Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година
 
Spodeli
16 март 2017, 00:55


Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година Volkswagen Golf VII Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година
Најпродавана марка е VOLKSWAGEN, со нешто повеќе од 1,7 милиони продадени автомобили во 2016та, пред Renaut и Ford. Комплетната листа на првите 20 ја има подолу....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Интересно, во однос на 2015та, VOLKSWAGEN бележи помала продажба, за околу 8.000 автомобили или 0.4% намалување. Најголем напредок од претходната година забележа MERCEDES со +13.9%, FIAT со 13.6% и KIA со 13.1%.

Кога се во прашање јапонските модели, очекувано лидер е TOYOTA, иако во Европа TOYOTA е дури 11-та.
 
Очекувано, заради најголемата поддршка од француската влада, RENAULT продал најмногу, кога се во прашање само француските модели, а кога француските модели се во прашање, интересна е информацијата дека PEUGEOT продава повеќе од светото премиум тројство - MERCEDES, AUDI, BMW.
 
Кај премиум моделите, Mercedes е пред Audi i BMW.
 
 
Марка 2016ра 2015та % Промена 16/15
 
1 VOLKSWAGEN 1,720,829 1,728,388 -0.4%
2 RENAULT 1,100,880 975,453 12.9%
3 FORD 1,043,295 1,013,894 2.9%
4 OPEL/VAUXHALL 993,494 942,148 5.4%
5 PEUGEOT 865,374 856,194 1.1%
6 MERCEDES 839,779 737,278 13.9%
7 AUDI 830,956 768,629 8.1%
8 BMW 821,525 748,525 9.8%
9 FIAT 746,126 656,638 13.6%
10 SKODA 663,230 617,616 7.4%
11 TOYOTA 606,301 565,906 7.1%
12 NISSAN 550,412 556,914 -1.2%
13 CITROEN 541,896 549,456 -1.4%
14 HYUNDAI 505,396 470,021 7.5%
15 KIA 435,316 384,790 13.1%
16 DACIA 421,749 382,926 10.1%
17 SEAT 350,287 338,075 3.6%
18 VOLVO CAR CORP.290,227 285,410 1.7%
19 MAZDA 237,202 211,557 12.1%
20 MINI 209,209 187,945 11.3%

Volkswagen Golf VII
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил