретнете сопственикот на автомобилот и вистинскиот клуч, и ќе го пресретне радио сигналот од клучот, кој ќе биде испратен на другиот уред кој е кај неговиот партнер, со чија помош ќе се отвори вратата и ќе го запалат автомобилот.
 
Погледнете како навистина изгледа сето тоа и дознајте за што всушност се работи:
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил