Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Награди > Објавени кандидатите за Светски Автомобил на Годината
 
Spodeli
02 February 2011, 17:58


Објавени кандидатите за Светски Автомобил на Годината  Објавени кандидатите за Светски Автомобил на Годината
Едно е сигурно – годинава Volkswagen нема да може да направи хет трик со трета победа по ред на изборот за автомобил на годината во светот, но затоа Nissan Leaf ќе може да ја заокружи добрата година, по победата на европскиот избор...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во финалето на “World Car of the Year 2011”, влегоа 10 автомобили, интересно повеќето од нив од повисоките и луксузните класи на возила.

Кандидати за Светски Автомобил на Годината:

-    Audi A1
-    Audi A8
-    BMW 5 Series
-    BMW X3
-    Jaguar XJ
-    Jeep Grand Cherokee
-    Mercedes SLS
-    Nissan Leaf
-    Porsche Cayenne
-    Volvo S60/V60

Понатаму, награда ќе се додели и за спортски автомобил на годината, каде кандидирани се:

-    Aston Martin Rapide
-    Audi RS5
-    Cadillac CTS-V Coupe
-    Ferrari 458 Italia
-    Lamborghini Gallardo Superleggera
-    Mercedes S63 AMG/CL63 AMG
-    Mercedes SLS AMG
-    Porsche 911 GT2 RS
-    Porsche 911 Turbo
-    Renault Renaultsport Megane

Во категоријата најдобар дизајн за 2011 година, номинирани се:

-    Aston Martin Rapide
-    Audi A7
-    Citroen DS3
-    Ferrari 458 Italia
-    Honda CR-Z
-    Kia Sportage
-    Nissan Juke

Во последната категорија, најдобар „зелен“, односно еколошки автомобил на годината, номинирани се:

-    BMW 320ed
-    Chevrolet Volt
-    Hyundai Sonata Hybrid
-    Mercedes B Class F-Cell
-    Nissan Leaf
-    Smart ForTwo ED

Трите финалисти во сите категории, ќе бидат објавени на саемот во Женева наредниот месец, додека лауреатите ќе бидат објавени на саемот во Њу Јорк во Април.

Стари коментари
ВеВе е групација ама „Volkswagen“ е марката што ја нема. Тука гледаат марки не групации. Ако се гледа така има само 7-8 марки.
Напишан од Мали Џокица  пред  околу 101 месеци
Nissan Leaf не заслужува воопшто тука да биде а најмалку во светски најдобар автомобил. Дајте ве молам. Убедливо најгрд автомобил !!!!!
Напишан од Viksa  пред  околу 101 месеци
BMW 5, XJ, SLS, Volvo S/V 60. Некој од овие ќе биде автомобил на годината. BMW 5 најверојатно. Најдобар спортски автомобил ќе биде најверојатно 458 Italia но тука се и RS5, 911 Turbo, и CL AMG кој е прекрасен. DS3 vs 458 Italia vs A7 за најдобар дизајн. Најдобар еколошки автомобил ќе биде сигурно некој грд електричен автомобил. Јас би сакал да победи BMW 320d blue efficient затоа што покрај ниската потрошувачка ги задржува спортските карактеристиките на едно BMW. И за крај: биваше Nissan Leaf во
Напишан од Viksa  пред  околу 101 месеци
koj novitet go ima golfot za da bide na lista??? ist dizajn od 70ta godina, a pak 6 e redizajn na 5kata
Напишан од max  пред  околу 101 месеци
da ti se poseram na VW....
Напишан од max  пред  околу 101 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Награди 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил