Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Концепт > CES 2017: Запознајте го BMW автомобилот на иднината
 
Spodeli
08 јануари 2017, 02:52


CES 2017: Запознајте го BMW автомобилот на иднината   CES 2017: Запознајте го BMW автомобилот на иднината
Тродимензионални холограми во самоуправувачки автомобил...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

BMW на CES покрај самоуправувачката Серија 5, донесе и авангардна скулптура која би требало да го претставува изгледот на моделите на BMW во иднина.
 
 
Оваа скулптура послужи и за претставување на новиот напреден холограмски инфотаинмент систем. Како што и самото име кажува, системот проектира тродимензионален холограм, а возачот со преминување преку одредени делови на холограмот, активира одговарачки функции.
 
Холограмот е проектиран во боја, што го прави неверојатно атрактивен, а за препознавање на гестовите на рацете е инсталирана одговарачка камера. Интересно е што е ввграден и ултразвучен предавател, кој е задолжен за чувствување на вибрациите на раката на возачот, со што се потврдува дали наредбата е препозаена и прифатена.
 
Со оглед на тоа дека автомобилот има опција за самоуправување, возачот и патниците можат да се посветат на работата на екраните или гледањето филмови, а благодарение на технологија на звучни завеси, секој може да слуша свој извор на звук не пречејќи им на останатите патници во автомобилот.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Концепт 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил