Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Супер автомобили > Српските суперавтомобили побрзи од словенскиот?
 
Spodeli
14 март 2011, 17:22


Српските суперавтомобили побрзи од словенскиот?  Српските суперавтомобили побрзи од словенскиот?
И нашите соседи сега ќе имаат суперавтомобил кој ќе му парира на словенскиот ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Shayton Equilibrium, словенечкиот егзотичен автомобил кој ќе развива повеќе од 1,000 КС, секако само во случај да доживее производство. Максималната брзина ќе му биде повеќе од 400 Km/h. За да не останат покуси, од српската компанија Zoragy Studio изјавија дека проектот Zoragy E+ веќе започна..
 
 
Како што изјавија самите, нивниот суперавтомобил ќе биде побрз од словенечкиот, бидејќи од 0 до 100 km/h ќе му требаат само 2,3 секунди (прилично подобро од словенечките 2,9 секунди). Битно е да се напомене дека засега и двата модела се плод на фантазијата, па затоа овој концепт многу наликува на американскиот суперавтомобил Dagger GT, се кој се претпоставува дека за спринт до стотка ќе му бидат само 1,5 секунди.
 
Како што самото име кажува, Zoragy E+ ќе користи електричен погон, а ќе биде граден на платформа на Honda NSX од која ќе го позајми бензинскиот V6 мотор.
 
 
Zoragy наводно подготвува и хибриден суперавтомобил базиран на на BMW 850 со В12 мотор.

Ова не е првпат Српската компанија да се занимава со производство на суперавтомобили. Пред десет години, Zoragy го претстави Zoragy Roadster чиј примерок заврши во рацете на познатиот музичар R.Kelly. Зоран Радивојевич и Иван Обрадович за дизајнот на овој автомобил добија и награда за независен дизајн.
 
Сепак, финансиската конструкција се уште не е затворена, па затоа оваа српска компанија се уште бара инвеститори заинтересирани за вложување во овој проект. Како што изјавија, им недостасуваат околу 120,.000 евра за да можат да се реализира замислениот автомобил.
Стари коментари
toooop e....!!!!
Напишан од 10  пред  околу 83 месеци
toooop e....!!!!
Напишан од 10  пред  околу 83 месеци
toooop e....!!!!
Напишан од 10  пред  околу 83 месеци
Ja chu ovo ja chu ono
Напишан од ha ha  пред  околу 83 месеци
ajde sega i nie makedoncite ke napravime super avtomobil nasiot neka ide 420 km/h dosta :S , kazuvaat kako ke idel kako ke zabrzuval a ne go napravile pa ova ni ferari ne go pravi....xD ja pa rekov napraveni bile dur se zacudiv srpskite pobrzi od slovenskite xD
Напишан од ccccc  пред  околу 83 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Супер автомобили 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил