Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Корисни Авто-Совети > Добро е да се знае: - Предности и мани на 4х4 - погонот
 
Spodeli
13 јуни 2016, 18:59


Добро е да се знае: - Предности и мани на 4х4 - погонот   Добро е да се знае: - Предности и мани на 4х4 - погонот
Се подобрува тракцијата и стабилноста, но ја зголемува масата и цената. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Автомобилот со погон на сите четири тркала е „посебна приказна“ споредбено со класичните погони, во однос на возењето на лизгава површина.

Погонот 4х4 ги соединува предностите на предниот и на задниот погон, со што значително ги подобрува возните својства на лизгава површина. Распределбата на силата на сите четири тркала го олеснува управувањето, го намалува пролизгувањето и значително ја зголемува сигурноста.

Но овој погон има и свои мани, а тие се: -дополнителната механика ги зголемува отпорите, масата, потрошувачката на гориво, а и цената на возилото.

 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Корисни Авто-Совети 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил