Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Fiesta за прв пат го надмина Golf по продажба во еден месец
 
Spodeli
02 мај 2017, 10:34


Fiesta за прв пат го надмина Golf по продажба во еден месец Ford Fiesta Fiesta за прв пат го надмина Golf по продажба во еден месец
Ford Fiesta е најпродаваниот автомобил во Европа во март оваа година, соопштуваат од компанијата „JATO Dynamics“...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Статистиката на оваа компанија покажува дека Ford продал 47.263 Fiesta возила, односно 468 коли повеќе од второпласираниот „Golf“. 
 
Компанијата потврдува дека „Volkswagen Golf“, за прв пат по седум години, ја губи оваа титула и ја отстапува на Фордовата „Fiesta“.
 
„За прв пат по седум години, Volkswagen Golf ја загуби лидерската позиција и Ford Fiesta стана најпродаваниот автомобил во Европа. Постојат неколку причини зад оваа промена. Една од нив е тоа што Golf, како бренд на Volkswagen, се соочува со природно затишје во продажбата, додека Ford настапи со поагресивна програма. Исто така, падот се должи и на намалениот интерес за дизел возила во Европа“, вели глобалниот аналитичар во JATO Dynamics, Фелипе Муноз.
 
Освен ова, од компанијата наведуваат дека Европа станува вториот по сила пазар за автомобили по Кина, надминувајќи ги САД. Во март 2017 година, во Европа биле регистрирани рекордни 1.93 милиони нови автомобили или речиси 11% повеќе во однос на истиот период минатата година. Најголемо зголемување на бројот на нови регистрации било забележано во Германија, Италија и во Шпанија. Во САД се продадени 1.5 милиони автомобили.
 
 
 

Ford Fiesta
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил