Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Совети за безбедност > ADAC Тест на зимски гуми, за 2010-та година
 
Spodeli
21 јануари 2011, 12:51


ADAC Тест на зимски гуми, за 2010-та година  ADAC Тест на зимски гуми, за 2010-та година
Ви ги пренесуваме резултатите од споредбениот тест на зимски гуми со димензии 185/65 R15 и 225/45 R17...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Германскиот ADAC и годинава тестираше зимски гуми кои се наоѓаат на германскиот пазар. Оваа година вкупно беа тестирани 28 модели на зимкси гуми, со наведените димензии, вклучувајќи и два модела на all-season гуми.
185/65 R15 T (do 190 km/h)
225/45 R17 H (do 210 km/h)
 
Во најчесто продаваната димензија 185 од 15 цола зимски гоми, какви што во голем број користат Opel Astra, Mercedes A-Class, па дури и Dacia Logan, тестирани се 13 модели на зимски гуми, а стручнаците од ADAC на тест ставија и два модели all-season гуми кои многу често се користени во Германија, во делови каде нема многу снег во текот на зимските месеци (слично како и кај нас зимово). Во димензијата 185/65 R15 како најдобра гума се покажа  Dunlop SP Winter Sport 3D MO, а подеднакво добри во резултатите биле и  Goodyear UltraGrip 7+ и ESA-Tecar Super Grip 7.
 
 
Во димензии 225 со 17 цола зимски гуми, какви што возат Audi A3, Opel Astra или VW Golf прво место освои гумата Michelin Alpin A4, а со многу високи оцени беа прогласени и гумите Continental Winter Contact TS830P и Dunlop SP Winter Sport 3D.
 
Целосните листи по различни критериуми може да ги видите подолу, со напомена дека гумите во табелата се само гуми кои се наоѓаат на германскиот пазар, а оценките се давани по принципот - колку е помала бројката, толку е подобар резултатот. ADAC препораките се темелат на вкупната оценка која се добива од поединечните оценки, според тестирање на сува подлога, мокра подлога, подлога со снег, лед, а се мери и според параметри како потрошувачка на гориво, носивост и однесување при високи брзини.
 
Стари коментари
Nokian staviv zimski godinava,vaka prezadovolen,pa nataka ke vidime :)
Напишан од BS  пред  околу 85 месеци
Возам веќе 50.000 км (за 3 години) Dunlop SP 4All Seasons, ОДЛИЧНА гума и лете и зиме, а често сум и на Маврово и на море... Сега се за менување, повторно ќе земам такви. Ич не се зезам со летни па со зимски...
Напишан од CC  пред  околу 85 месеци
za good year da ama dr :)
Напишан од ..  пред  околу 85 месеци
Sava Eskimo S3 i nisto dr
Напишан од lj  пред  околу 85 месеци
vozam tigar wintera i sum zadovolen za na sneg zakon se
Напишан од jb007  пред  околу 85 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Совети за безбедност 
 
 
 

Suzuki Swift


Одберете нов автомобил